23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun #23Nisan

Elbetteki bayram yazısını es geçmeyeceğim. Sadece neler yazsam diye düşünürken vakit bir hayli geçti. Ne yazık ki 23 Nisan’ın “Ulusal Egemenlik” kısmının, “Çocuk Bayramı”ndan daha fazla telaffuz edildiğini duydum. Buna sebep belki iyiden iyiye tüketim toplumu olmamazı belki de eğitim sistemimiz. Bence ikisi de. Biraz daha detaya inersek onlarca, yüzlerce yo hatta ve hatta binlerce sebep bulabiliriz.

Artık o noktaya gelmişiz ki önemli günlerin öneminden yeller esiyor tüm önemli günler tatil anlamı taşıyor. Evet aslında bu eleştiriyi yaparken kendime de batırıyorum çuvaldızı.  Ne hale geldik biz?

Neyse benim duygu ve düşüncelerime aslında Sunay Akın tercüman olmuş. Aşağıda yayınladığı gönderiyi bulabilirsiniz. Hepinize güzel ve özgürlük dolu nice bayramlar.

View this post on Instagram

Her 23 Nisan'da coşkuyla kutladığımız sadece "Çocuk Bayramı" değildir… Ulusal egemenliğimizi de kutlarız…Çünkü 23 Nisan 1920, TBMM'nin açıldığı gündür… Bu yüzden de bu güzel günün adı "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"dır… Çünkü, Emperyalizme karşı direniş meclisimizin aldığı kararlar ile yürütülmüştür… Ülkemizi kuranlar, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, etrafında toplanan onca güzel yürek biliyordu ki, gelecekte, bir millet meclisinin çatısı altında alınan kararların dünya hukuğunda kalıcılığı ve geçerliği olacaktır… Eğer Kurtuluş Savaşı'nı, millet temsilcilerinin yer aldığı meclisin kararlarıyla değil de, tek bir adamın yönetimiyle yaparsak, "demokrasi getirme" adı altında işgalciler yeniden gelebilirler!.. Atalarımızın yüz yıl önce gördüğü bu gerçeğe bizler Libya, Suriye, Irak gibi günümüzde tek adamla yönetilen rejimlerde tanık olduk… Bu yüzden, bugünün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yıldönümü olduğunu yüksek sesle haykırmalıyız… Ve ulusal egemenliğimizin geleceği çocuklarımızın hayallerindedir… Fotoğraftaki okulun adını dikkatli okuyalım:"Alpullu Şeker İlkokulu"… Alpullu, 1926'da ilk yerli şekerimizin üretildiği fabrikadır… Yani, Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'de sözünü ettiği "vatanın kaleleri"nden biridir… Ulusal egemenliğimize sahip çıkmıyorsak, milletin yani bizim olan fabrikalarımızın, kuruluşlarımızın peşkeş çekilmesine razı oluyorsak, çocuklarımıza ne bir ulus, ne de kutlayacakları bir bayram bırakabiliriz… Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir… Bu güzel bayramı bizlere armağan eden, sömürgeciliği dize getiren o ilk meclisteki vatansever, ülkesi için direnen, onurlu insanların anılarına sonsuz saygıyla… #23nisankutluolsun

A post shared by Sunay Akın (@sunay.akin) on

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.