A Good Marriage

Stephen King’in kısa hikayesinin uyarlamasında bu kez yönetmen koltuğunda Peter Askin var. Film 2014 yapımı ve afişine baktığımızda karşımıza iyi bir filmmiş gibi çıkıyor. Ancak film ilk dakikalarından itibaren film kumaşının iyi olmadığını belli ediyor bize.

King’in bu hikayesini sevmemle birlikte filmi izlerken hikayenin hangi hikaye olduğunu tam anlamıyla anlayamadım. Film de kesinlikle bir odaklanma sorunu vardı. Odanlanmkata zorluk çektiğinizden dolayı hikayeye de adapte olamıyordunuz. Öyle ki hikaye filmde çok geç veriliyor, ayrıntılara girilmiyor ve çok çabuk sonlanıyordu. Film kesinlikle duygu yoksunuydu. Hikayenin yanından bile geçmiyordu.

Daha ilk dakikalarından parti sahneleri ile birlikte film abartılı bir şekilde Darcy Anderson’un üzerinde dönüyor. Filmde ana hikayenin odağı oluyor. Bu odak o kadar fazla ki diğer karakterlerin hiç birine tam anlamıyla değinilmiyor. Darcy karakteri de verilmesi gereken psikolojiyi tam anlamıyla izleyiciye aktaramıyor. Film havada ilerlerken birden oldu bittiye gelip bitiyor.

Oynuculukları ve kurguyu çok başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Bir türlü filmin içine giremedim. Sanki hikayeyi nasıl zorlaştırsakta kimse bir şey anlamasa demişler. O kadar her şeyi sakladıktan sonra da bitti moduna getirmişler.

Darcy ve Bob Anderson’un 25 yıllık mutlu bir evlilikleri vardır. Bu güzel günü de kutlayarak geçirirler. Yakın zamanda da kızlarını evlendireceklerdir. Bob bir gün iş gezisine çıkar. O ara Darcy evde yanlız kalır. Televizyon izlerken, televizyonun kumandasının pilinin bittiğini ferk eder ve pil almak için evin dışında bulunan atölyeye gider. burada pili bulur ama tesadüfen kocasının porno dergilerini ve onun arkasında küçük bir bölmede gizli bir kutu bulur. Kutunun içine bakar ve burada bir kadına ait kimlik bulur. Kadın ise televizyonda cinayete kurban giden biridir.

Darcy olayı araştırmaya başlar bu şekilde işlenmiş, daha sonra kimliği polise gönderilen bir sürü cinayet görür. Hepsi de Bob’un şehir dışında olduğu döneme rastlamaktadır. Ne yapacağını şaşırır. O ara Bob ile konuşur durumunu bozuntuya vermez ama Bob bir şeyle rolduğunu anlar ve karısının onun gizli köşesini keşfettiğini anlar. Bob durumu Darcy’e açıklar. İçinde kötü biri vardır ve bunu o yapmaktadır. Ama artık vaz geçecektir.

Darcy bir süre temkinli davranır. Polise ihbar etse bütün itibarları sarsılacaktır. Bob ile yaşamakta bu dakikaddan sonra onun için işkence olmuştur. Bu işten bir şekilde kurtulması gerekmektedir ve bir plan yapar. O da kocasını öldürecektir.

Özetlemek gerekirse yine olmamış bir film A Good Marriage. Pek vaktinizi harcamayın derim. Psikolojik gerilim olmasına rağmen bunu zerre kadar karşılamıyor. Yazık olmuş hikayeye.

Yönetmen: Peter Askin

Senaryo: Stephen King

Oyuncular:

Joan Allen
Darcy Anderson
Anthony LaPaglia
Bob Anderson
Stephen Lang
Holt Ramsey
Cara Buono
Betty Pike
Kristen Connolly
Petra Anderson

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?