Antichrist

Sarsıcı bir Lars von Trier filmi Antichrist. Yönetmenden bekleneni ziyadesiyle karşılıyor. Ancak rahatsız edici de bir film… Film bir çocuğun ölümüyle başlıyor. Öncelikle kadın kocasını çocuğun ölümü ve ilgisizlikle suçlamakta. Ancak ilerleyen dakikalarda görüyoruz ki kadın aslında çocuğun ölümünde tek suçlu.

Kadın ne kadar depresifse adam da o kadar sakin bu filmde. Hatta adamın psikolog olması kadının sorunlarıyla yüzleşmesinde yardımcı olması adamı oldukça iyi yapıyor. Ama kadın aksine düzelmekten çok uzak.

Film iyilik-umut-kötülük-suç-ceza-intikam gibi insan olguları üzerine odaklanmış Ancak finalde karşılaştığımız sarsıcı son aslında ne kadar iyi ve umut dolu olursak olalım başımızın vurulacağıdır yönünde yorumlanabilir.

Kısacası film hakkında neler yazmam gerektiğini bilmiyorum. Yazılacak çok şey var ancak anlatılacak bir konu da değil. Filmin hikaye klasik bir hikaye belkide ama görsellik çarpıcı. Tür olarak neye benzetebiliriz belli değil. Trier yine yönetmenliğini konuşturmuş ve görüntülerle aklımızı almış.

Ancak film sağlam bir mide gerektiriyor. Kesinlikle izlenmesini tavsiye ettiğim ve şuracıkta tatrışmak istediğim bir film kendileri….

Oyuncular:

Willem Dafoe Kadın
Charlotte Gainsbourg Erkek

Linkler:

www.imdb.com/title/tt0870984/

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=Antichrist

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: