300 Rise of an Empire

TV’de 3 b0yutlu film kervanına eklediğimiz filmlerden biri de 300 Rise of an Empire’dı. Nedendir bilmiyorum ama ben filme pak adapte olamadım. Sanıyorum bu sorunu yaşayan sadece ben değilim. Tamam film görsel olarak iyiydi ama iş konuya gelince pek bir şey anlamadığımı söylemeliyim. Filmde bir karmaşa almış başını gidiyor. Kim kimle savaşıyor genel hatlarıyla bilmemize rağmen Spartalılar ne alaka diyoruz bir çok yerde. Spartalılardan çok Atinalılar ile muhatap olduğumuzu söylemeliyiz.

Film hikaye açısından karma karışık ve bir tabana oturmazken, sadece filmin başında olan anlatım hikaye hakkında bilgi veriyor. Bununla beraber ne kurgu ne diyaloglar bize hikaye hakkında hiç bir şey vermiyor. Her şey o kadar basit ve üzerinde durulmadan geçilmiş ki filmi çoğunlukla akıp giden görüntüler eşliğinde izliyorsunuz. Anlamaya çalıştığınızda vay halinize.

Oyunculuklara geçmeden önce castın çok iyi olmadığını söylemek isterim. Ne ne baş roldeki büyük savaşçı Atinalı, ne de Persli hükümdar karaktere pek oturmamış. Belki torpil geçiyorum ama Artemisia’yı canlandıran Eva Green için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bir tane canlı kanlı karaktere değer veren oyuncu varsa o da Eva Green’di.

Film görsel olarak tatmin ediciydi. Efektler fena olmamakla birlikte 3D kalitesi de fena sayılmazdı. Zaten filmin albenisi sadece buydu. Savaş ve dövüş sahneleri az olmakla birlikte ilk filmi olan 300 daha iyi ve oturaklıydı. Gerçi ben bu filmin devam filmi olduğunu düşünmüyorum sadece 300’un ününü kullanarak adam toplarız amacıyla yapılmış bir film.

Filmin epik ve destansı olması için fazla kasmışlar belki de hikayeyi ve işlenişi bu kadar zora sokan buydu. Yer yer filmin arkasındaki bir şey olacak dikkat edin tarzı müzikler beni yordu. Ha müzikler kötüydü demiyorum ama yorucuydu. Filmin yönetmeni Noam Murroi ilk izleyişim. HBO’da bir süre görev almış bu ikinci uzun metrajlı filmi. İlk film romantik komediyken bu filmle birden aksiyon dolu fantastik dünyaya dalması ilginç. Gerçi yönetmenin kamera kullanımını yer yer iyi bulduğumu söylemeliyim.

Özetlemek gerekirse 300’ü aratan ancak bir devam filmi olayan keşke Artemisia ölmeseydi de devam filmleri çekilirse biraz daha keyifli olurdu dediğim bir yapım olmuş 300 Rise of an Empire. Türün meraklısıysanız izleyin, yoksa uzak durun derim.

Yönetmen: Noam Murro

Senaryo: Zack SnyderKurt JohnstadFrank Miller (çizgi roman)

Oyuncular:

Sullivan Stapleton
Themistocles
Eva Green
Artemisia
Lena Headey
Queen Gorgo
Hans Matheson
Aeskylos
Callan Mulvey
Scyllias

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1253863/

http://www.300themovie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: