A Man Who Was Superman – 슈퍼맨이었던 사나이 (Syoo-peo-maen-i-sseo-deon Sa-na-i)

Eğlenceli bir film izlemekti amaç. Başlarken de öyle başladı. Kendini süpermen salan bir delinin ardına kendimizi kaptırmış gidiyorduk. Öyle ki bu deli tam anlamıyla bir Süpermendi. İnsanlara yardım ediyor, dört tekerli canavarlar savaşıyor, hırsızları yakalıyordu. Beynine yerleştirilmiş kriptonit sayesinde güçlerinden uzaktı ama insanlığa yardım etmek her şekilde onun göreviydi. 
Song Soo-jung haber yapmak için onun peşine takıldığında aslında karşılaşacaklarından bi haberdi. Bu sıradan gelinin hikayesini tamamlamış yayına hazırlamıştı bile ancak sonra anda değişen fikriyle Süpermanin hayatını irdelemeye devam ediyor. 
Film kısaca duyarlı olmak üzerine kurulmuş. Herşeye herkese, öyle ki kahramanımız kuzey kutbunu eriten dev makinelere karşı savaşıyor, yaralananlara yardım ediyor. Hepmizin yaptığı gibi kaçmak yada sadece bakıp gitmek onun yapacağı iş değil. Öyleki bu duyarsız toplum içersinde duyarlı bir insana nasıl deli etiketi yapıştırdığımızı gözteriyor bize. Toplumun üzerimize bindirdiği o sorumluluk(!) duygusu çok güzel gözler önüne serilmiş. Öyleki hastalara yardım etmiyor, doğayı yok etmekte yardımcı oluyoruz. Film bu şeklide ilerliyor. Duyarlılığa deliler gibi gülerek karşılık veriyoruz. Ta ki ikinci bölümde gerçek gözümüze sokulana kadar. 
Süpermani hastaneye yatırıyorlar. İlaçlar ve tedaviyle kendi tabiri ile beynindeki kriptoniti çıkarıyorlar. Artık Süperman kim olduğunu biliyor ona ne olduğunu hatırlıyor ama bizden bir farkı kalmıyor. Vurdumduymaz alakasız etrafıyla ilgilenmeyen bir insan oluyor. O zaman gerçek gözlerimizi yaşartmaya başlıyor…
Daha ne kadar derine inebilirim ki? Filmi Jeong Yoon-cheol (정윤철) yönetmiş. Başrollerde ise Happiness (행복), You are my Sunshine (너는 내 운명), This Charming Girl (여자, 정혜)‘den tanıdığımız Hwang Jeong-min (황정민) 
 ve My Sassy Girl (엽기적인 그녀), Daisy (데이지)‘den sevdiğimiz, Jeon Ji-hyeon (전지현) var. Elbette ikisinin de oyunculuğuna söylenecek tek kelime yok. Mutlaka izlenmesi ve izletilmesi gereken bir film olarak tarafımdan dağıtıma çıkmıştı, geri döndüğünde yazma iç güdüm kabardı. 
İzleyin izletin efendim…
Yönetmen: Jeong Yoon-cheol (정윤철)
Oyuncular:
Hwang Jeong-min (황정민) Superman (슈퍼맨)
Jeon Ji-hyeon (전지현) Song Soo-jeong (송수정)
Jin Ji-hee (진지희) Hee-jeong/Ji-yeong (희정/지영)
Kim Tae-seong (김태성)  Bong (봉)
Do Yong-goo (도용구) Yazı işleri şefi (부장)
Seon Woo-seon (선우선) Yazar, Miss Kim (김작가)

Seo Young-hwa (서영화) Hee-jeong’un annesi, Supermanin eşi (희정모/슈퍼맨아내)
Linkler:
http://ofori.wordpress.com/2008/11/25/a-man-who-was-superman-supirmen/
http://www.hancinema.net/korean_movie_A_Man_Who_Was_Superman.php
http://www.thestopbutton.com/2008/11/24/man-who-was-superman-2008/ 
http://www.imdb.com/title/tt1119199/ 
http://en.wikipedia.org/wiki/A_Man_Who_Was_Superman

Yorumlar

“A Man Who Was Superman – 슈퍼맨이었던 사나이 (Syoo-peo-maen-i-sseo-deon Sa-na-i)” için bir yanıt

  1. […] yönettiği ilk filmi. Ancak yönetmenin ilk filmi olmasına rağmen bendim de çok sevdiğim Superman ieotdeon sanai filminin yardımcı yönetmeniymiş kendisini. Tabi birde daha sonra yazacağım Heubhyeol […]

Siz ne düşünüyorsunuz?