Ajeossi

Kore sinemasından yine oldukça başarılı bir film var karşımızda. Tabi Kore sineması film konusunda çıtayı yükselttiği için bu filme çok çok iyi diyemeyeceğim. Ama klasik Amerikan sinemasına oranla bu film dört dörtlük hatta mükemmel diyebilirim. Filmin yönetmenlik koltuğunda Jeong-beom Lee var. Aynı zamanda senaristte kendisi. Sürekli film çekmeyip sinema dilini bu kadar iyi kullanan insanlar görmek gerçekten çok keyif aldırıyor insana. Sürekli kıyasa girmek istemiyorum ancak cümlelerim, düşüncelerim beni hep kıyasa çekiyor.

Konu olarak izlediğimiz aynı klasmandaki filmlerle paralel bir film Ajeossi. Ancak tabi önemli olan konudaki ufak ayrıntılar, oyunculuk ve sinema dili. Bu konuda Ajeossi diğerlerinin arasında yerini alıyor. Sıyrılıyor demiyorum ama hatırı sayılır bir yer edindiriyor. Yani elindeki malzemeyi kullanmasını biliyor.

Cha Tea-sik kendi kendi halinde rehin dükkanı işleten, kimsenin hakkında bilgisi olmayan esrarengiz bir tiptir. Dış dünya tek muhatabı, komşusunun kuzu Somee’dir. Somee, Cha Tea-sik’e kendisi ile muhatap olması için nefes aldırmaz. Çünkü annesinden dolayı ne çevrede ne de okulda pek arkadaşı yoktur.

Somee’nin annesi Hyo-jeon bir uyuşturucu tacirinden, uyuşturucu satıcısı ile bir olarak uyuşturucu çalar. Ancak Hyo-jeon uyuşturucu satıcısı ile de anlaşamayınca ortalık karışır. Hyo-jeon kimseye bir şey demeden çantayı ise Cha Tea-sik’in rehin dükkanına bırakmıştır.

Uyuşturucu tacirleri malın izini bulur. Bu arada teslimat edilecek kişide bir başka mafyadır. Mal aktarımı esnasında yaşanan sorundan dolayı iki mafya da birbirine girer. Bir akşam Cha Tea-sik rehin dükkanına geldiğinde mafyayı orada bulur. Cha Tea-sik burada Sonee ve annesinin rehin tutulduğunu öğrenir ve onları kurtarmak – en çokta Sonee’yi- için mafyanın ayak işlerini yapmaya karar verir.

Çantayı diğer mafyaya götürür ancak burada oyuna geldiklerini anlar. Polis baskın yapmıştır. Cha Tea-sik buradan kendine verilen arabayla kaçarken kaza yapar ve arabanın bagajında, Hyo-jeon’in organları alınmış cesedini bulur. Artık  Cha Tea-sik’in peşinde poliste vardır. Ancak polis  Cha Tea-sik hakkında bir şey bulamaz. Üst düzey bir araştırma ile  Cha Tea-sik’in eski ajan olduğunu öğrenirler. Bu arada  Cha Tea-sik, Somee’yi bulmak için mafyanın peşine düşer.

Aksiyonu bol, hikayeye baktığınızda sonunu kestirebileceğiniz ancak buna rağmen merala kendini izleten bir film. Oyunculuklar, kurgu, çekimler ve müzikler oldukça başarılı. Yani bir filmi iyi yapan bütün özellikler bu filmde mevcut. Tavsiye edebileceğim bir film Ajeossi.

Yönetmen – Senaryo: Jeong-beom Lee

Oyuncular:

Bin Won
Cha Tae-sik
Thanayong Wongtrakul
Ramrowan
Sae-ron Kim
Jeong So-mi
Hyo-seo Kim
Hyo-jeong
Seong-oh Kim
Jong-seok
Hee-won Kim
Man-seok

Linkler:

http://www.themanfromnowheremovie.com/

http://www.imdb.com/title/tt1527788/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?