4-kyo-si Choo-ri-yeong-yeok / 4th Period Mystery

Korku filmi diye izlemeye başladığım ancak bir dedektiflik hikayesi ile karşılaştığım film 4-kyo-si Choo-ri-yeong-yeok. Baştan kurduğum hayal suya düştü diye mi filmi sevmedim yoksa oldukça basit mi geldi onu bilemedim. Filmin lisede geçmesi, kurgusunun da bu şekilde gelişmesi filmin okul filmi olmasının ötesine götürememiş.

Yani bizim çektiğimiz okul filmleriyle  bu filmde pekala kıyaslanabilir. Bir cinayet olur ve öğrenciler olayı çözmek için kolları sıvar. Bu filmde de farklı bir şey çıkmıyor karşımıza. GÖrsel olarak film pek tatmin etmiyor, senaryo ve kurgu da aynı şekilde. Oyuncuklar ise filme göre normal. Yani karşımıza ortalama, hatta onun biraz daha düşüğü bir film çıkıyor.

Han Jeong-hoon okulun medarı iftarı sporcu bir öğrencidir. Kendisini herkes sevmektedir. Ancak sınıfında Tae-gyu adlı bir çocuk ile anlaşamaz ve birbirlerine girerler. İkisi de birbirinden nefret etmektedir. Bir gün beden eğitimi dersinde Han Jeong-hoon sınıfa gelir ve Tae-gyu’u masada öldürülmüş halde bulur.

Bu arada kendi halinde sürekli kitap okuyan ve korku filmi karakteri gibi gözüken Lee Da-jeong sınıfa gelir. Han Jeong-hoon, Lee Da-jeong’a durumu açıklamaya çalışır, Tae-gyu’u kendisinin öldürmediğini söyler. Lee Da-jeong, Han Jeong-hoon’a inanır ve katilin kim olduğunu araştırmaya başlarlar. Bu olayı çözebilmeleri içinde bir ders süresi zamana vardır.

İkili tüm delillere göz atar. Tae-gyu’nun diz üstü bilgisayarı ve harici diskide kayıptır. Bunu göz önünde bulundurarak incelemeye başlarlar. Tüm deliller bir öğretmenlerini göstermektedir. Hatta onu etkisiz halede getirirler. Tabi ikili cinayeti çözmeye çalışırken okulda dönen karmaşık ilişkileri de keşfederler.

Bu arada cesedin uzun süre başıboş bırakılması ve bir Allah’ın kulunun bunu görmemesi, gereğinden uzun kovalama sahnesi beni filmde rahatsız eden kareler oldu. Tabi bunun gibi bir çok mantıksız olay ve devamsızlıkta hat safhadaydı.

Yönetmen: Lee Sang-yong (이상용)

Senarist: Sin Dong-yeop (신동엽)

Oyuncular:

Yoo Seung-ho 유승 -Han Jeong-hoon (한정훈)

Kang So-ra 강소라 – Lee Da-jeong (이다정)

Jo Sang-geun 조상근 – Kim Tae-gyoo (문제아, 김태규)

Jeon Joon-hong 전준홍 – Byeong-soo (교사 – 엠비씨, 병수)

Jeong Seok-yong 정석용 – Kang Gook-man (노총각 교사, 강국만)

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_movie_4th_Period_Mystery.php

http://www.imdb.com/title/tt1810510/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?