7 gwanggu

Güney Kore sinemasının yüksek bütçeli filmlerinden biri de 7 gwanggu. Öyle ki filmin bütçesi 8 milyar won’muş. Filme baktığımızda bu kadar büyük bir bütçenin etkisini göremiyoruz. Oyunculuklar hikaye, kurgu, efektler, oyunculuklar başarısız. İnsanı izlerken tatmin etmiyor. Hele hele hikayedeki ve kurgudaki açıklar, bu da olmaz denebilecek sahneler filmin başarısızlığını önümüze sürüyor.

Film sanki bir kaç hikayeyi, bir kaç filmi, bir araya toplayalım ve uzun bir film yapalım modunda. Açılışta iyi bir film izleyeceğimizin sinyalini vermesine rağmen, devam eden sahneler hikaye arası geçişlerdeki kopukluklar, süreyi uzatsın ve sırf aksiyon olsun diye yapıştırma duran sahneler filmi çıkmaz bir sıkıcılığın içine itiyor. Filmde yer alan aksiyonun çoğu filmle alakası olmayan aksiyondu. Bu belki de ana hikayenin zayıflığını örtmek için yapılmış bir şeydi.

Filmi izlediğinizde o kadar bütçe ile ne yapılmış diye soruyorsunuz kendinize. Sanıyorum deniz üzerindeki petrol çıkarma tesisinin kirasından kaynaklı bir bütçe fazlalığı bu. Çeşitli aksiyonlar yakmalar patlamalar derken film bu fiyatı bulmuş.

Film geçmişte yine aynı tesiste açılıyor. Burada görevliler bir balık buluyorlar parlayan. Ancak sonra bir sebepten dolayı tesiste olay çıkıyor ve tesis kapanıyor. Aradan yıllar geçiyor ve Hae-jun ve ekibi buraya petrol çıkartmaya gidiyor. Petrol arayışları yaşanan zorluklar derken film bu ana kadar normal bir heyecanla ilerliyor. Ancak birden garip olaylar olmaya başlıyor. Geçmişte bulunan küçük bir balığı buluyorlar ve akvaryuma kapatıyorlar.

Bu balık bir insana saldırıyor derken bu balığın enerji ürettiğini öğreniyorlar. Bu sırada nereden çıktığını bilmediğimiz dev bir yaratık tesis içerisinde dolanmaya başlıyor. Ekip içinde ölümlerin başlamasıyla birlikte işler iyice sarpa sarıyor. Önce bu cinayetleri içlerinden birinin işlediğini düşünürken, görüyorlar ki ortalıkta dolanan büyük bir yaratık var. Her biri can havliyle kaçmaya çalışırken aksiyon burada başlıyor.

Bu arada Hae-jun öğreniyor ki babası ve arkadaşları bu balıkları daha önce bulmuş ve üzerlerinde bazı deneyler yapmışlardır. Yani alsında bu koskoca canavarın var olmasının sebebi kendileridir. Hae-jun bu yaratıktan kurtulmak için koca tesisi havaya uçurur.

Film belli bir mantık dahilinde yol almıyor. Ortaya çıkan her yeni şey soru işareti oluşturuyor akılda. Filmin sonunda ise bu soru işaretleri bir yanıta ulaşmıyor. Aslında şöyle bir filme baktığımızda yüksek bütçeli b-movie’nin üstüne çıkamıyor.

Özetlemek gerekirse, ne gerilim olarak, ne aksiyon olarak o bildiğimiz Kore sinemasının özelliklerini taşıyor. Bünyesinde iyi oyuncular barındırmasına rağmen performansları oldukça düşük. Çok boş vaktiniz varsa fazla bir şey beklemeden izleyin, aksi taktirde hayal kırıklığı olası. Ama ben izlenmesi çok ta gerekli bir film olduğunu düşünmüyorum. Uzak durun.

Yönetmen: Ji-hun Kim

Senaryo: Je-gyun Yun

Oyuncular:

Ji-won Ha
Cha / Hae-jun
Sung-kee Ahn
Jeong Man
Ji-ho Oh
Kim / Dong-soo
Ae-ryeon Cha
Bilim adamı Kim
Han-wi Lee
Doktor
Cheol-min Park
Mürettebat

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1934381/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: