35 Rhums / 35 Tek Rom

Ünlü müzik grubu Tindersticks ve usta yönetmen Claire Denis’in (şairliği daha ağır basar bende) bileşkesi ile festival kapsamında gösterilen “CLAIRE DENIS – TINDERSTICKS: MÜZİK VE FİLM”kuşağında izlediğimiz filmlerden biri de 35 Rhums idi. Bu iki isimle de Trouble Every Day filmi ile tanışmıştım. Tabi müziklerin ve bu filme haz görüntülerin güzelliğinden bahsetmek ayrı bir konu.

Aynı duygular içinde filmi izlediğimde aklıma kazınan şeyler yine Tinderlicks’in yaptığı müzikler oldu. Elbetteki yönetmen Claire Denis’in kullandığı görsel materyaller oldukça başarılı ve filmle o kadar bağdaşıyordu ki, ancak müzikler yüzünden uzatılan bazı sahneler insanı sıkıyor. Yönetmenin bir çok filmi izlemiş biri olarak bu anlam veremediğim filmleri arasında yer almakta.

Film Fransız işçi sınıfına göz atmış. Film Lionel ve kızı Joséphine’in etrafında geçiyor. Lionel karısının intiharından sonra kızı Joséphine’ni büyütmüştür. Kız ise babasına çok düşkündür. Lionel bir yandan kızının kendisine gebe kalmasını istemezken bir yandan da ondan ayrılmak istemez. Lionel vatman olarak çalışmaktadır.

Bir gün üst kat komşuları Noé bir gün Joséphine’e ülkeyi terk edeceğini söyler. Burada anlarız ki Joséphine ve Noé sevgilidirler. Ancak filmde ortalık karışana kadar bundan haberimiz olmaz.  Akabinde diğer komşu taksici Gabriele, Lionel’e aşıktır. Bunu bakışlarından anlarız. Ancak geçmişte bir şey yaşamışlar mıdır pek ipucu yok. Zaten olaylar gerilim noktasına nasıl geliyor o da belli değil.

Bir gün bu dörtlü Gabriele’nin taksisine atlarlar ve konsere giderler. Derken araba bozulur ve kapatmak üzere olan bir bara giderler. Burada eğlenmeye başlarlar. Aslında burası eğlenmekten çok iplerin koptuğu yerdir. Joséphine ve Noé burada tartışır, Lionel barı işleten bir kadınla geceyi geçirir. Yani her şey bir birine girmiştir. Joséphine ise Noé’nin gideceğini bildiği halde söylemediğini düşündüğü babasına kızar.

Her şey birbirine girmiştir. Tüm bu olaylara birde Lionel’in emekli olan ve emekliliğe alışamayan arkadaşının kendi kullandığı tramvayın önüne atlayarak intihar etmesi ile olaylar iyice çıkmaza girer. Joséphine ve Lionel birden minibüslerine atlarlar ve Almanya’ya doğru yola çıkarlar. Annelerinin mezarını ziyarete burada da öğreniriz ki kadın almandır.

Film belli bir kurguya sahip olmaktan öte anlık reaksiyonları önümüze getiriyor. Yavaş ilerleyen temposu,sıradan insanların sıradan hikayelerini, sıradan bir şekilde anlatmaya çalışmış bir film. Hikaye sizi içine çekmezken, ilerleyen ağır tempo filmden daha da uzaklaştırıyor sizi. Bir süre sonra filmin müziklerini dinlerken kendinizi akan görüntülere boş boş bakıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Tabi Almanya dönüşünde Joséphine ve Noé’nin evliliği ile film mutlu sona ulaşır. Ancak konusu anlatılması zor bu filmde Hangi olaylar durumu nereye getirmiştir, anlaşılmayan muallakta kalmış bir film. Filmin bir bar sahnesinde 35 tek romun sözü geçiyor ancak Lionel zamanı değil diye geçiştiriyor konuyu. Sanıyorum 35 tek rom iddia gibi bir şey.

Güzel müzikli, anlaşılmaz konulu, akıp giden görüntülerle, yetersiz diyaloglara sahip bir film. Ne karakterlerin düşünceleri ne de hissiyatları ekrana yansıtılabilmiş. Ancak burada gördük ki, Fransız işçi sınıfı olarak tabir edilen kısım, daha hizmete yönelik iş yapan kısım siyahiler. Ya da karakterler mi böyle seçilmiş bilmiyorum.

Yönetmen: Claire Denis

Senaryo: Claire DenisJean-Pol Fargeau

Oyuncular:

Alex Descas
Lionel
Mati Diop
Joséphine
Nicole Dogue
Gabrielle
Grégoire Colin
Noé
Jean-Christophe Folly
Ruben

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1100048/

http://film.iksv.org/tr/film/194

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: