11-11-11

Vakti zamanında tarihlerdeki rakam çılgınlığına uymuş bir filmde adından anlaşılacağı üzre 11-11-11. Filmin yönetmen ve senarist koltuğunda Saw serisinden de aşina olduğumuz  var. Film IMDB’de 3.9 almış ancak ben bunun pek haklı bir puan olduğunu düşünmüyorum. Bir gerilim filminden ne beklersiniz? Sizi filme bağlamasını, içine çekmesini, meraklandırmasını… Aslında bu filmde hepsi var.

Burada filmin en büyük eksikliği iyi bir hikayenin üzerine tam anlamıyla başarılı bir kurgu yapılamamış olması. Buna ek olarak görselliğin kötülüğü ve oyunculuğun idare ederliliği eklenince film basit bit hal alıyor. Ama filmi seksenlerin video filmleri furyasına ait başarılı bir korku/gerilim filmi olarak değerlendirebilirim.

Joseph Crone başarılı bir yazardır. Ancak içinde bulunduğu psikolojik durum onun sağlıklı işler yapmasını engeller. Karısı ve çocuğunu kaybetmiş ve bu bazı şeyleri sorgulamasına sebep olmuştur. Bu sorgulamaların sonunda tanrıyı reddetmeye başlamıştır. Son dönemde ise 11.11 rakamı dikkatini çekmeye başlamıştır. İçinde bulunduğu durumu sürekli günlüğüne de yazmaktadır. İçinde bulunduğu durumdan çıkmak için grup terapilerine katılır. Burada Sadie ile bir kadınla tanışır ve arkadaş olur. Ancak birgün terapi çıkışında şiddetli bir kaza yapar ve gözlerini hastanede açar. Ancak mücizevi bir şekilde burnu bile kanamamıştır. Joseph kaza anında duran saatine bakar saat 11.11’dir.

Bir gün telefonu çalar ve telefona bakar. Telefondaki kardeşi Samuel’dir babasının rahatsızlandığını ve çok az ömrü kaldığını söyler. Joseph aslında evden yıllar önce ayrılmış ailesi ile görüşmemektedir. Bir değişiklik olsun diye kalkar ve eski evine gider. Bu yolculuk sonunda görürüz ki, Joseph’in kardeşi ve babası rahiptir ve kendi kiliseleri ve müritleri vardır. Joseph yıllar önce bu ortamdan kaçmıştır. Joseph buraya geldiğinde garip şeyler olduğunu hisseder. Kilisenin güvenlik kameralarından saat 11.11’de garip yaratıklar görülmektedir. Joseph bir kaç kez canlı olarak onları görmüştürde. Üstüne üstlük kilisenin eski bir müridi  Samuel’i öldürmeye çalışır. Babası da ölmeden önce ona kardeşinin önemli biri olduğunu ve onu koruması gerektiğini tembihler.

Joseph bir yandan fikirlerini ve günlük yaşadıklarını defterlerine not alırken bir yandan da olayın üstüne gider. Zaman 11.11.11 tarihi 11.11’i gösterdiğinde ise gerçekleri öğrenir. Film burada biraz ters köşe yapıyor. Bu dakikadan sonra finalle ilgili ayrıntılı yorumlar yapacağım için izlemeyenler okumayabilir. Film boyunca aslında klasik bir ele geçirilmek istenen ruh imajı çizerken aslında olayların öyle olmadığını görüyoruz. Burada bir kilisesi olması itibari ile  Samuel’i iyi bir adam olarak görmekle birlikte aslında kendisinin kötülüğün kaynağı olduğunu anlamamız bizi ters köşeye yatırıyor. Yönetmen bunu iyi saklamış. Ancak finale doğru artan aksiyonda asıl üzerinde durulması gereken konu sönük kalmış. Bu da final için bir kavram karmaşasına yol açmış.

 Samuel aslında kötü bir ruh olarak dünyaya geliyor ve yeni dinin temellerini atıyor. Bu dinin temellerini oluşturan aslında bilinçsizce Joseph oluyor. Joseph’in milyonlarca hayranı olması ve yaşadıklarını yazması ve bu yazılardaki fikirleri, kardeşinin üstünlüğünden bahsedip durması aslında yeni bir dinin kutsal kitabını yazmasına sebep oluyor. Tabi Samuel’in gösterdiği mucizeler de cabası. Bu konuda hikaye iyi düşünülmüş diyebilirim.

Önceki paragraflarda belirttiğim gibi filmin merak içinde bırakan kurgusu hikayeyi daha elle tutulabilir bir halde sunabilseydi bu film çok daha iyi yerlerde olabilirdi. Buna ek olarak gerek görsel olarak, gerek ses efektleri olarak tatmin etmemesi de cabası. Oyunculuklarda aynı şekilde. Çok beklentiye kapılmadan izlenmesi gereken bir film bence.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Joseph Crone
Samuel Crone
Sadie
Cole
Bookstore Owner
Sarah

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1712159/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: