A Most Violent Year / En Şiddetli Sene

A Most Violent Year için ne yazsam bilemedim. Filmin yönetmeni ve senaristi J.C. Chandor. A Most Violent Year pek tarzım olan bir film değildi. İki saatlik süresiyle de zaman zaman beni sıktı dersem yalan söylemiş olmam. Film ilk dakikalarından itibaren hızlı bir giriş yapıyor. Olayların ortasına daldığı için de başta filme odaklanmakta sıkıntı yaşıyorsunuz. Hikaye akıp giderken bir yerde filme de kaptırıyorsunuz kendinizi.

Tabi süreç sürekli bu şekilde ilerlemiyor. Bir yerden sonra film kendini tekrar etmeye başlıyor. Tankerlerin kaçırılması, sürekli yapılacak kontrol ve baskın her ne kadar farklı gelişsede olaylar yemel oalrak aynı mantıkta gidiyordu. Bu da bir yerde sıkıcı bir hal alıyordu.

Senaryo fena değildi aslında. Biraz daha kesilip gereksiz diyaloglar çıakrtılsa daha iyi olurmuş. Çok iyi bir film diyemeyeceğim ama kötüde bir film değil. Dönemi iyi yansıtmış. Mekanlar kostüm başarılıydı. Oyunculuklarda iyiydi bilhassa Jessica Chastain‘ın performansını beğendim.

Film 1981 yılında geçiyor. Babasından petrol şirketi olan göçmen Abel Morales şirketini ayakta tutmak ve büyütmek için çeşitli yollar aramaktadır. Tam bir çözüm bulduğu sırada kamyonlarına saldırı olur ve çalınırlar. Üstüne üstlük çalışanlarına da zarar verirler. Birde üzerlerinde yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla hükümetin baskısı vardır. Daha büyük şirketler onun ipini çekmek için çalışmaktadırlar. Tüm bunlar olurken Abel’i toplayan ve arkasında duran tek kişi karısı Anna’dır.

Anna’da bir mafyanın kızı olduğu için şirket üzerinde ekstra baskı vardır. Abel, kamyonlarını limin çaldığını araştırırken, yaptığı anlaşmanın devamlılığını korumak için çabalar. Tabi kendini de aklamaya çalışır.

Film görsel olarak beni tatmin etti. Müziklerde oldukça güzeldi. Sanki bira daha aksiyon dozu arttırılabilir hikayeye ortadan değilde baştan baştan başlanabilirdi. Hikaye baştan başlamamakla birlikte sonlandırılmıyorduda. Yani filmin başını da sonunda ne olacağını da merak ediyorsunuz. Arada bir kesit gibi verilmiş.

Özetlemek gerekirse, bence film çok başarılı değil. IMBD’ki 7.1’lik puanı da hak ettiğini düşünmüyorum. İzleyip izlememek size kalmış.

Yönetmen – Senaryo: J.C. Chandor

Oyuncular:

Oscar Isaac
Abel Morales
Elyes Gabel
Julian
Jessica Chastain
Anna Morales
Lorna Pruce
Toll Booth Attendant
Christopher Abbott
Louis Servidio

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2943

http://amostviolentyear.com/

http://www.imdb.com/title/tt2937898

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: