Alangsattojeon / 아랑사또전 – Arang and the Magistrate

Diziyi izleme sebeplerimin başında elbetteki Shin Min Ah. Sonra dizinin fantastik öğeleri başarılı olan kurgusu izleme sevkimi arttırdı. Zaten son dönem Shin Min Ah dizilerine baktığımda genelde fantastik olduğunu görüyorum bence bu da iyi bir seçim. Senarist Jung Yoon-Jung. Dizinin yönetmenleri ise Kim Sang-HoJung Dae-Yoon.

Filmin hikayesi biraz karışık. Bir kaç hikaye birleştirilmiş başarılı bir şekilde kurgulanmış. Dizi 20 bölüm olarak yapılmış ama bence 16’da da kalabilirdi. Finale doğru sanki biraz vakit geçirmeye oynamışlar. Her ne kadar filmin başlarında bazı olayları çözsenizde karakterler hakkında ortaya çıkan bilgiler izleyeni şaşırtıyor.

Dizide en çok hoşuma giden ise Gökyüzü ve Yeraltı tanrılarının muhabbetleri. Dizinin komedi ayağının büyük bölümünü oluşturuyordu. Tabi burada her bir karaktere küçükte olsa tek tek değineceğim ama ayrıntıya girmeyeceğim.

Arang hafızasını yitirmiş ortalıkta diğer ruhlar gibi dolanan bir ruhtur. Amacı ise nasıl öldürüldüğünü bulmaktır. Çeşitli şekilde kasabadaki yargıçlardan yardım ister ama hepsi korkudan kalp krizi geçirerek ölür. Bir gün ölüm meleklerinden kaçarken yağmurda Kim Eun Oh ile karşılaşır. Kim Eun Oh zengin baba ve köle bir annenin oğludur ve yıllar önce kaybolan annesini bulmak için yollara düşmüştür. Annesinin izine de en son bu kasabada karşılaşmıştır. Kim Eun Oh’un bir diğer özelliği ise hayaletleri görebilmesidir.

Kim Eun Oh hayaletleri görebildiğini Arang’a hissettirmez. Çünkü hayaletlerin çok istekleri vardır. Ama Arang onun hayaletleri görebildiğini fark eder ve ondan yardım ister. Kim Eun Oh yargıç olmadığını bu sebepten dolayı kimseye yardım etmek zorunda olmadığını söyler. Yargıç olsaydım yardım ederdim diye ekler. Bu arada kasabada da yargıç aranmaktadır. Ancak zengin bir adam tarafından kasaba zorbalıkla yönetildiği için kimse bu işe sıcak bakmamaktadır. Arang bir oyun oynayarak Kim Eun Oh’un yargıç olmasını sağlar. Kim Eun Oh şimdi Arang’a yardım etmek zorundadır.

Kim Eun Oh’un Arang’a yardım etmesinin sebeplerinden biri de annesine verdiği saç tokasını onda görmesidir. İkisi birlikte hem Arang’ın katilini hemde Kim Eun Oh’un annesini aramaya başlarlar. Tabi bu süreçte Arang’ın geçmiş hayatı, kötü yönetilen kasaba tüm olaylar üst üste biner. Bu arada inadından vazgeçmeyen Arang, Gökyüzü tanrısı ile bir anlaşma yapar. Tekrar dünyaya canlı ve ölümsüz olarak döner ama üç ayı vardır. Üç ay içerisinde kendini öldüreni bulamazsa cehennemin en dibine gitmekle cezalandırılacaktır.

Tabi olaylar sadece bunlarla ibaret değil. “Olaylar, olaylar” diye özetlesem yeridir. Bir şeyi tahmin edip tutturuyorsunuz başka bir şey çıkıyor. Olaylar hakkında bu sebepten dolayı tam bir hüküm veremiyorsunuz. Bu da izleme zevkini arttırıyor. Yan karakterlerin hikayeleri de tatmin edici seviyede. Akılda soru işareti bırakmıyor.

Özetlemek gerekirse Kore Draması meraklılarının bilhassa fantastik öğelerden hoşlananların izlemesi gereken diziler arasında Alangsattojeon. Tabi Shin Min Ah faktörü benim için en önemli faktördü. Zaten o olmamış olsa dizinin farkında bile olmayacaktım.

Bu arada dizinin müzikleri oldukça güzeldi. Chosun Hanedanlığının olduğu eski bir dönemde geçmesine rağmen diziye başarılı bir şekilde yedirilmiş yeni müzikler oldukça başarılıydı. Tabi yerine göre klasik eski müziklerde vardı oldukça başarılıydı. Her k-drama da olduğu gibi sahne devamlılık sorunu vardır. Ama bunu göz ardı edebiliriz. Sonuçta, heyecanlı bir dizi karşımızda.

Yönetmen: Kim Sang-HoJung Dae-Yoon

Senaryo: Jung Yoon-Jung

Oyuncular:

Shin Min Ah
Arang / Lee Seo Rim
Lee Jun Ki Kim Eun Oh
Yun Woo Jin Choi Joo Wal
Kwon Oh Joong Dol Swe
Han Jung Soo Moo Young
Hwang Bo Ra Bang Wool

Linkler:

http://www.imbc.com/broad/tv/drama/arang4to/

http://wiki.d-addicts.com/Arang_and_the_Magistrate

http://asianwiki.com/Arang_and_the_Magistrate

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: