9 dollars 99 cents / 9.99 $

Ağır bir animasyon, 9.99 $. Hayatın anlamını sorgulayan bir animasyon en başta. Yani şu an tamda insanlar için bire bir olan. Tüm yönüyle insan hayatını ele almış bir kara mizah örneği. Sokakta yaşayan bir insandan tutun, güzel bir mankene, iki oğlunu yetiştirmeye çalışan bir babaya, hayalleri olan bir gence kadar çok akılcı bir şekilde hayatın her noktasındaki insana değinmiş film.

Animasyon Etgar Keret‘in kısa hikayesinden uyarlanmış. Aynı zamanda senaryoda kendisine ait. Yönetmen ise Tatia Rosenthal. Gerçekten de stop motion için başarılı bir iş çıkarmış ekip.

Başta da belirttiğim gibi, hikaye hayatın tüm noktasına değinmiş. Film sıradan bir memurun hayatı ile başlıyor öncelikle. Bu kişinin iki çocuğu vardır. Büyük oğlu, özel icra görevlisi, küçük oğlu ise işsiz ve iş aramaktadır. Bu esnada reklamını gördüğü bir kitabı sipariş eder. 9.99 dolara hayatın anlamı diye. Kitabı alır ve okumaya başlar ancak o kitapta öğrendiklerini anlatacak ve fikirlerini tartışacak birini bulamaz. Bir kaç kez babası ile konuşmaya çalışır ancak babası onu dinlemez.

Büyük çocuk ise apartmana tanışan bir fotomodele aşık olur. Kendisini tamamen ona adamıştır. Onun istekleri doğrultusunda hareket etmektedir ve ailesinden tamamen kopmuştur. Adam ise gözlerinin önünde ölen evsizin ölümünden sonra hayatı sorgulamaya başlar ve çocukları ile ilgilenemediği için ve hayatta olduğu yer yüzünden bunalıma girer.

Tabi hikayenin gelişiminde birde yaşlı yalnız yaşayan adam vardır. O da ölümü beklerken bir melek gibi gelen evsiz adam ile yalnızlığını paylaşır.

Uyuşturucu bağımlısı bir genç ise sevgilisinin onu terk etmesinden sonra yaşadığı gelgitleri, ve aralarındaki hikayeyi anlatmakta.

Hikaye bu kadar derin olunca anlatılması da zor oluyor tabi ama kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında yer aldığını söyleyebilirim. Katkısız, abartısız her insanın yaşayabileceği şeyleri gözler önüne seren belkide göremediklerimizi gösteren bir film…

Seslendirenler:

Josef Ber
Roy Billing Marcus Portman / Policeman A

Tom Budge Bisley
Joel Edgerton Ron

David Field Sammy
Leon Ford Stanton

Samuel Johnson Dave Peck
Claudia Karvan Michelle

Jamie Katsamatsas Zack
Anthony LaPaglia Jim Peck
Ben Mendelsohn Lenny Peck

Henry Nixon Drazen / beanbag / radio announcer (voice)

Barry Otto Albert
Geoffrey Rush Angel

Leeanna Walsman Tanita

Linkler:

http://www.9dollars99movie.com/

http://www.imdb.com/title/tt0790799/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: