’71

Genelde diziler ile karşımıza çıkmış olan (açıkçaası dizileri de izlemedim) yönetmen Yann Demange‘ın il filmi ’71. Film adıyla ilintili olarak, 1971 senesinin Kuzey İrlandasında Belfast sokaklarında geçiyor film. Film ana hatlarıyla Ira’nın hakimiyetndeki bir bölgede tek başına kalmış bir İngiliz askerinin başından geçenleri anlatıyor.

Tabi sadece hikaye bu kaçan askerin etrafında dönmüyor. Arkada da savaşın kötülüğü, politik yaklaşımlar, ortada dönen kirli işler, sömürülen insanlar, ajan oyunları derken her şey filmin içerisinde yeralıyor. Ancak film gerek siyasi, gerek askeri, gerekse aksiyon dengesini iyi tutturmuş. Tabi filmin başında aksiyon sahnelerinin temposu filme adaptasyonunu sağlarken aynı tempoyu gelişme ve sonuçta tuturamaması film için büyük eksi.

Hikaye ve kurgu genel anlamda iyi gidiyor ama filmde bazı sahnelere anlam veremiyorsunuz ve havada kalıyor. Sanki sahne devame decekmiş gibi bir kanıya kapılıyorsunuz ama olay orada kapanıyor. Filmin final sahnesi de bunlara tuz biber ekti. Belkide bu kesintilerin ve eksiklerin sebebi filmin tam oalrak ne anlatmaya çalıştığıdan çıkması. Evet yıllarca süren bir savaşı bir kaç güne sığdırıp özetlemek zor iş ama 100 dakikalık filmin süresini biraz daha uzatıp bu soru işretleri giderilebilirmiş.

Film genel anlamta taknik açıdan iyi. Mekan ve kostüm seçimlerini, görüntü yönetimini beğendim. Kamera hareketleri yer yer iyidi ama kovalamaca sahnelerinde biraz fazla zoom in – zoom out ve ani hareket olması biraz yordu. Ancak filmin kamera açıalrı da iyiydi. Oyuncu aksanları biraz oturmamış olsada oyunculuklar iyiydi.

Filmin tarafsızlığı da iyiudi. O iyi bu kötü ayrımı yapmadan, savaşan, sebep olan, yöneten, yönlendiren her şeye, herkese iyice giydirmiş. bazı diyaloglarla da bunları pekiştirmiş. Özetlemek gerekirse, ’71 iyi bir film. Ancak çok iyi akılda kalacak bir film değil.

Yönetmen: Yann Demange

Senaryo: Gregory Burke

Oyuncular:

Jack O’Connell
Gary Hook
Richard Dormer
Eamon
Paul Anderson
Leslie Lewis
Sean Harris
Sandy Browning
Sam Reid
Lt. Armitage

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2992

http://www.imdb.com/title/tt2614684/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?