Akmareul boatda / Şeytanı Gördüm

Yine akıl karıştıran bir Kore filmi Akmareul boatda. İyi insan ve kötü insan ayrımını oldukça başarılı yapıyor ve bu ayrımın ne kadar değişken olduğunu. Filmi izlerken karakterlerin yerine kendinizi koyabiliyorsunuz ve yer yer düşündükleriniz sizi bile hayrete sokuyor. Film başlangıçta dozunu iyi ayarlıyor, ancak ilerleyen şiddet öğeleri filmin bitmeyecekmiş gibi gelmesi, filmden kopmalar yaşanmasına sebep oluyor. Genel hatları ile filme bakıldığında, başarılı bir intikam filmi.

Joo-yeon bebek bekleyen genç kadındır. Günün birinde arabası yolda kalır, biri gelir ve onu öldürür. Nişanlısı, Soo-hyeon ise istihbarat teşkilatında görevli bir ajandır. Soo-hyeon depresyona girer ve teşkilattan bir süreliğine izin alır. Ancak Soo-hyeon bu durumu hazmedemez, polis teşkilatı da katili yakalamak için ekstra bir çaba sarf etmemektedir. Soo-hyeon bunu polis teşkilatına bırakmaz ve intikam için kolunu sıvar.

Joo-yeon’un da babası eski bir polistir. Soo-hyeon ile ikisi, delil yetersizliğinden dolayı salınan katil zanlılarını ortaya çıkarırlar.  Soo-hyeon tüm bu şüphelileri tek tek ziyaret eder ve sonunda tam icraat üstündeyken katil Kyung-chul’u yakalar. Ancak  Soo-hyeon’un amacı onu adalete teslim etmek yada, öldürmek değil, ona öldürdüğü tüm cinayetlerin acısını hissettirmektir. Onu acı çektirerek öldürmek ister…

Soo-hyeon, Joo-yeon’un katilini yakalar, onu bir temiz döver daha sonra ona bir takip cihazı içirerek peşinde dolanmaya başlar. Kyung-chul tam birini öldürmeye teşebbüs ettiğinde Soo-hyeon, ortaya çıkıp onu temiz bir döver. Olayların örgüsü öyle bir gelişir ki, Kyung-chul takip cihazını bulur. Soo-hyeon avcı konumundayken birden av konumuna düşer. Çünkü, hayattan hiç bir beklentisi olmayan Kyung-chul kendi intikamı için, Soo-hyeon’ya oyun oynar ve onun akrabalarına yaklaşır.

Kovalamaca böyle sürüp gider. Tabi burada av kim avcı kim yada durulması gereken noktalar var mı Soo-hyeon ile birlikte bizde yüzleşiriz. Soo-hyeon kendi başına ördüğü belaların acısını fena çeker.

Filmde şiddet oldukça fazla. Bazı izleyenleri rahatsız edebilir. Film emsalleri ile de karşılaştırıldığında şiddet yönü fazla göze çarpıyor. Olay kurgusu, gelişmesi başarılı bir film. Oyunculuk aynı şekilde göz dolduruyor. Yazının başında da belirttiğim gibi film 141 dakikalık süresi boyunca, insanı kendisine bağlıyor, bazı uzun sahneler ve tempodaki düşüklük ise filmin sıkıntılı kısımlarından. Ancak izlenmesi gereken filmler arasında.
Yönetmen: Jee-woon Kim
Senarist: Hoon-jung Park
Oyuncular:
Byung-hun Lee
Kim Soo-hyeon
Min-sik Choi
Kyung-chul
Gook-hwan Jeon
Squad Chief Jang
Ho-jin Jeon
Section Chief Oh
San-ha Oh
Joo-yeon
Yoon-seo Kim
Se-yeon
Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt1588170/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?