47 Ronin

Bir Jopon efsanesinden uyarlanmış film 47 Ronin. Filmin yönetmen koltuğunda Carl Rinsch var. Bu yönetmenin ilk filmi. İlk film için fena iş çıkarmamış diyebiliriz. Filmin baş rolünde son dönem Uzak Doğu merakı artan Keanu Reeves var. Aslında film için ne diyeceğimi bilmiyorum. Tamamen gişe için yapılmış aksiyonu bol bir film. Ben tüm oyuncuların Japon olduğu bir filmde ki tarihi bir filmde herkesin İngilizce konuşmasını yadırgadım açıkçası. Tamam olay Amerika’da geçer konuşsun, yada hikayenin kurgusu İngilizceyi içerir konuşursun anladım da bu filme pek oturmamış.

Filmin gişe için olduğunu söylemiştim. Gerçi film yapılan harcamanın yanına yaklaşamamış. Bunda en büyük etken belkide benim gibi filmi samimiyetsiz bulmalarıydı insanların. Tamam görselliği ve aksiyonu bol bir film ama bir efsaneyi kaldırabilecek yapıda değildi. Filmi izledikten bir kaç saat sonra filmi izlediğinizi bile unutabiliyorsunuz. Öyle etkisiz bir film karşımızda.

Film görsel olarak fena olmamakla birlikte, bol aksiyon içermekte ancak aksiyon sahneleri koreografilerinde sıkıntı gördüm. Tüm aksiyon filmin baş rolü Keanu Reeves üzerine kurgulanmıştı belkide bu sebepten biraz bana eksik geldi. Filmin diğer lokomotifi ise Hiroyuki Sanada‘ydı. Kesinlikle Sanada’nın oyunculuğunu beğendim ve beni filme bağlayan tek unsur oldu diyebilirim.

Kai küçük bir çocukken ormanda bulunur. Kai bir melezdir ve melezlere o dönem iyi bakılmaz. Hayatına son verilecekken Lord Asano onu himayesine alır ve büyütür. Günün birinde kral Bushido kavmine gelir. Yanında gelirken kibirli ve güç düşkünü Lord Kira’de gelir. O gün turnuvalar ve eğlenceler düzenlenir. Bu arada Lord Kira, Lord Asano’nun kızına da göz koymuştur. Arada belirtmem lazım ki kız da Kai’ye aşıktır. Bir gece Lord Kira, Lord Asano’ya büyü yapar ve onun hayal görmesine sebep olur. Lord Asano hayalinde kızının Lord Kira tarafından tecavüze uğradığını görür. Lord Kira’ya saldırır ve onu yaralar. Tabi bunun sonu ölümdür. Kral Lord Asano’ya kendini öldürme fırsatı verir.

Lord Asano’nun ölümünden sonra onun samurayları ronin olur. Kızı ve toprakları da Lord Kira’ya kalır. Lord Asano’nun bir numaralı adamı Ôishi’de intikam için yemin eder. Bir süre gözden uzak kalırlar Daha sonra intikam için bütün Kai dahil bütün samurayları toplayarak intikam almak için savaşırlar. İntikamlarını alırlar ama kendileri içinde son bellidir.

Filmin görselliği bol dedik ama tatmin edici değil. Efektler yer yer çok göze çarpmıyor. Gerçekten yaşanmış bir efsaneye de doğa üstü yaratıklar eklemek biraz gereksiz geldi bana. Sanki bu hikayeyi Holywoodlaşırmak için her şey yapılmış. Özetlemek gerekirse, boş vaktinizde karaşınızda gürültü olsun kayan görüntülere bakayım derseniz bu film onun için birebir. Yoksa tam anlamıyla tatmin edici bir film değil.

Yönetmen: Carl Rinsch

Senaryo: Chris MorganHossein AminiWalter Hamada

Keanu Reeves
Kai
Hiroyuki Sanada
Ôishi
Ko Shibasaki
Mika
Tadanobu Asano
Lord Kira
Min Tanaka
Lord Asano
Jin Akanishi
Chikara

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1335975/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?