맨데이트: 신이 주신 임무 (Maen-de-i-teu: Sin-i Joo-sin Im-moo)

İlginç bir Kore filmine değinmek isterim. Filme geçtiğimiz aylarda başlamış ama sonunu getirememiştim. Ne zamandır aklımdayken dün gece izleme fırsatı buldum. Öncelikle filmin konusunu anlayamamışken daha sonra hani hoşuma da gitmeye başlamadı desem yalan olur.

Filmi Park Hee-joon (박희준) çekmiş. Aslında film bana o kadar karmaşık geldi ki yada nasıl söyleyeyim filme odaklanma problemi yaşadım ki neler yazsam diye düşünür durumdayım. Zaten film biraz ortada başlıyor sanki bir şeylerin devamıymış gibi. Belki bu filmin öncesi de vardır ama ufak bir araştırmada ben rastlayamadım. Neyse filmi şöyle özetleyeyim…

Whagoklee şehrinde uzun zamandır bir seri katil kol gezmektedir. Polis tüm çabasına bu suçluyu yakalayamamış, olaya bakan polis memuru bu işi onur meselesi haline getirmişti. Soruşturmalar sırasında ortaya bazı garip bulgular da çıkar.

Bu arada polisle birlikte bu olayları inceleyen iki kişi daha vardır ve bunlar birbirlerinden kimliklerini gizlerler. Bu kişilerden birisi gazete muhabiri kılığındaki Shin diğeri ise gezgin kılığındaki Choi Kang’dır. Bu ikisinin ise ortak birisi vardır. İkisi de son döneme kalan ruh kovucudur ve bu olayların arkasında Karabasan denilen güçlü bir şeytan’ın olduğunu düşünürler.

Araştırmalar devam ettikçe cinayetler de artar. Bu iki kişinin kimlikleri ortaya çıktığında polis onları pek umursamaz ancak gelişen olaylar karşısında onlara inanmaya başlar.

Fİlm öncede dediğim gibi konu itibariyle çekici olmasına rağmen biraz insanda odaklanma problemi yaşatıyor. Bana mı oldu sadece bilmem ama sanki bir şeyler eksik gibi. Buna rağmen izlenilebilir. Pek anlamadığınız için konuyu merakla sabırla filmin sonunu bekliyorsunuz…

Bu arada filmin afişi çok Blade’e benzemiş yahu 🙂

Oyuncular
Jae Hee 재희 Choi Kang
Yoo Da-in 유다인 Shin
Shim Won-cheol 심원철 Lee

Linkler:
http://www.hancinema.net/korean_movie_Mandate.php

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?