Ali Kundilli

Sosyal medya o kadar içimizdeki artık onlar kendi ünlülerini üretirken bazıları da biraz daha var olmak için paranın daha çok döndüğü medya ya kayıyorlar. Tabi medyayla kalmayıp film çekenlerde var. Tabi kendi halinde espiriler yapıp bunları kurgulamak, bir senaryo eşliğinde oyunculuğa soyunmak aynı şey değil. Beş on saniyelik videolar anlık gülme etkisi yaratabilir ama bir sinema filmi kendi içerisinde tutarlı ve akıcı olmalıdır. Vine ortamında fenomen olmuş Cem Gelinoğlu‘nun yazıp, oynadığı bir film Ali Kundilli.

Filmin konusu çok basit. Bu basitliğe rağmen filmin süresi çok fazla uzatılmış. Sanıyorum senaryodan kaynaklı olarak film parça parça ilerliyor. Yani, ana hikaye ilerlerken arada alakasız komik bir şey oluyor, sonra yine hikaye kaldığı yerden devam etmeye çalışıyor. Sanki baktığımızda bir çok kısa parçanın paylaşımı gibi duruyor film. Genel olarak mahalle ortamı, dayanışması verilmiş bu konuda pek sıkıntı göremedim ama o samimiyeti verecek bir oyunculuk yoktu filmde.

Genel olarak oyunculuklar kötüydü. Hadi yeni oyuncuları (aslında anlamamam lazım) ama daha profesyonel oyuncularda bile iş yoktu. Filmde yorucu bir hengame vardı ama oyuncuların hiç biri bu hengameyi sahiplenip varlıklarını ispatlayamamışlar. Hepsi olsun bitsin havasındaydı. Sanıyorum bunda karakterlerin tam oturmamış olma sebebi vardı.

Film görsel ve yönetim açısından çok fazla bir şey vaat etmiyordu. Filmin yönetmeni Bülent İşbilen‘in de filme çok katkı sağladığını düşünmüyorum. Zaten ses getiren işlerde de pek yer almamış. Filmde kullanılan müzikleri beğendiğimi söyleyebilirim. Hatta en eğlendiğim kısımlar müziklerdi diyebilirim.

Aslında filmde mahallemizde gördüğümüz tüm karakterlerle yüzleşiyoruz. Bu bağlamda film bize nispeten samimi geliyor ama belirttiğim gibi karakterlerin oturmamasından kaynaklı o samimiyet tam olarak yerleşmiyor bize. Aslında Ali’de dahil tüm karakterler, bizden biri.

Ali Kundilli kendi icatlarını yapan ve bunlardan para kazanmaya çalışan kendi halinde bir gençtir. Tabi ailesinin ve mahallenin sigortalı bir iş bul baskısı onu günden güne bunaltmaktadır. İşe giren ve herkesin istediği gibi biri olan yakın arkadaşı Vedat’ın da yakın zamanda nişanı vardır. İkili bunun hazırlıklarını yapar. Nişan günü geldiğinde ise her şey iyi gitmektedir. Ancak damat mahallelinin elleri üzerinde havaya atılırken Ali silah atar ve korkan mahalleli Vedat’ı yakalamaz. Yere düşen Vedat ise kötürüm kalır.

Hayatı kararan Vedat Ali ile görüşmez, Ali ise onu iyileştirmek için gerekli parayı toparlamaya çalışır. Bu sırada sevdiği kızın babası da sorumsuz Ali’yi istememektedir. Kızı başkasıyla evlendirmeye karar verir. Ali ise ne yapıp edip para kazanıp hem arkadaşını hemde sevdiği kızı yanına çekmeye çalışır.

Özetlemek gerekirse, izlerken beni çok güldürmeyen ama zaman zaman gülümseten bir film oldu Ali Kundilli. Sinematografik açıdan vasat bir film olduğunu söylemeliyim ama. Bu hikayeye göre uzun bir film olduğunu belirtmiştim. Hatta filmi bir oturuşta değil, parça parça izleseniz bile olur. Zaten ana hikaye çok anlamsız kalıyor filmde.

Yönetmen: Bülent İşbilen

Senaryo: Cem Gelinoğlu

Oyuncular:

Sami Aksu
Verdat
Zeynep Aktug
Ilknur
Mücahit Avci
Patron
Cem Gelinoglu
Ali Kundilli
Emre Mutlu
Cengo
Ezgi Tombul
Ayse

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt4712818/

http://www.sinematurk.com/film/60183-ali-kundilli/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: