3 Idiots

Film oldukça başarılı eğitim sistemi eleştirisi yapıyor. Filmi izlerken görüyoruz ki aslında Hindistan’la eğitim sistemimiz konusunda ne kadar benzeşiyoruz. Buna üzülmeli miyiz sevinmeli miyiz şimdi bilemedim. Ancak şu da bir gerçek ki Hint sineması gün geçtikçe çıtasını yükseltiyor.

Filmin süresi 170 dakika. Ancak öyle eğlenceli bir film ki bir kez olsun filmin süresinin ne kadar kaldığına bakmıyorsunuz. Bu daha önce hiç Hint filmi izlememiş kişiler içinde geçerli. Film her türlü duyguyu bünyesinde barındırıyor. Gülerken birden hüzünleniyor yada hüzünlenirken birden gülüyorsunuz.

Yönetmen Rajkumar Hirani bu kolajı iyi yapmış. Hikaye üç mühendis arkadaşın, üniversite yıllarından beri olan arkadaşlıklarını anlatıyor. Tabi hikayenin kahramanları üç mühendis olunca ister istemez husus mühendisliğe de değiniyor. Espriler de bu yönde ilerliyor. Ancak bu esprilerde herkesin anlayabileceği dilde.

Rancho, Raju, Farhan adında üç arkadaşın Hindistan’ın en iyi okullarından Imperial College of Engineering’deki hikayesini anlatıyor film. Üç arkadaş bu zor oklu ilginç şekilde bitirir. Rancho eğitim sistemine aykırı davranır biraz. Tabi ona uyan üç arkadaşı da aynı şekilde. Ancak allem eder kallem ederler ve okulu bitirirler.

Yıllar sonra Raju ve Farhan, Rancho’dan hiç haber alamazlar. Onun hakkında küçük bir ip ucu buldukları anda bütün işlerini bırakırlar ve arkadaşlarını bulmak için yola çıkarlar. Ancak görürler ki, bildikleri isimdeki kişi aslında başka biridir ve bu saatten sonra arkadaşları hakkında yeni şeyler öğrenirler.

Tabi öğrendikleri şeyler yolculukları boyunca onları hayretler içerisinde bırakır. Arkadaşlarını bulurlar ve hasret giderirler. Tabi her Hint filminde olduğu gibi, bu filmde de bir aşk var. Rancho’nun üniversitede bıraktığı sevgilisi de ondan haber alındığını duyunca evliliğini bırakır ve onu görmeye gider. Tabi bir Hint filminin olmazsa olmazı da dansları. Bu filmde de mevcut. Ancak danslar gönderme yapma niteliğinde.

Film her şeyi ile oturmuş bir film. Eğlence dozu, dram dozu, sosyal eleştirisi, tam anlamıyla başarılı bir şekilde ekrana yansıtılmış. Hint sinemasının klasik özelliklerini taşırken yenilikçi modern yapısıyla da oldukça başarılı bir film. Kesinlikle izlenmeli.

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Senarist:

Vidhu Vinod Chopra
Rajkumar Hirani
Abhijit Joshi

Oyuncular:

Kareena Kapoor
Pia V. Sahastrabudhhe
Aamir Khan
Rancho
Sharman Joshi
Raju Rastogi
Madhavan
Farhan Qureshi
Boman Irani
Viru Sahastrabudhhe
Omi Vaidya
Chatur ‘Silencer’ Ramalingam

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1187043/

Yorumlar

“3 Idiots” için bir yanıt

  1. […] filmi bir de tabi Aamir Khan filmini nasıl es geçmişim bilemiyorum. Aamir Khan bu kez yine 3 Idiots‘da beraber çalıştığı Rajkumar Hirani ile yeniden çalışmış. Filmin senaryosunda […]

Siz ne düşünüyorsunuz?