American Reunion

American Pie serisinin orjinal devamı olan American Reunion eski kadronun gözümüze ilişmesi ile hatıralarımızı canlandırıyor. Filmin en büyük artısı yıllar sonra o karakterleri tekrar görmemiz. Ancak bu film diğer filmlere oranla biraz daha komedi açısından sönük. Tabi zaman ilerleyip karakterler de yaşlandıkça hayat derdine düşmeleri buna en büyük etken.

Film ile aynı gelişimi gösterdiğim için bu durumu kesinlikle normal karşılıyorum. Hovarda zamanlar biter, iş ve aile sorunları başlar.Akabinde yıllar sonra arkadaşlarla yapılan buluşma ile hovardalık yapma sevdası. Film bu konuda oldukça gerçekçiydi. Yani gerçek hayatın yansıması gibiydi. Karakterleri zamanın verdiği ağırlıktan dolayı biraz sönük buluyoruz. Ancak can çıkar huy çıkmaz durumundan olsa gerek, Jim ve Stifler’in bazı hareketleri devam ediyor.

Çoğunlukla film romantik komedi tadında. Bir ergen filminden çıkmış daha oturaklı. Filmde eski seriyi hatırlatan tek bölüm Stifler’in gençlere yaptığı şaka. Bu filmin en kopartan sahnesiydi. Tabi ufak tefek klasik sahnelerde mevcuttu filmde. Mesela Jim’in mutfakta yakalanması.

Stifler ve Finch çekişmesi filmde tam olarak verilmemiş. Son bir kaç dakikaya sıkıştırmışlar. Bu durumu biraz daha genele yaysalar aslında daha iyi olurmuş. Filmde en üzüldüğüm kısım ise Stifler’in biraz ezik bir yapıya bürünmesi. Neyse ki filmin sonunda kendini buluyordu.

Filmin en büyük özelliği bizimle birlikte ilerlediği için buram buran nostalji yaratması. İlk kez izleyecek vya da o dönemde izleyememiş birinin bu farkı, bu hazzı anlaması biraz zor. Sanki her şeyiyle birkilte karakterler bizlerle büyümüz ve biz olmuş gibiydi.

Film tam anlamıyla bir devam filmi özelliği taşıyordu. Yıllar sonra aynı kadroyu toplamak zor iş tabi. Bunun üzerine güzle bir hikaye ile dönüp, ilk filmin ince noktalarını yakalayıp bize vermesi oldukça başarılıydı. Yani boş bir devam filmi değildi. İlk başlarda para için yapıldığını düşünsem de izledikten sonra kesinlikle filmimi değiştirdim. Bir devam filmi bu şekilde olmalıydı.

Bir jenerasyon ile büyüyüp gelişen, bu değişimi başarılı bir şekilde otaya koyan film American Reunion. Diğerlerine göre komedi yönü biraz daha düşük gözükmesinin sebebi ise duygusal kısımlarının eskiye oranla biraz daha ağır basması. Bu da olmuş diyebiliriz. American Reunion her şeyi ile başarılı bizim dönemin kesinlikle izlemesi gereken – izleyeceği – izlediği bir film.

Yönetmen: Jon HurwitzHayden Schlossberg

Senaryo: Adam HerzJon HurwitzHayden Schlossberg

Oyuncular:

Jason Biggs
Jim
Alyson Hannigan
Michelle
Chris Klein
Oz
Thomas Ian Nicholas
Kevin
Tara Reid
Vicky
Seann William Scott
Stifler
Mena Suvari
Heather
Eddie Kaye Thomas
Finch

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1605630/

http://www.americanreunionmovie.com/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: