Anazâ (Another)

Ben yine korku içerikli ne bulabilirim diye düşünürken bu animeye rastladım. Nedir benim bu korku merakım anlamış değilim. Şöyle adam gibi korksam da bir daha yanına yanaşmasam bu korkunun. Son diyeceğim budur. Gerçi yazıyorum da ben, garip bir durum olurdu sanırım. Neyse animemize dönelim biz.

Another her zaman olduğu bir çizgi roman uyarlaması. 2009 yılında Yukito Ayatsuji tarafından yazılmış. Sonrasında 5 dizilik bir manga olarak aynı isim tarafından ortaya atılmış. Çizgi roman 2003 yılında Another: Episode S adıyla devam ettirilmiş. Ancak bizim üzerinde duracağımız kısım 2012 yapımı yönetmenliğini Tsutomu Mizushima’nın yaptığı senaryosunu Ryō Higaki’nin yazdığı 12 bölümlük Another animesi. Bna ek olrakta bir adet OVA var elimizde. Birde animenin müziklerinin Kow Otani tarafından yapıldığını belirtmek isterim. Çünkü animenin müzikleri oldukça başarılı.

Another bir korku animesi ve öyle çok fazla korkutmasa da o gerilim hissini oldukça başarılı bir şekilde veriyor. İlk bölümler biraz yavaş ve sıkıcı gidiyor. Uzatılan diyaloglar aksiyonun geç gelmesi izlerken biraz sıksada hikayenin genel gizemi merakla olan biteni takip etmenize sebep oluyor. Bir yerden sonra da beklenen tadı veriyor. Hikaye ise şu şekilde.

Kōichi Sakakibara babasının yurt dışında olması sebebi ile annesinin büyüdüğü şehirde öğrenimine devam etmek zorunda kalmıştır. Annesi ise yıllar önce ölmüştür. Kōichi daha okula başlamadan bir hastalık geçirir ve hastanede yatar. Bir gece hastanede gideceği okulun üniformasını taşıyan tek gözü bandajlı Mei Misaki adında bir kız görür. Bu kız ona çok garip gelir. Aynı gün sınıf arkadaşları da kontrol için ona gelmişlerdir. Her biri garip davranmaktadır.

Kōichi iyileşir ve derslere başlar. Ancak sınıf biraz garip davranmaktadır. Sınıfta Mei’yi de görür onunla diyaloğa girmeye çalışır. Ancak sınıftaki hiç kimse Mei varmış gibi hareket etmemektedir. Kōichi bu sebepten dolayı tereddüte düşer. Bir gün Mei’yi izler ve bir kukla dükkanına gelir. Burada Mei ile karşılaşır. Ancak kafasında soru işaretleri vardır. Soruşturduğunda ise asıl hikayeyi öğrenir.

26 yıl önce, Kōichi’nin okuduğu 3. sınıfta Misaki adında zeki, güzel, herkes tarafından sevilen bir kız öğrenci varmış. Ancak kız birden bire ölmüştür. Onun yokluğuna alışamayan sınıf arkadaşları mezuniyetlerine kadar Misaki aralarındaymış gibi davranmaya başlamışlar. Hocaları da buna izin vermiş. Sene bittiğinde ise arkadan gelen sınıfta hep bir kişi fazla olmaya başlamış. Bu kişi aslında ölü biridir ancak bu kişi kayıtlarda yer almasına rağmen kim olduğu kimse bilemez. Ve bu kişi ortada olduğu sürece garip cinayetler işlenmektedir. Bu sebepten dolayı sınıf artanı örtbas etmek için bir kişiyi artan yerine koyup onunla muhabbet etmemekteymiş.

Şimdi bu kısım biraz karışık olabilir aslında hikayenin en mantıksız kısmı da bu. Sanki bana bir şeyler havada kalmış gibi geldi bu ana konuda. Yani farklı bir yöntem de izlenebilirdi koruma konusunda. Yada anime tam olarak bu noktayı izah edemedi veya ben anlayamadım her şey olabilir. Tabi Kōichi, Misaki’nin varlığını kabul edip buna göre davranınca işler karışır. Sınıf Kōichi’yi de görmezden gelir ancak cinayetler başlamıştır. Kōichi ve Mei olayı çözmek için çabalar. Bu sırada eski bir öğrencinin laneti durdurması ile ilgili bir kaset bulurlar. Kasette laneti durdurmak için hayaleti öldürmek gerektiği söylenmektedir. Bunu duyan sınıf birbirini katletmeye başlar.

Anime bu şekilde gidiyor. Belirttiğim gibi ana hikayede bazı eksiklikler mevcut. Artan meselesinin mantığını pek anlayamadım. Yada zaten vukuatlı olan sınıf neden kapatılmıyor hadi kapatmadın buraya neden yine öğrenci alıyorsun? Böyle garip sorular aklıma takılıp durdu açıkçası. Bir anlamda veremedim. Ama bir yerde sonra dozu yükselmiş ve içine çeken bir anime Another.

Anime’nin OVA’sı da Mei’nin üzerine. OVA’nın onun üzerine olmasını oldukça mantıklı buldum. Çünkü özel gücü olan ve en gizemli karakter o. Onun geçmişini paylaşmak iyi olmuş. Mei hakkındaki soru işaretleri aradan kalkmış.

Özetlemek gerekirse ben Another’i başarılı buldum. Anime ve korku meraklısıysanız izleyebilirsiniz. Bu anime sizi tatmin edecektir.

Yönetmen: Tsutomu Mizushima

Senaryo: Yukito Ayatsuji (Çizgi roman), Ryō Higaki

Seslendirenler:

Atsushi Abe
 Kouichi Sakakibara
Natsumi Takamori
 Mei Misaki
Tomoaki Maeno
 Naoya Teshigawara
Madoka Yonezawa
 Izumi Akazawa
Naoko Sakakibara
 Profesor Mikami

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2176165/

http://en.wikipedia.org/wiki/Another_(novel)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?