10 eok

Survivor temalı filmlerin biri de 2009 yapımı 10 eok (10 million). Diğer filmlerde genelde suçluların bir bölgeye salınıp birbirlerini öldürdüğünü görüyoruz ama burada biraz farklı. Film 114 dakika yer yer bu dakikalar bana hiç bitmeyecekmiş gibi geldi. Bunun sebebi karakterlerin çektikleri sıkıntıyı yaşamaları mı, yoksa zaman zaman düşen tempodan kaynaklı kendini tekrar eden sahneler mi bilemedim.

10 eok senarist ve yönetmen Jo Min-ho‘nun ikinci filmi. Filmin olay örgüsü için başarılı diyebilirim. Film oldukça reel ilerlerken zaman zaman gerçekliğin dışına çıkıyor. Bu çıkış ise filmdeki odaklanmanın kopmasına sebep oluyor.

Film günümüzden parçalar vererek başlıyor. Jo Yoo-jin’i hastaneye kaldırılırken görüyoruz. Tabi etrafında basın ordusu ve polislerle. İnternet üzerinde yayınlanan bir yarışma programının hayatta kalan tek üyesi Jo Yoo-jin. Polis Jo Yoo-jin’i sorgulamaya başladığında hikaye de geçmişe dönerek bize anlatılmaya çalışılıyor.

8 kişiye 10 milyar won ödüllü bir yarışmanın davetiyesi gelir. Bunlar aslında sıradan insanlardır. Paranın çokluğunu öğrenince hepsi yarışmaya katılmayı kabul eder. Zaten bir çoğu da yarışma için başvurmuştur. Hiç birinin yarışmanın konusu hakkında bir fikri yoktur. Onları program yönetmeni Jang Min-cheol karşılar. Yanında da bir kameraman vardır. Hepsi birlikte uçağa atlayarak Avustralya’ya giderler. Uçaktan indikten sonra da uzun bir yolculukla ormanlık bir alana gelirler.

Jang Min-cheol burada akşam yemeğinde yarışma ile ilgili ufak açıklamalar yapar. Yarışmada her gün bir kişi elenecek ve son kalan yarışmacıya da 10 milyar won ödül teslim edilecektir. Yarışmacılar garip yönetmen ve onun yaklaşımından şüphelenmişimdir ama işin ucunda büyük para olunca kimse ses çıkarmaz.

İlk gün yarışı yapılır ver iki grup halinde yapılan yarışma sonucunda herkesin elenmesini istediği kişiyi yazması istenir. İsmi en çok yazılan yarışmacı ise oyundan ayrılır. Ancak ayrılırken hiç bir eşyasını da almamıştır. Ertesi gün ise diğer yarışmaya geçilir. Jang Min-cheol ormanlık alana altı ok atar ve bunların bulunup getirilmesini ister. Ancak oklardan biri bir önceki kaybeden yarışmacının cesedinin üzerindedir.

Onun öldürüldüğünü fark ederler. Üstüne üstlük bu yarışmada kaybeden yarışmadı da Jang Min-cheol tarafından herkesin gözü önünde öldürülünce, aslında bir ölüm kalım savaşının içerisinde olduklarını anlarlar. Bu oyun Jang Min-cheol tarafından onlara kurulmuş bir tuzaktır. Kalanlar ortak bağlarını bulmaya çalışırlar ama bunu başaramazlar.

Bu dakikadan sonra yarışmacılar Jang Min-cheol’den ve oyundan kaçmaya çabalar. Ancak hiç birisi nerede olduğunu bilmemektedir ve alan da çok geniştir. Yarışmacılar da kaçmaya çalışırken ister istemez, Jang Min-cheol’un oyununun içine iyice çekilirler. Bir şekilde hayatta kalmaları gerekmektedir.

Biz hikayeyi Jo Yoo-jin’in anlattığı gibi görüyoruz. Aslında finalin öyle olmadığı filmin sonunda ortaya çıkıyor. Yani aslında Jang Min-cheol verdiği sözü tutuyor ve 10 milyar won’u kazanana bırakıyor. Bu arada bu insanların neden bir araya toplandığına da tanık oluyoruz.

Film aslında insan ilişkileri ve vurdum duymazlık üzerine dikkat çekiyor. Toplum çerisinde yaşanan bir olayın tepkisiz insanları aslında baş rolde. Tabi cezalandırma da bu şekilde mi olmalı o da ayrı bir konu. Filmde oyunculukları çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Filme belki den iyi oturan karakter ve en iyi oyunculuğa sahip karakter Jang Min-cheol ve kameramandı. Ana yarışmacı karakter Jo Yoo-jin’de oldukça pasif kalmıştı. Sin Min-ah‘ı çok sevmeme rağmen bu filmde oyunculuğunu pek beyendiğimi söyleyemeyeceğim. Ancak güzelliği yeterdi.

Filmde akla takılan soru işaretleri fazlaydı. Bunların en başında ise ormana, en ücra köşeye konulmuş kameralar geliyordu. Nedense oyuncuların her gittikleri yerde ağaçsız çölde bir kameralar vardı. Bunun haricinde hikaye kendi içerisinde tutarlıydı. Aslında oyunculuklar biraz daha iyileştirip (aslında kötü oyuncu yoktu, karakterler zayıf yazılmıştı) filme biraz daha aksiyon katılsaydı daha iyi bir film çıkardı karşımıza.

Ancak film her şeye rağmen kendini izlettiriyor. Çok iyi olmamakla beraber boş vakitte izlenebilecek bir film.

Yönetmen – Senarist: Jo Min-ho

Oyuncular:

Park Hae-il Han Gi-tae
Park Hee-soon Jang Min-cheol
Sin Min-ah Jo Yoo-jin
Lee Min-ki Park Cheol-hee
Jeong Yu-mi Kim Ji-eun

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_movie_A_Million.php

http://en.wikipedia.org/wiki/A_Million

http://asianwiki.com/A_Million

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: