11’e 10 Kala

Başarılı bir Türk filmi karşımızda. Belgesel yönetmenliğinden tanıdığımız, Pelin Esmer‘in de ilk uzun metrajlı filmi iki ayrı hayata göz atıyor. Abartılmadan olması gerektiği gibi. Filmde aksiyon bekleyenlerin beğenmeyeceğini belirtmek lazım. Belli bir dönem aralığı aynı bizim yaşadığımız gibi, sıradan ve sıkıcı.

Hikaye ve oyunculuklar oldukça doğal. Hatta izlerken başlarda Mithat karakterinin kendisini canlandırdığını düşünüyorsunuz. Film boyunca bu adam kendini oynamış deyip bir belgesel edası ile izliyorsunuz filmi. Mithat Bey uğrunda çok ödünler vermiş bir koleksiyoncu. Ancak öyle böyle koleksiyoncu değil. Hemen hemen bulduğu her şeyi koleksiyonuna dahil eden biri.

Ali ise İstanbul’a yeni gelmiş, yol izan bilmeyen biridir. Tabi anlar ki bu şekilde geçmez hayat yavaş yavaş gözü açılmaya başlar. Burada iki ayrı karakter filmde birleşir. Ancak klasik filmlerde gördüğümüz, birbirinden etkilenme olayı olmaz. Aksine zıt karakterler olup çıkarlar.

Mithat Bey bursla Amerikalarda okumuş, ülkeye döndüğünde ise sadece emniyet teşkilatında çalışmıştır. Polis radyosunu kurmuştur kendileri. Koleksiyon merakı uğruna eşi ve çocukları evi terk etmiştir. Hal böyle olunca kendini koleksiyonlarına daha fazla vermiş, ömrünün son günlerinde bile koleksiyonunun eksik parçalarını bulmaya çalışmaktadır.

Yaşadığı apartman deprem sonrası dayanacak gücü bulmamış bu sebeple komşuları aralarında imza toplayarak apartmanın yıkılıp yeniden yapılmasına karar vermişlerdir. Buna tek karşı çıkan ise koleksiyonunu herkesten saklayan Mithat Beydir. Komşuları ile yaşadığı polemikleri ve insanların kendisine bakış açısını görürüz.

Çok sıradan bir film gibi gözüküyor bize film. Bu filmi bende çekerim diyorsunuz. Her karede gördükleriniz size o kadar yakın geliyor ki bunu film olarak izlemiyorsunuz. Ayrıntılar, çök güzel, diyaloglarda oldukça sıradan ve başarılı. Derin bir hikayeyi anlatmasına rağmen diyaloglar oldukça sıradan ve öyle büyük sözlere rastlamıyorsunuz.

Kısacası başarılı bir film. Oturup izlenmeli. Kesinlikle es geçilmemeli.

Yönetmen – Senarist: Pelin Esmer

Oyuncular:


Nejat Isler
Ali

Mithat Esmer
Mithat

Laçin Ceylan
Feride

Tayanç Ayaydin
Omer

Savas Akova
Ruhi

Linkler:

http://www.11e10kala.com/

http://www.imdb.com/title/tt1422184/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: