9-9-81

2012 tapımı Tayland filminin yönetmen koltuğunda şu isim var diyemeyeceğim çünkü filmin 12 adet yönetmeni var. Filmin süresi 92 dakika. Jenerikleri çıkarırsak elimizde bir saat yirmi sekiz dakikalık bir görüntü kalıyor. Film 9 bölüm altında toplanmış. Her bölüm yaklaşık dokuz buçuk dakika. Bu dokuz bölümü de birli ikili yönetmenler çekmiş.

Film hakkında bu kadar istatiksel bilgi verdikten sonra konuya dönelim. Aslında konu bizi pek şaşırtmıyor. Tayland filmlerinde rastladığımız klasik hikaye karşımızda. Birisi intihar eder ve onun ruhu gelip etrafındakilere musallat olur. Ana hikaye bu şekilde ancak filmi farklı kılan filmin bölümlenmesi, her bir bölümün ayrı yönetmenler tarafından çekilmesi ve bir ölümün etraftaki insanlar üzerindeki etkilerinin anlatılması. Bu bağlamda film için çok iyi bir korku diyemeyeceğim çünkü korkutan bir sahne yok iyi bir film mi o da tartışılır ama renkler ve çekim teknikleri olarak diğer Tayland filmlerinden çok farklı.

Film açılış jeneriği ile birlikte bir kızın gelinlikle intihar etmesi ile başlıyor. İntihar mektubunu yazar, evinin çatısına çıkarak kendini aşağıya atar ve bu şekilde birinci bölüm başlar.

Birinci bölümün adı Garson (The Waiter). Bölümde hikaye intiharın biraz gerisinden başlar.  Genç çocuk ailesinin baraka lokantasında çalışmaktadır. Arkadaşları ile sokakta maç yaparken intihar eden kız gelir. Bizim eleman kıza hayran hayran bakar. Bir kaç kez ona yemek götürmüştür ve el teması da olmuştur. Akşam ise kızın çaldığı kilodu ile mastürbasyon yapar. Kızın intiharını gördükten sonra -ki onlar top oynarken önlerine düşer- kızın kilodunu bırakmaya karar verir. Evinin kapısına çıkar kilodu kapıya bırakır. Bu sırada birden kapı açılır ve intihar eden kızı görür kız çocuğu içeri çeker.

İkinci bölümün adı ise Yeni Kiracı (The New Tenant). Hikayenin en talihsiz karakterlerinden biri de hikayede yer alan çocuk. Çünkü ne olayla alakalı ne de başka bir şey var. Genç bir çizer ev aramaktadır. Kızın intihar ettiği ev boşalmış ve apartman yöneticisi hemen evi bu çocuğa kiralamıştır. Çocuk bir akşam evde otururken yönetici arar ve birinin onu ziyarete geldiğini aşağı inmesini söyler. Çocuk iner bekler ama kimseyi bulamaz. Tekrar evine çıkar. Evin kapısında asılı bir poşet bulur. İçinde yemek vardır. Yemeği alır ve yemeğe başlar ancak halüsinasyon görür ölü gelin onunda aynı şekilde intihar etmesini sağlar.

Üçüncü bölümün adı Arkadaş (Friend). Aslında bu bölümde ne olup bittiği anlaşılıyor. İntihar eden kızın yakın arkadaşı şişman ve bakımsız kız esas kızımızı kıskanmaktadır. Kıza büyü yapar ve ortak arkadaşları olan sevgilisinin öldüğünü kıza o haber verir. Arkadaşı sayesinde kız intihar etmiş ve ruhu dünyada almıştır. Tabi kendi sonu da hatırlı olmaz. arabası ile giderken birden kızın cesedini arabanın üstüne düştüğünü görür ve kaza yaparak ölür.

Dördüncü bölümün adı Sevgili (The Lover). Çocuk kızla bir barda tanışır. Şişman kız ortak arkadaşları olunca da hemen tanışır kaynaşırlar. O gece beraber baya eğlenirler ve çıkışta kızın evine giderler. Beraber olacakları sırada kız evlenmeden olmaz der. Ancak kız evliliğe takmıştır. Evinde de bir sürü gelinlikli bebek vardır. Kız banyoya girer ve başında duvakla çıkar birlikte olurlar. Ertesi gün çocuk iş yerindeyken herkes nişanlısı olduğunu söyler. Çocuk kızın evine gider. Düğün davetiyeleri, damatlık, gelinlik her şey hazırdır. Çocuk kızın akıl hastası olduğunu kullandığı ilaçlardan anlar. Kız çocuğu tehdit ederek onunla evlenmesini söyler çocuk korku ile kabul eder ancak bu durumu kabullenemez. Sürekli de mesaj gelmektedir kızdan. Ortak arkadaşı olan şişman kızı arar ve kendisinin trafik kazasında öldüğünü söylettirir. Çocuk kızın öldüğü haberini gazeteden görür. Cenazesinde gider ve onda kalan yüzüğü kızın parmağına takmak için tabutu açar. Bu esnada başına bir darbe alır ve ölür.

