49-il

49 il oldukça eğlenceli bir K-drama. Korku K-drama arayışlarım içerisinde kendisine denk geldim. Her ne kadar korkutmasa da 49 il 2011 yılında yayınlandığında yayınlandığı yılın en iyi K-dramaları arasında yer almış. Bunu da ziyadesi ile hak ediyor. Yine farklı bir konu var karşımızda ve bu güzelce işlenmiş.

Shin Ji Hyun zengin, iyi huylu herkese yardım etmeye çalışan bir kızdır. Nişanlısı Kang Min Ho ile de evlenmek üzeredir. Shin Ji Hyun düğün hazırlıklarını yaparken ve en yakın arkadaşına kıyafet bakıp onu göstermeye giderken aniden duran trafiği fark etmez ve önünde duran kamyona çarpar. Arabasından fırlayan Shin Ji Hyun yoğun bakıma alınmıştır. Bu sırada ruhu da bedeninden ayrılmıştır. Shin Ji Hyun ruh bekçisi Yi Soo tarafından bulunur. Tam diğer dünyaya götürülecekken Shin Ji Hyun bir şans daha ister. Ruh bekçisi Yi Soo ise bunun mümkün olabileceğini söyler.

Ruh bekçisi Yi Soo yukarıdan da aldığı talimatla Shin Ji Hyun’a hayata geri dönmesi için imkan verir ancak bunu hak edebilmesi için 49 gün boyunca birinin bedenine girecek ve kendisi için samimi göz yaşı dökebilecek üç kişinin göz yaşına ihtiyacı vardır. Ruh bekçisi kullanacağı beden için Song I-kyeong’u seçmiştir. Aslında Song I-kyeong’un Shin Ji Hyun’un bu hale gelmesinde payı vardır. Shin Ji Hyun’un kazası onun intihara teşebbüsü yüzünden olmuştur. Tabi Shin Ji Hyun bunu öğrenince biraz işler karışır ama yapacak bir şeyi yoktur.

Kurallar dahilinde Song I-kyeong’un bedenini kullanan Shin Ji Hyun arkadaşı Han Kang’ın yanında çalışmaya başlar. Tabi kurallar gereği ona hiç bir şey diyemez. Bir yandan da kendisi için ağlayacak üç kişiyi bulmak için araştırmalara başlar. Ancak görür ki çok sevdiği nişanlısı Kang Min Ho onu en yakın arkadaşı ile aldatmakta ve sadece babasının şirketine el koymak için onunla evlilik düşünmektedir. Hatta bu halde bile şirketi zor duruma sokacak durumdadır.

Song I-kyeong gerçek kimliğini açığa çıkarmadan babasının şirketini kurtarmaya çalışır. Aynı şekilde iki erkeğin aşkının arasında da kalır. Ancak onun amacı bellidir. Öğrendiği gerçekler, göz yaşı arayışı onun için tam bir kabus olmuştur. Artık kendinden çok ailesinin rahatını düşünmek için hareket eder.

Ayrıntıya girmezsek hikaye böyle. Tüm karakterler birbirleri ile başarılı bir şekilde ilişkilendirilmiş. Bu nereden çıktı demiyorsunuz ve her karakter rolüne başarılı bir şekilde oturmuş. Kurgu oldukça başarılı. Ana hikaye yanında diğer karakterlerin yan hikayeleri de oldukça başarılı. Dizinin her bölümünü merakla bekleyip izliyorsunuz.

Dizi bazı devam sorunlulukları içerse de -artık alıştık bunlara- yönetimi başarılı. Oyuncu seçimleri ve oyunculuklar iyi. Lee Yo-won iki karakteri de başarılı bir şekilde canlandırmış ve her iki karakter arasında ortak bir şey bulamıyorsunuz. Dizinin müzikleri de oldukça başarılı. Özetlemek gerekirse iyi bir dizi. K-drama meraklısıysanız kesinlikle izlemeniz gerekenler arasında.

Yönetmen: Jo Yeong-gwang (조영광), Park Yong-soon (박용순)

Senaryo: So Hyeon-kyeong (소현경)

Oyuncular:

Yo-won Lee
 Song Yi Kyung
Gyu-ri Nam
 Shin Ji Hyun
Jo Hyun Jae
 Han Kang
Il Woo Jung
 Zamanlayıcı
Soo-bin Bae
 Kang Min Ho
Ji-hye Seo
 Shin In Jung

Linkler:

http://www.hancinema.net/korean_drama_49_Days.php

http://www.imdb.com/title/tt1935066/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?