Ammar: Cin Tarikatı

Filmi izleyeli baya oldu ama yazma yeni nasip oluyor. Yaz dönemi tatil, iş yoğunluğu, sıcak derken film izlesem bile oturup yazmak biraz sıkıntı. Zaten diğer blogta da yarım kalan bekleyen yazılar mevcut. Ammar: Cin Tarikatı’nı da bir süre önce izlemiştim dedim ya izlenmişler / yazılacaklar listesinde adını gördüğümde şöyle bir kala kaldım. Beynim durdu birden. Ne izlediğimiz hatırlamaya çalıştım. Hatırlamamda etkili olan da aslında fragman oldu. Buradan şunu anlıyorum ki Ammar: Cin Tarikatı aklıma yer eden bir film değilmiş. 

Bunun en büyük nedenlerinden birisi çok sıradan bir hikayeye sahip olması. Filmin finalindeki ufak şaşırtma biraz “hımm” dedirtse de genel anlamda hikayeyi başarısız bulduğumu söyleyebilirim. Bununla birlikte filmin oyunculukları kötüydü. Filme adapte olamamamın sebeplerinden biri de buydu. Filmin artısı olarak söyleyebileceğim şey ise Eylül Su Sapan kişisiydi. En azından göze hitap etti. Baş rolü sırtlayan Duygu Paracıklıoğlu ise korku sahnelerinde kısmen iyi olsa da o canım cicimli romantik sahnelerde çok fazla yapmacıktı. Genel olarak oyuncuların çoğu sahnesi zorlama gibiydi.

Film genelde tek plan çekilmişti. Hani çok plan olsa daha mı iyi olurdu dedim. Çünkü bir çok yerde olan biteni kaçırıyorduk. Bu izleyici olarak algı sorunu yaşattı bende. Yine de artık alıştık bu tarz çekimlere. Bununla beraber, filmde kullanılan efekleri çok beğenmediğimi söylemeliyim. Aynı şekilde animasyonlar çok amatörce olmuştu. Hani o kadar gerilimin ortasında o kadar gerip şekilleri görmek sahnenin büyün atmosferini yıktı. Keşke yerine duman kullansalardı.

Filmde fazla ses efekti kullanmamalarını sevdim. Filmde yaşlı kadının gölgesinin takibi iyiydi. Bu beni tatmin etti. Korku izleyicisi olarak yaratığı yada cini görmemize gerek yok bunu hissettirebilmek daha önemli bence. Açıkçası ben şu animasyonları gördüğümde film ile ilgili tüm inancım gidiyor.Film korkuttu mu derseniz tabi ki hayır. Bir gram germedi bile. Zaten böyle bir şey beklemiyordum. Ama bir çok klişeyi barındıran bu sahne ve hikayelerden kurtulmalıyız artık.

Filmin yönetmeni Özgur Bakar. Kısmen farklı filmler yapmış olsa da korku filmi yolunda ilerliyor ancak şimdilerde bir filmi daha vizyonda. Bir sene içerisinde iki film yapmak bende pek özenilmemiş hissiyatı uyandırıyor. Bu iş hikayeyi bulduk hadi sahneleri diğer filmlerden kopyalayalım çekelim demekle olmuy0r.

O kadar lakırdı ettik filmin konusuna değinmedik. Ev arkadaşı olan Feride ve Sema hafta sonu arkadaşları ile birlikte hafta sonu tatiline giderler. Feride sevgisi Kemal ile birlikte ev arkadaşı Sema’ya diğer arkadaşları Barkın’ı ayarlamaya çalışmaktadırlar. Ancak geziye davetsizce gelen Canan bütün ortamı gerer. Beş arkadaş bir köyde eve yerleşirler ve tatillerine başlarlar. Sema bir yandan odasında bulduğu bir ses kaydını dinlemeye başlar. Bu arada evde garip şeyler olmaya başlar. Bir şeyler hareket eder. Canan ortadan kaybolur geri döner. İnsanlar kaybolur vs… vs…

Özetlemek gerekirse, boş vaktiniz varsa izleyin derim birde korku filmi meraklısıysanız. Ammar: Cin Tarikatı çok fazla şey katan bir film değil.

Yönetmen: Özgür Bakar

Senaryo: Alper Kıvılcım , Özgür Bakar

Oyuncular:

Duygu Paracıkoğlu Feride
Eylül Su Sapan Canan
Dilşah Demir
Sema
Ozan Akbaba Kemal
Burak Sarımola Barkın

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3594510/

http://www.sinematurk.com/film/51479-ammar-cin-tarikati/

Yorumlar

“Ammar: Cin Tarikatı” için bir yanıt

  1. […] Bakar‘ın Ammar: Cin Tarikatı‘ndan beş ay kadar kısa bir süre sonra vizyona soktuğu ikinci filmi Azazil Düğüm. Bu […]

Siz ne düşünüyorsunuz?