Beşinci bölüm Hizmetçi (The Maid). Kızın ölümünden sonra hizmetçi bir ayin yapar. Bu ayinin amacı piyangodan para kazanmaktır. Yeni ölen kızın ruhunu kullanarak dileğini yerine getirmek istemektedir. İlk ayini yapar ve ayin tutar piyangodan para çıkar. Hayalete hediye oalrak ta en sevdiği yemeği getirmektedir. Kadın aç gözlülük yapıp ikinci kez ayin düzenlemek ister ama eve yeni kiracı ikinci hikayedeki çocuk taşınmıştır. Yöneticiye baskı yaparlar, yönetici çocuğu arar ve aşağı gelmesini misafiri olduğunu söyler çocuk dışarı çıktığında temizlikçi ve arkadaşı eve gelir. Arkadaşı hayaletin en sevdiği yemeği kapıya asar ve gözcülük yapmaya başlar hizmetçi ise içeride ayin yapar. Çocuk eve girdiğinde hizmetçi bir köşeye saklanır. Çocuk evden çıktığına o da evden çıkmak ister ancak ölü gelinin ruhu onu bırakmaz.

Altıncı bölüm ise Anne (Mother). İntihar eden kızın annesi kızının mektubunu alır. Kocası ile birlikte defin işlerini halleder. Evinde kızının eşyaları ile bir oda kurar ve düğün davetiyesini görür. Eşyalar içerisinde çocuğun şirket kartını ve saatini de bulur. Çocuğu araştırmaya gider ve iş adresini bulur iş yerine gider. Çocuğun ölmediğini gören kasın sinirlenir. Çocuk durumu kasına izah eder. Kadın ise cenazenin son günü olduğunu isterse gelebileceğini söyler. Çocuk herkes çıktığında cenazeye gelir. Kadın bir adama çocuğu öldürtür ve kızın tabutunun yanına konu koyar.

Yedinci hikaye ise Damat (The Gloom). Ruhu hala ortada dolanan kadını diğer tarafa rahatça göndermek için bir ayin düzenlerler. Büyücüye yardım etmesi için bir çocuk gelir, gelinin yerine konacak bir de manken getirmiştir dükkanından. Temsili olarak kızla evlenecek kişi gelmeyince bu görevi kabul eder. Kızdan hoşlanmıştır. Ayin, temsili evlilik töreni yapılır. Ayin sırasında kıza kötülükte bulunanlar kızın gerçek halini törende görürler. Evinin kapısında kadar damat gelini getirir ve bırakır. Tören bitmiştir. Damat gelini odaya sokmak konusunda ısrar eder ancak içeri girmezler. Aslında bu çocuk kızın arkadaşı ondan hoşlanan birisidir ve düğününde kıza yardım etmek için söz vermiştir. Gelin ve damat içeri girerler.

Sekizinci hikaye Yaşlı Asker (Old Solider). Eski asker diye bahsettiği ölen kızın babasıdır. Adam da kızını çok sevmekte ve ölümünü hazmedememektedir. Bir gün kızına ait ne varsa yakmak ister. Ancak karısı buna engel olur. Bu sırada eve bir polis gelir ve karısını sorar. İçeri karısını çağırmak için gittiğinde karısıyla kızının ruhunu görür. Ancak kadının oynadığı kızın külleridir. Bu sırada iki adet silah sesi duyulur adam kendini ve karısını vurmuştur.

Dokuzuncu bölüm ise Eski Köpek (Old Dog). Alkol bağımlısı yaşlı dedektif bu intihar olayını araştırmaktadır. Şişman kızın kaza kayıtlarını izlerken garip bir şey olduğunu fark eder. Bu sırada kızın telefonu çalar ve telefonu açar. Bir çığlık duyulur. Kızın sevgilisi olan çocuğu araştırmaya başar ama ona ulaşamaz. Bunun üzerine cenazeye gider. Yerde kan lekeleri görür. Civarda çocuğun arabasını da görünce şüphelenir. En son ceset yakılacakken durumu anlar ve tabutun içine bakmak ister ama kadın onu engeller.

Hikayeler bu şekilde bu kadar ayrıntılı anlatmama gerek var mıydı bilmiyorum ama farklı karakterler üzerinden hikayenin anlatılması dikkatimi çekti. Tabi korku unsuru, hikaye kurgu çok iyi diyemeyeceğim. Havada kalan çok şey vardı. Ama yinede merakla izledim filmi. Ancak filmin genel olarak izleyiciyi tatmin etmeyeceğini söylemeliyim. Bu arada filmin adına hala anlam verebilmiş değilim.

Yönetmen:

Sutat Pavilairut The Waiter
Pitak Ruangrojsin The New Tenant
Adirek Phothong Friend
Siripon Prasatthong Friend
Oliver Wolfson The Lover
Seree Lachonnabot The Maid
Nuttorn Kungwanklai Mother
Thanyawan Hempanom Mother
Pirun Anusuriya The Gloom
Rapeepimol Chaiyasena
Old Soldier 
Dissong Sampattavanich Old Dog
Kiattisak Wiboonchat Old Dog

Senaryo:  

Oyuncular:

Phoj, The Old Dog
The Bride

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2403278/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?