Anomolisa

Bir çok başarılı senaryoya imza atmış Charlie Kaufman yanına Duke Johnson’ını da alarak Anamolisa’ya imza atmış. Senaryo da yine Kaufman’ı görebiliyoruz. Ancak bana bu senaryo sanki Kaufman’ın en sönük senaryosu gibi geldi. Filmin büyük özelliklerinden biri de stop motion olması.

Tabi film bir anlam ifade ediyor. Anlatmak istediğini başarılı bir şekilde anlatmış. Ancak farklı bir şet de sunmuyor bize. Yani aynı tarzda çekilmiş bir çok filmden farklı olarak bir şey yok. Yine de stop motion çekilen film Kaufman’ın başarılı anlatımıyla, insanı duyguları hat safhada izleyiciye yansıtıyor.

Ana karakterimiz olan Michael Stone ellili yaşlarında hatalarından pişman olmuş, evli ve çocuklu olmasına rağmen kendini mutsuz hisseden bir adamdır. Tüm bu yapısına rağmen tezat bir bir iş yaparak, telefonla satış konusunda duayen ve bu konuda kitap yazmış ve bir çok kişi tarafından da takdir edilen biridir.

Günün birinde bir seminer için Amerika’ya gider. Burada bir otele yerleşir. Kendi ile yüzleşmeye başlayınca yıllar önce bırakıp gittiği sevgilisini arar. Onunla yemek ver bir şeyler içer. Geçmişte yaptığı hatalar yüzüne vurmaktadır. Olaylar istediği gibi bitmeyince odasına çekilir.

Bu esnada tanıdık bir ses duyar. O sesi ararken bir odanın kapısına gider. Burada kalan iki kız arkadaşı görür. İki kız Michael’ın söyleşisine gelmiş ve ona hayrandırlar. Michael onlara bir şey içmeyi teklif eder ve aşağıya giderler. Bu iki arkadaştan Lisa Hesselman, Michael’a çok farklı gelir ve ondan hoşlanır. Herkes Lisa’nın arkadaşını tercih ederken o Lisa’yı tercih eder ve ona birlikte olmak daha fazla konuşmak istediğini söyler. Lisa bunu kabul eder ve beraber Michael’ın odasına gidip beraber olurlar. Her şeyiyle Michael’a farklı gelen Lisa, sabah olduğunda o eski farklılığını yitirmeye başlamıştır Michael’ın gözünde ve Michael bir rutinden bir başkasına tutulmamak için kaçar.

Filmin başında her sesin ayrı olması beni tereddüde düşürmüştü acaba bir sorun mu var diye. Daha sonra anladım ki biz tüm olayları Michael’ın duyduğu gibi dinleriz. Michael için de karısı, çocuğu, arkadaşları kısacası tüm insanlar aynıdır. Lisa’nın sesi ona ve bize farklı gelmiştir. Bu sebepten dolayı da Michael onla bir gecede evlenme planları yapmıştır. Tabi iş bu kadar ciddileşince zamanla Lisa’nın da sesinin her zamanki seslere dönmeye başladığını fark etmiştir. Yani sıradanlaştığını.

 

Ben filmdeki bu ayrıntıyı çok beğendim. Birde Michael’in yüzünün düşmesi kendi benliğini kaybetmesi fikri oldukça başarılıydı. Bunun yanı sıra tüm olan bitenler o kadar güncel ve günümüzdendi ki, filmi izlerken kendinizi kaptırıyor ve kendinizden çok şey buluyorsunuz.

Animasyon tekniği, kullanılan sesler ve müzikler oldukça başarılıydı. Film etkiliyor, kendine bağlıyordu. Ancak senaryo daha derin olabilirdi. Yine de izlenebilir, Kaufman hayranları için izlenmesi gereken filmlerden biri Anomolisa.

Yönetmen: Duke Johnson, Charlie Kaufman

Senaryo: Charlie Kaufman

Seslendirenler:

David Thewlis
Michael Stone
Jennifer Jason Leigh
Lisa Hesselman
Tom Noonan Herkes

Linkler:
http://www.imdb.com/title/tt2401878/
http://www.ifistanbul.com/film/anomalisa/16/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?