American Hustle

Yönetmenliğini ‘ın yaptığı American Hustle 2014 Oscar ödüllerine 1o dalda aday. Bunların içinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Yardımcı Kadın – Erkek Oyuncu yani anlayacağınız bir çok iddialı adaylık var. Tabi bunların ne kadarını alır bilemiyorum ama bana kalırsa filmin bu kadar da iddialı olması biraz şişirme gibi geldi.

Yönetmenin daha önce sadece Fighter filmini izledim ve açıkçası o filmi bundan daha başarılı buldum. Diğer filmlerine de açıkçası pek denk gelmedim. Yönetim konusunda aslında çok farklı bir şeye rastlamadım. Bu bağlamda açıkçası filmin en iyi yönetmen ödülü alacağını düşünmüyorum. Filmin kadrosuna baktığımızda ise aslında göz dolduruyor.  filmin aslında karşımıza nasıl bir oyunculukla çıkacağını belli ediyor. Evet oyunculuklar iyi oldukça başarılı ama açıkçası ben hiç bir oyuncudan çok yüksek bir performans görmedim. Hepsi iyi ama düz bir oyunculuk sergilemişti.

Tabi filmi oyuncuların iyi olması kurtarmıyor. Hikaye ve kurguda bazı eksiklikler var. Filmin ilk yarısı o kadar yavaş geçiyor ki ikinci bölümde de aslında bir şey olmayacağını bir beklentiye girmememiz gerektiğini bize hissettiriyor. Kurgu başarıyla giderken arada sürpriz olsun diye izleyiciden saklanan bölümler tamamen gereksiz bir hareket olarak çıkıyor karşımıza.

Hikayenin sıkıcı olması, aksiyonun olmaması, bu bağlamda işin oyunculuğa dökülmeye çalışılması ancak karakterlerin de altının boş olması, karakterlerle empati kurmanızı sağlıyor. Mesela Sydney Prosser karakterini ben sadece güzel kadın olsun diye araya konuşmuş bir karakter olarak gördüm. Filme çok büyük bir artısı yoktu Sydney karakterinin. Ağırlığı Irving Rosenfeld karakterinin aldığı bir filmde Sydney karakteri kesinlikle sönük ve yardımcı oyuncu edasında kalmıştı. Ne var ki bu karakterle  en iyi kadın oyuncu adayı olmuş.

Bunun haricinde oyunculuklarla ilgili söylenecek fazla bir şey yok. Yardımcı kadın oyuncu olarak ben ‘ın performansını oldukça beğendim bence filmdeki en iyi oyunculuklardan birisi hatta en iyisi ona aitti. Evet oyunculuklar iyiydi ama sıradandı. Filmde ‘yu bir kaç saniye görmek bile ayrı bir zevk verdi ve filmin en etkili kısmıydı gerisini siz düşünün.

Dönem kostümleri iyiydi ancak nedense o dönemlerde daha sutyenin icat edilmediği fikrini uyandırdı bende. Kimsede yoktu sutyen, etkili olsun diye mi akılda kalsın diye mi bilemedim. Ancak yine de ödül alacak kadar iyi bir kostüm yoktu. Müzikler içinde çok başarılı diyem.

Yazının başlarında da söylediğim gibi film Irving Rosenfeld karakteri etrafında geçiyor. Irving kendi çapında dolandırıcılık yapan ve bu şekilde zengin olmuş biridir. Bir gün genç güzel Sydney ile tanışır sevgili olurlar ve dolandırıcılığa beraber devam ederler. Derken bir gün yakalanırlar. Mali şube dedektifi Richie DiMaso onları yakalar ve bir teklifte bulunur. Ya hapse gireceklerdir yada daha büyük bir şebekeyi yakalamaları için yardım edeceklerdir. Tabi içeri girmektense yardım etmeyi uygun görürler.

Bir şeyhin adını kullanarak iş yapmak için ortaya çıkarlar. İş büyüye büyüye eyalet başkanı olan Carmine Polito’ya kadar gider. Tabi gözünü yükselme hırsı bürümüş Richie DiMaso hep daha fazlasını ister. Planlar yapılır her şey kurgulanır. Ancak İrving’in karısı Rosalyn ve gelişen olaylar sebebi ile planlarda değişiklik yapılmak zorunda kalır. Bizimkiler de kendilerini bir şekilde kurtarmaya çalışırlar.

Özetlemek gerekirse, filmde bazı sahneleri gereksiz bulduğunu belirtmiştim. Gerek hikaye gerek, kurgu gerek oyunculuk olarak çok fazla bir şey beklememek lazım. Bence izlenilebilir bir film ama öyle aman aman ödüllük bir film değil. Taabi retro meraklılarının da severek izleyeceği bir film. Ben pek ödül alamaz diyorum ama film Altın Küre’de beni yanıltarak baya ödül almış.

Yönetmen: David O. Russell

Senaryo: Eric Warren SingerDavid O. Russell

Oyuncular:

Irving Rosenfeld
Richie DiMaso
Sydney Prosser
Mayor Carmine Polito
Rosalyn Rosenfeld
Stoddard Thorsen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1800241/

http://www.americanhustle-movie.com/site/

Yorumlar

“American Hustle” için bir yanıt

  1. Kişisel Depresyon Anları avatarı

    Yazıyı Oscar ödülleri dağıtılmadan önce yazmıştım ve aslında yanılmadığımı da gördüm. Yazının alında belirttiğim gibi film ödül adaylığı konusunda bana şişirme gelmişti nitekim, eli boş geri döndü. Gerçi Jennifer Lawrence alabilirdi ödülü ama demek ki daha iyiler varmış. İzleyip göreceğiz bakalım.

Siz ne düşünüyorsunuz?