Apt Pupil

Apt Pupil Stephen King‘in kısa hikayesinden Bryan Singer tarafından 1998 yılında uyarlanmış. Filmin yapıldığını birliyordum ama Bryan Singer tarafından çekildiğini bilmiyordum açıkçası. Geçtiğimiz günlerde yine Stephen King uyarlamaları izleyeyim diye heveslenince izlemediğim filmlerin bir listesini çıkardım ve izlemeye koyuldum. Bu film de onarın içindeydi. Tabi yönetmenin ismini görünce ilk bu filmi izleyerek başlayayım dedim.

Bu film yönetmenin The Usual Suspects sonra çektiği film ve bu filmden sonrada yönetmen kendini biraz daha fazla aksiyon filmlerine vermiş (X-Men, Superman vs…). Bu sebepten dolayı filmi yönetmenin son psikolojik gerilimi diyebiliriz. Film başarılı bir şekilde uyarlanmış. Hikayede de son böylemi olmalıydı sorusu sordurmuştu bana filmde de aynı soruyu sordum.

Film görsellik ve krugu açısından başarılıydı. Ancak akrana yansıtılırken karakterler biraz yumuşatılmış gibi geldi bana. Film karakterleirn psikolojik değişimlerini başarılı bir şekilde verirken, şiddet sahnelerini çok fazla göz önüne getirmiyor sadece ima ediyordu. Yönetimle birlikte oyunculuklar da çok iyiydi. Bilhassa Ian McKellen‘in performansı bütün filmi sırtlayacak haldeydi. Tabi Brad Renfro‘nun performansını da eklemek lazım.

Lise öğrencisi Todd Bowden, derste Nazi soykırımını görünce bundan etkilenir ve merakla daha fazlasınıa raştırmaya başlar. Bu araştırmları neticesinde bir gün otobüste gördüğü Kurt Dussander adında bir adamın eski Nazi komutanı olduğunu düşünür ve onu araştırır. Düşüncelerinde yanılmaz adamın gerçek kimliğini ortaya çıkarır ve bunu ispat eder. Ancak aranan bu adamı ifşa etmek yerine onu tehdit ederek yaşadıklarını anlatmasını ister.

Kurt Dussander başta bunu yapmak istemez ama Todd’un şiddetli tehditlerine de kayıtsız kalamaz. Olan biteni analtmaya başlar. Todd olayı biraz daha abartır Kurt’a Nazi kıyafetlerini giydirmeye kadar gider durum. Hatırası canlanan Kurt’da eski kimliğine dönmeye başlar. Kurt’dan dinlediği hikayeleri iyice benimseyen Todd’da aynı şekilde Nazileşmeye başlamıştır.

İçinde şiddet patlaması yaşayan Todd kanadı kırık bir kuşu basket topu ile ezmesi, Kurt’un kediyi fırına sokması işlerin başlangıcı olur. Bunlara bir de evsiz bir serserinin öldürülmesi eklenince işler iyice karışır. Tabi Kurt’un kimliğinin ortaya çıkmasıyla işler her ikisi için de kötü olur. Üstüne üstlük Todd için daha kötü.

Film Nazizmin üzerinden bütün bu şidetin kaynağının tatminsizlik olduğunu vurguluyor. Todd’un mezuniyet konuşmasında da bu durum üzerinde durulmuş. İnsanların sürekli daha fazlasını istemesi bir nevi tanrı rolü oynamaya çalışması hep bu tatminsizliğin ürünü oalrak gösterilmiştir. Değinilen bir diğer husus ise olan bitene karşı Todd’un ailesiin vurdumduymazlığı. Sanki Todd’un başarıları işlediği suçların telafi edilmesine sebep olmuştur.

Apt Pupil, başarılı bir Stephen King uyarlaması. İzlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Bir korku değil bir gerilim filmi olarka karşmıza çıkıyor film. Ian McKellen‘ın oyunculuğu için bile izlenebilir.

Yönetmen: Bryan Singer

Senaryo: Stephen King (hikaye), Brandon Boyce

Oyuncular:

Brad Renfro
Todd Bowden
Ian McKellen
Kurt Dussander
Joshua Jackson
Joey
Mickey Cottrell Öğretmen
Michael Reid MacKay Evsiz

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0118636/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: