American Horror Story

American Horror Story’i görünce aklıma ilk gelen beni Masters of Horror gibi bir yapımın karşılayacağıydı. Her bölüm farklı bir hikayenin geleceğine kendimi şartlandırmıştım. Ancak dizi beni yanılttı. Her ne kadar dizi tek mekana ve sabit karakterlere sıkışmış olsa da sezon yarısına kadar dizi beklediğim şekilde ilerledi. Her dölüm de ayrı bir hikaye ayrı bir konu ve karakter çıktı ortaya.

 

Tüm bu olayların ortak noktası ise bir evde geçmesi. Amerikan korku filmlerinin klasik perili evi karşımızda. Ev yapıldığından itibaren yaşayanlar üzerindeki etkilerinden dolayı onlarca olay olmuş. Evin geçmişine tam anlamıyla inilmemiş. İlk olay izinsiz kürtaj yaptıran bir doktorla başlıyor. Ancak evin sakinlerine baktığımızda çoğunlukla doktorlardan oluştuğunu görüyoruz.

 

 

American Horror Story, Harmon ailesinin perili eve taşınmasıyla başlıyor. Ben  ve Vivien evlilikleri sallantıda olan bir çifttir. Psikolog olan Ben üniversiteden bir öğrencisiyle ilişki yaşayınca eşi Vivien ile arası bozulur. Yani bir başlangıç yapmak içinse bu evi kiralarlar. Ben aynı zamanda evi hastalarını muayene etmek için kullanmaktadır.

 

Bu arada evde gariplikler olur. Ben’in hastaları da bir gariptir. Akabinde öğreniriz ki, hastalar ve eve giren çıkanlar aslında bu evde ölmüş olan kişilerdir. Ölüler zaman zaman ortaya çıkarak kendilerini gösterirler. Dizinin asıl kötüsü ise bir okula girip dehşet yaratmış sonrada evde öldürülmüş Tate Langdon karakteridir. Tate Harmon  ailesinin genç kızları, Violet ile birlikte olur. Bu arada gizlice Vivien’i de hamile bırakır.

 

 

Hikaye Vivien’in hamile kalmasından sonra kırılmaya ve klasik her bölüm farklı hikaye boyutundan çıkar. Vivien iki bebeğe hamile kalmıştır. Birisi kocası Ben’den diğeri ise bir hayaletten. Bu durum Vivien’in psikolojisini bozar. Vivien evde bir sorun olduğunu anlar ve oradan ayrılmak ister ancak tabi ki ayrılamaz.

Bir dizi olunca çok şey işleniyor elbette. Bunların tamamı anlatmak biraz zor. Ancak klasik korku öğelerinin bolca olduğu, klasik kamera hareketlerinin sıkça rastlandığı, korkutmayan ancak kendini izlettiren bir dizi. İlk bölümler akıp giderken sonrasında dizi birden bire güç kaybediyor. Ancak sonunda yine performansını yükselterek izlenebilir duruma getiriyor kendini. Sezon finali beni oldukça şaşırttı, açıkçası hikayenin devamı gelmeyecekmiş gibiydi ancak ikinci sezon onayı alınmış. Sanıyorum farklı bir aile karşımıza çıkacak. Ancak hikayenin kronikleşme olasılığı yüksek gibi.

Birde dizinin sezon finalinde Harmon ailesinin takındığı tavrı Beetle Juice‘deki Maitland ailesine benzettim. Özetle az olan korku dizileri içerisinde -hatta hiç olmayan- izlenilebilir başarılı bir dizi American Horror Story. Belirtmekte gerekir ki,, açılış jeneriği diziden çok çok iyi…

 

Yaratıcılar: Ryan MurphyBrad Falchuk

 

Oyuncular:

Connie Britton
Vivien Harmon
Dylan McDermott
Ben Harmon
Evan Peters
Tate Langdon
Taissa Farmiga
Violet Harmon
Denis O’Hare
Larry Harvey
Jessica Lange
Constance Langdon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1844624/

https://www.facebook.com/americanhorrorstory?sk=wall

http://www.fxnetworks.com/shows/originals/ahs/

2 Comments

  1. Kişisel Depresyon Anları

    Bu tarih itibari ile American Horror Story’nin ikinci sezonu olan American Horror Story: Asylum da sezon finali yaptı. Yani bir nevi final yaptı diye biliriz. Adından da anlaşılacağı gibi bu sezon bir akıl hastanesinde geçiyor. Günümüz ve geçmiş ile başarılı bir bağlantı kurmuş dizi. Olayların çokluğu ve karakterlerin bu özümsemesi ilk sezondan daha başarılı bir sezon çıkarmış ortaya. İlk sezondaki yer yer sıkan durağanlık bu sezonda kesinlikle yok. Olaylar o kadar çoktu ki ben bunların tümünü nasıl bağlayacaklarını merak ettim. Öyle ki şeytan, insanlar üzerinde deneyler yapan Nazi subayı, uzaylılar, insanların derisini yüzen psikopat bir katil dizide ne ararsanız vardı. Bunların tamamı başarılı bir şekilde birleştirilmiş. Eh tabi ufak tefek havada kalan kısımlar yada soru işaretleri vardı ama bunlar göz ardı edilebilir.

  2. Dizinin üçüncü sezonu olan American Horror Story Coven geçektende başarılı bir başlangıç yaptı. İlk bölümlerinde azalmakta ve kendini gizlemekte olan cadıların var olma hikayelerine değinildi. Gerek cadıların toplandığı bir nevi eğitim merkezi içerisinde olan olaylar gerekse dış olaylar dizinin keyifle izlenmesi için büyük bir etkendi.
    Ancak dizi sezon finaline doğru ergen çatışmasından öteye geçmedi ve grup içerisindeki cadıların birbirlerini yok etmeye çalışmalarıyla son buldu.
    Sezonun ilk bölümlerini ne kadar sevmiş olsam da son bölümleri sadece bölüm doldurmak içinmiş gibi geldi bana. Bir de ortaya çıkan sorunların birden bire çözülmesi oldukça saçmaydı. Finale doğru tam bir ergen dizisi izlediğimizi söyleyebilirim.
    Yine dizinin açılış jeneriği oldukça başarılıydı. Sona doğru beni hayal kırıklığına sevk etse de keyifli bir sezondu.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: