Alien vs. Ninja

Son dönem izlediğim B-movielerin içerisinde beni ziyadesi ile eğlendiren film Alien vs. Ninja. Öyle ki bazı sahneleri tekrar tekrar izledim. Bir sahneye gülerken bir diğerini kaçırmak beni bu sahneleri defalarca izlemeye itti. Film kendi çapında oldukça başarılı. Yönetmen ve senarist Seiji Chiba. Kendisini aklımda bir köşelere kazımış bulunmaktayım.

Gelelim filmimize. Alien vs. Ninja ilk dakikalarında çok fazla tat vermiyor. Ormanlık alanda ninjaların didişmesi ile başlıyor film. Doğrusunu söylemek gerekirse de, bu ninjalar öyle pekte göz dolduran ninjalar değil. Zaten filmde biraz da zaman sorunu var. Ninjalarımız öyle zırhlı mırhlı, deri pantalonlu geçmiş değil de sanki gelecek ninjaları gibi. Ancak çok az gördüğümüz köye de bakarsak geçmişte geçen bir film Alien vs. Ninja. Neyse bu duruma pek takılmıyorum.

Ninjalarımız düşman ninjalarla didişirken gökyüzünden bir ateş topu ormana düşer. Ninjaların başı bunun sebebini bulması için bizim ninja ekibini gönderir. Ninjalar ortalığı kolaçan ederken kendilerinden çok hızlı bir şeyle karşılaşırlar. Ekibin yarısını bu yaratık telef etmiştir. Geriye kalanlar ise bu yaratıktan intikam almaya çalışır.

Bu arada yaratığımız, hava, kara, su demeden her yerde yaşayabilmektedir. Yaratığın anlatmakla tarif edilmeyecek bir şekli vardır. Godzillla, alien, insan karışımı bir şeydir yaratığımız. Kolu koptuğuna onu yapıştırabilmektedir, ancak kan yerine de pembe, jölemsi bir şey akmaktadır. Bir de her yere soktuğu çok fonksiyonlu kuyruğu bulunmakta.

Film buraya kadar sıkıcı giderken Rin’in mağrada yaratıkla dövüştüğü sahne ile birden patlama oluyor. Bu dakikadan sonra aksiyonun dibine vuruluyor tabiri caiz ise. Tabi komedinin de. Rin’in yaratıkla olan dövüşü kesinlikle izlenmeli. Rin her ne kadar dövüşme taraftarı olsa da yaratığın buna pek taraftar olduğunu göremiyoruz.

Filmde bir diğer kopma noktası ise, yaratık tarafından kaçırılan bir grup ninjamızın içine küçük uzaylı yaratıkların girip onları kontrol etmesi. Burada dönüşüme uğramış ninjaların birden bire dövüşü kesip, “you mother fucker” ile başlayıp “fuck you” ile tavan yapan performansları taktire şayan. Ninijalarımız bunların nereden geldiğini düşünürken yönetmenin bu şekilde bir göndermede bulunması çok güzel.

Bu küçük ayin sonunda ninjalarımız arkadaşlarının içinde bu yaratıkların olduğunu görürler ve onları çıkarmaya başlarlar ki o nasıl bir çıkarmadır anlatılmaz. Bu arada içeriden çıkan yaratıklar oldukça sevimli çocukların sıkınca vik vik ses çıkartan oyuncakları gibi.

Tabi iyice sinirlenen ninjalarımız final dövüşü yapmaya hazırlanırlar. Final dövüşü ise yaratıkla Yamata arasında olur. Bu öyle bir dövüştür ki her şey mubahtır. Yaratık ustaca kılıç, katana kullanır dövüş sanatlarına bek bir aşinadır. Eh Yamata’nın ondan aşağı kalır yanı da yoktur. Isırmak dahil her şeyi yapar. Bu arada Yüzlerce belkide binlerce metre yükseklikten iki ayak üstünde düşer.

Sonuç olarak ninjalarımız kazanır ancak filmin devam edebileceği yönünde de ip uçları verilmiş. Boş vakitte gülmek için kesinlikle izlemeniz gereken bir film Alien vs. Ninja. Bir çok komedi filmiyim diye geçinen filmden çok daha komik.

Yönetmen – Senarist: Seiji Chiba

Oyuncular:

Mika Hijii  Rin
Ben Hiura  Yamata
Shûji Kashiwabara
Masanori Mimoto
Yûki Ogoe
Donpei Tsuchihira

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1592503/

http://en.wikipedia.org/wiki/Alien_vs_Ninja

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: