Ano hi mita hana no namae o bokutachi wa mada shiranai

Bir süredir anime izlemiyordum. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım felaket dram yüklü, salya sümüklük anime var deyince ben de kayıtsız kalamamış ve izlemeye başlamıştım. Evet o animenin ismi Ano hi mita hana no namae o bokutachi wa mada shiranai. Kısaca Ano Hana. İngilizcesi de Anohana: The Flower We Saw That Day.

Benim duygusuz anıma gelmiş olacak ki bu anime bende derin yaralar bırakmadı. Evet başarılı bir dramdı ama kesinlikle daha iyilerini izlemiştim. Yinede izlenmesi gereken başarılı animeler arasında Ano Hana.

Mari Okada ilk kez bunu iki serilik çizgi roman olarak piyasaya sürmüş. Akabinde 11 bölümlük animesi çekilmiş bu eserin. benim bahsetmeme sebepte bu anime. Sonrasında manga, oyun, anime film, manga, son olarakta tv draması yapılmış. 2011 yılında yapılan bu animenin bahsettiğim tv dramasıda 2015 yılında yapılmış. Yani daha yeni. Sanıyorum bir de sinema filmi gelir.

Tabi animenin bu kadar üzerinde durulması zaten başarılı bir yapım olduğunu kanıtlıyor. Küçük yaşta altı arkadaş bir ekip oluşturmuş ve birbirleri ile iyi anlaşmaktadırlar. Ancak ekipteki eğlence timsali Menma adındaki kız ölünce bu küçük ekip ayrılır ve birbirlerinden koparlar. Aradan yıllar geçmiş ve her biri liseye başlamıştır. O dönemde grubun lideri olan Jinta Yadomi ise liseye devam etmez ve kendini toplumdan soyutlamış bir şekilde yaşamaktadır.

Bir gün Jinta, Menma’nın hayaleitni görür. O da kendisi gibi büyümüştür. Başlarda onun bir halüsinasyon olduğunu düşünür. Menma’nın ise hatırlayamadığı bir dileği vardır. Jinta, kafasından onu atmak için bu hatırlayamadığı mutlu son mutlu olduğu şeyi bulmaya çabalar. Tabı bu tek başına olacak bir şey değildir. Eski arkadaşlarının da bu işin içinde olması gerekmektedir. Ancak yıllardır görüşmeyen ve sürekli didişme halinde olan bu arkadaşları bir araya toplamak oldukça zordur. Öncelikle onlar da Jinta’nın aklını kaybettiğini düşünürler ama sonra Menma’nın ölümündeki kendilerine düşen suçluluk payını azaltmak için ona yardım etmeye karar verirler. Ve aslında Menma’nın gerçekten de geldiğini fark ederler. Böylece arkadaşlar hayatlarına yeni bir yön verir ve her şey farklılaşır.

 

Anime karakterlerin duygu ve psikolojik durumlarını bu süreçteki evrimlerini çok başarılı bir şekilde anlatmış. İzlerken sizi zaman zaman küçüklüğünüze götürüyor. Müzik seçimleri, sahnelerin duygu akışları oldukça başarılı. Özetle aslında başarılı bir anime var karşımızda. Biraz dram diyorsanız izleyin derim. Hatta izlemeden geçmeyin.

Yönetmen: Tatsuyuki Nagai

Senaryo – Çizgi Roman: Mari Okada

Seslendirenler:

Saori Hayami
 Chiriko Tsurumi
Miyu Irino
 Jinta Yadomi
Ai Kayano
 Meiko Honma
Takayuki Kondô
 Tetsudo Hisakawa
Mitsuru Ogata
 Atsushi Yadomi
Takahiro Sakurai
 Atsumu Matsuyuki

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1913273/

http://myanimelist.net/anime/9989/Ano_Hi_Mita_Hana_no_Namae_wo_Bokutachi_wa_Mada_Shiranai

https://en.wikipedia.org/wiki/Anohana:_The_Flower_We_Saw_That_Day

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?