Absentia

 

 

Film için ne desem bilemedim. Aslında tahmin edilebilir bir konu ile karşımıza çıkıyor. Fakat hikayenin gizemi filmi izlemek için yeterli olsa da kurguda ve hikayede olan eksiklik, finalin tam anlamıyla bağlanamaması filmi boşa izlediğinizi hissettiriyor size. Hikaye ve kurgu aşamasında oldukça başarısız bir film. bununla birlikte oyunculuklar da tatmin edici değil.

 

Tüm bu olanlara rağmen, filmdeki gizem insanı alıp götürüyor. Ancak hikayede esinlenmelerin çok olduğunu ve bunlarında göze çok battığını söylemek isterim. Müzikler filme motive edecek seviyede değil korkutmak içinse yine basit ses hilelerine başvurulmuş.

 

 

Tricia kocasının yedi sene önce kaybolmasından sonra yalnız yaşamaya başlamıştır. Kocasının gıyaben ölü olarak ilan edilmesi için işlemleri yapmaya başlamıştır. Tricia’nın küçük kardeşi Callie’de ona yardımcı olmak için ablasının evine taşınır. Bu arada Tricia’da karnı burnunda hamiledir. Ancak film Tricia’nın kimden olduğuna dair hiç bir açıklama yapmaz. Çocuk kocasından olamaz süre uzun, şu anki sevgilisinden olamaz, bu konu hakkında pek açıklama yok. Başka birinden olsa ne kocasını ne ailesinden hamileliği ile ilgili bir tepki gelmiştir.

 

Bir gün Callie koşuya çıktığında evlerinin yakınındaki tünelden geçerken burada garip bir şeyler hisseder. Bir sonraki geçmesinde ise orada yatan bir adam bulur. Etrafında ise metal parçaları vardır. Adamı görür ve ona bulaşmak istemez ama adam beni görüyor musun gibi garip laflar eder. Bu dakikadan sonra Callie metalleri, yatağında bulur. Polis soruşturma başlatır ancak bir şey bulamaz. Callie tüm bu olayların tünel ile bir bağlantısı olduğunu düşünmektedi

 

 

Tam bu sırada Tricia’nın kocası Daniel ortaya çıkar. Çok zayıf ve pistir. Herkesin hayatı allak bullak olmuştur. Ancak bir süre sonra tekrar kaybolur. Callie o bölgede olan kayıp olaylarını internetten araştırır ve tünele girip çıkamayan onlarca insan bulur. Callie tünelde antik bir güç olduğunu anlat ancak bir akşam bu güç evlerine gelir, Tricia’yı kaçırır. Callie’de kanıtları polise bırakarak tünele girer ve çıkamazlar.

 

 

Filmin bilinmeyen gücü temsil etmesi için örümceğin kullanılması bana Stephen King’in “O”sunu hatırlattı. Hemen hemen hissettirilen şey aynıydı. Daha başarısız bir şekilde aktarılmış haliydi adeta. Film aslında bazı rötuşlardan geçtiğinde ve başarılı bir oyunculukla daha iyi olabilirdi. Ancak bu haliyle mevcut finali de izledikten sonra boşa vakit kaybetmişim demeden edemiyorsunuz. Özetle hikaye bakımından başarılı sayılabilecek film, ancak geri kalanıyla olmamış bir film Absentia.

 

Yönetmen – Senaryo: Mike Flanagan

 

Oyuncular:

Katie Parker
Callie
Courtney Bell
Tricia
Dave Levine
Dedektif Mallory
Morgan Peter Brown
Daniel
Justin Gordon
Dedektif Lonergan
James Flanagan
Jamie Lambert

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1610996/

http://www.absentiamovie.com/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?