마들렌 Madeleine

Aslında bu filmi izeleme sebeplerinden biride sevgili cığımın başrolde olması. Gerçi başrol olmasada izlerdim ya Shin Min Ah deyince akan sular durur. Doğrusunu söylemek gerekirse ‘daki o göz alıcı performansını pek göremedim Madeleine’da. Film de büyük beklentiler içerisinde izlenecek bir film değil zaten.

Filmi Park Gwang-choon (박광춘) yönetmiş, Shin Min Ah’a oyunculukta Jo In-Seong (조인성), Park Jeong-ah (박정아), Kang Rae-yeon (강래연) eşlik etmişler. Filmi kısaca ideallerin gerçekleşmesi yönünde kurgulanmış bir film. Öyleki flasbacklerle iki ana karakterimizin çocukluğuna sıkça dönüyoruz. Filmin genel akışında biraz tutarsızlık görmedim değil. Bazı bölümlerde gösterilen gereksiz bilgisayar oyunu görüntüleri sankli zamanı doldurmak için yapılmış gibi. Meşhur mesaj gönderme sahnelerinde Avrupa ve Amerikan sinemalarına inatla ekranda beliren kutucuklarla mesajlar karşımıza çıkmakta. Bu husus beni sanki bu filmde biraz rahatsız etti. Neden dersek film sanki komedi süsü verilmiş drama kıvamında, ikisinin arasına sıkışmış bir tat verdi bana. Ne gülebildik ne ağlayabildik.
Film konu bakımından aslında ilgi çekici. Ji-suk yazar olmayı düşleyen bir öğrencidir. Sabahları da günlük bir gazete dağıtımı yapmaktadır. Bir gün saçlarını kestirmek için bir kuaföre girer. Orada bir kadın birden ona adıyla seslenir. Ji-suk seslenen kişiyi tanıyamamıştır. Bu kişi eski eskiden saç tarasrımcısı olma hayali kuran Hee-jin‘den başkası değildir. Hee-jin genç yaşına rağmen salonda usta bir stilist olmuştur. Bir kaç kez daha bu iki eski arkadaş karşılaşır. Zaman geçtikçe bu iki eski arkaş bir kaç kez daha tesadüfen karşılaşırlar bu karşılaşmalar ikisinin yakınlaşmasına sebep olur. Bir gün Hee-jin, Ji-suk‘a çıkma teklifiyle gelir. Bir aylık aşk yaşayacaklardır ve kurallara göre ikisinden birisi bir ay olmadan ayrışmayacaklardır. Bir ay sonunda ise asil bir şekilde hiç birşey olmamış gibi yollarını ayırabileceklerdir. Bu eğlenmek ve varkit geçirmek için birebirdir. Ancak Hee-jin bir ay sonunda  Ji-suk‘a kendisine aşık olacağını söylemeden de geçmez.
Ji-suk bu konuda kararsızdır ama heyırda diyemez. Ji-suk ciddi sezzis sakin biridir. Hee-jin ise şen şakrak yerinde duramayan biridir. İlk bakışta hiç ortak yönleri yoktur ama zaman ilerledikçe, birbirlerinin eksik yönlerini tamamlamaya çalışılar. Ji-suk bilgisayar oyunu oynamaya başlar, Hee-jin ise kitap okumaya.
Herşey çok güzel ilerlemektedir ama bir gün, Ji-suk‘un eski kız arkadaşı Sung-hae ortaya çıkar. Sung-hae bir gurubun solistidir. Ji-suk, Sung-hae nin kız arkadaşın varmı sorusuna “yok” yanıtını vermiştir. Bunu öğrenen Hee-jin, Ji-suk‘la kavga eder.Bu sırada Hee-jin‘in eski erkek arkadaşından hamile olduğu ortaya çıkar…
Bundan sonrasını izlemeye niyetlenenler için anlatmamakta fayda var.
Shin Min Ah için izlenebilir bir film…
Linkler:

4 Comments

 1. Sophie

  Anlattığın kadarıyla merak uyandırdı fakat nasıl edinebilirim bu filmi bulabilir miyim düşündürücü..Bulursam gelip buraya yorumumu eklerim 🙂 Sağol tavsiyelerin için,tam bir sinemakoliksiniz diyorum içimden.

 2. kişisel depresyon anları

  Bu filmlerin dvdsini bulmak biraz zor. Ancak internetten kolaylıkla bulunabiliyor. eminim ki google bir aramada karşınıza çıkaracaktır. olmadı ben yardımcı olurum 🙂

 3. ofori

  Uzun zaman önce özlemiştim bu filmi; ve sizin rahatsızlıkların aynısını sanırım bende duydum.Vakit geçirmek için hoş bir film ama tam yıldızı pek hak edemiyorum.Ben pek sevememiştim.

 4. kişisel depresyon anları

  Filmde bazı eksiklikler var izlerken hissediyorsunuz… Ama söylediğim gibi Shin Min Ah için izlenir 🙂 yani kendim için söylüyorum… 🙂

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: