Aramızda Kalsın

Türk Televizyonlarında sezon başlayınca ne var ne yok diye dizilerin ilk bölümlerini izlemeye koyuluyorum. Onlardan biri de Aramızda Kalsın’dı. Tabi diziyi izlemeye başlamam için en büyük neden oyuncuları oldu. Devamında karakterlerin saçmalıkları, doğallığa yakınlıkları dikkatimi çekti. Öyle hep vaktinde televizyon karşısına geçip izlemesem de bir şeylerle uğraşırken izlemek iyi oluyordu diziyi.

Şimdi dizi için çok iyi diyemeyeceğim. Dizi de bir aşk furyasıdır dönüp duruyor. Herkes birilerine aşık. Çocukluktan tutun yaşlılığa kadar her türlü aşka tanık oluyoruz. Tam anlamıyla kötü bir karakter yok dizide bu da izlemem için bir neden oluyor. Çünkü biz dizilerde kötü karakteri pek yapamıyoruz.

Dizilerimizin uzunluğunu göz önüne alırsak bu dizi de bir süre sonra insanı sıkmaya başlıyor. İki saat bir bölüm çekiyorsunuz üstelik bir sezonunuz ortalama otuz beş bölümden oluşuyor, yazacak çok fazla şey bulamamanız olası. Bu konuda Aramızda Kalsın’da sürekli kendini tekrar ediyor. Ayrılıp birleşmeler, kavgalar barışmalar, saklanmalar açıklamalar, üstüne üstlük sürekli ailenin üzerinde dönen kara bulutlar standarttın dışına çıkmayan ve sürekli kendini tekrar eden bir örgü çıkarmaya başladı karşımıza. Celepoğlu ailesi iki günde bir bir borç batağının içerisinde didinip duruyor.

Hal böyle olunca hikayede çokta mantıklı olmayan olaylar dönüp duruyor. Burada senaristler sürekli Celepoğlu Ailesini nasıl batırırız derken acaba sonunda nasıl kurtaracaklar düşünüyorum.

Biraz daha hikayeye girelim: Gaziantep’te yaşayan ve iki çocuk sahibi olan Yadigar kocası kendisini aldattığı için evden iki çocuğu ile birlikte kaçar ve İstanbul’a annesinin süt kardeşi Hüsniye’nin yanına gider. Oraya gitmesinin sebebi de annesinin ona bir mektup bırakıp bu mektupta ona emanet bırakmasıdır. Aynı zamanda kadın kızına sahip çıkılmasını da ister.

Emaneti saklayan Hüsne ve kocası Bahattin Celepoğlu’nun ise tek dertleri iflasın eşiğine gelmiş et dükkanlarını kurtarmaktır. Dükkanı kurtarmak için Hüsne’nin umudu ise yıllar önce İtalya’ya kaçmış olan kardeşi Civan’dır. Civan İtalya’da başarılı bir aşçı olmuştur ve ailesi ile de görüşmemektedir. Civan bir iş için İstanbul’a gelir. Bunu öğrenen Hüsne kardeşini hava alanında yakalar ve apar topar eve getirir. Ona göre Civan İstanbul’a dönecek, lokantanın başına geçecek ve her şey düzelecektir. Bu sırada Hüsne ve Bahattin Yadigar’dan emanet meselesi sebebi ile kaçarlar ancak kurtulamazlar.

Celepoğlu ailesine Yadigar iki çocuğu ve Civan’da eklenmiştir. Civan ve Yadigar aslında çocukluk aşklarıdır ve birbirlerini görünce bu aşk yeniden depreşir. Tabi Celepoğlu Ailesinin iki kızı, iki teyzesi, birde kızları gibi yanlarında büyüttükleri yardımcıları vardır. Bu kalabalıkta her karakterin başından ayrı bir hikaye geçer. Aslında her karakter üzerinden olayları anlatmak diziyi özetlemekten daha kolay.

Bahattin Celepoğlu: Korumacı, iyi yürekli biridir ancak oldukça da sinirlidir. Zaten siniri yüzünden Civan evi terk etmiştir. Lokantada bu sebepten çalıştıracak birini pek bulamaz.

Hüsne Celepoğlu: Sürekli yiyen, anaç sevimli kafasına koyduğunu sonucu ne olursa olsun yapan biridir. Dizinin en eğlenceli karakterlerinden biridir. Kardeşi Civan’a çok düşkündür.

Yadigar Yıldız: Hüsne’nin süt kardeşi Refika’nın kızıdır. Civan ile küçükken iyi arkadaştırlar ancak yıllardır görüşmemişlerdir. Yıllar sonra görüşünce aralarındakinin aşk olduğunu anlar. Yadigar’ın Yaren ve Yunus adında iki kızı vardır. Sanki bana karakteri oynayan Gökçe Bahadır pek bu karaktere uymamış gibi geldi.

Civan Alacan: Hüsne’nin erkek kardeşidir. Zamanında Gaziantep’te Yadigar ile yaptıkları yaramazlık güzünden buradan İstanbul’a ablasının yanına gönderilir. Ancak burada eniştesi Bahattin ile anlaşmazlık yaşayınca İtalya’ya gider ve burada şef olur. Yıllar sonra bir düğün organizasyonu için İstanbul’a döner burada ablasına yakalanır. Yadigar ile görüşür. İtalya’da kalmak için formalite bir evlilik yapmıştır. Bunu herkesten saklar. Ancak bir türlü boşanamamıştır.

Hatçik: Öksüz ve yetimdir. Yıllar önce bu eve gelmiştir Hüsne ve Bahattin anne ve babaları gibidir. Evdeki işleri genelde o yapar. Dedikoducu ilginç bir tipi vardır. Bir süre sonra ona da Battal adında bir talip çıkar.

Battal: Dizinin en sevdiğim karakterlerinden biri Battal. Patavatsız, komik bir tiptir. Kendini müziğe adamıştır ancak yaptığı besteler olaydır. Bir şekilde piyasada tutunmayı çalışır ama beceremez. Sürekli müzik çıkışları oldukça eğlenceli. Hatçik’e ilk görüşte aşık olmuştur ama Bahattin onu pek sevmez. Hatçik için kendisine katlanır.

Elmas Celepoğlu: Bahattin’in küçük ablasıdır. Şen şakrak eğlenceli bir tiptir. Bir evlilik yapmış ancak kocası evlilikten 14 gün sora sefere çıkmış geri dönmemiştir. Onun acısını içine atar. Ancak tam Kasım Bey ile sözlenecekleri sırada eski denizci sevgilisi çıkar gelir.

Saliha Celepoğlu: Kardeşlerinin aksine sert, gelenekçi bir yapıya sahiptir. Hiç evlenmemiştir. Bahattin’in büyük ablasıdır.

Arife Celepoğlu: Hüsne ve Bahattin’in en büyük kızlarıdır. Biraz erkeksi bir tavrı vardır. Sürekli eşofmanla gezmesi sebebi ile evde alay konusu olmuştur. Günün birinde kendi kafasına uygun Mahir’e aşık olur.

Ceylan Celepoğlu:  Hüsne ve Bahattin’in küçük kızlarıdır. Güzellik başa bela derler ya bu dizide bu misyonu üstlenendir. Üniversitede okumaktadır. Bu sırada zengin bir çocuk olan Taylan ile nişanlanacakları gün ayrılırlar. Tabi bu nişan masrafları babasının borç batağına sürüklenmesindeki en büyük nedendir. Aile dostlarının oğlu Ali ona aşıktır. Ceylan bunu fark edemez fark ettiğinde ise Ali bir başkası ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. Kendi kendini yemeye başlar.

Cemal: Bahattin’in yakın arkadaşıdır. Yıllardır sürekli beraberdirler. Bahattin’in lokantasında çalışır ona yardım eder. Bahattin’in sor durumlarda danıştığı tek kişidir.

Behiye: Cemail’in karısıdır. O da Bahattin’in lokantasında çalışmaktadır. Dedikoduya çok meraklı ve çok fesattır. Laf sokmaktan çekinmez.

Ali: Cemal ve Behiye’nin oğludur. O da lokantada çalışmaktadır. Ceylan’a aşıktır ama ona bir türlü açılamaz. Liseden sonra okumamıştır ancak sürekli kitap okuyan senaryolar, şiirler, hikayeler yazan biridir. Ceylan’a derslerinde yardım eder. Defne ile nişanlanmıştır.

Mahir: Dizinin eğlenceli karakterlerinden biridir. Çok çevresi olan arada bunların hışmına uğrayan bir tiptir. Ali’nin asker arkadaşıdır. Onun sayesinde de lokantada çalışmaya başlar. Aslında aynı mahallenin çocuğudur. O da eşofman giymektedir sürekli. Bu sebepten dolayı Arife ile yakınlaşır sevgili olurlar.

Yaren: Yadigar’ın kzııdır.

Yunus: Yadigar’ın oğludur.

Şahin: Zengin bir iş adamıdır. Civan’ın davet için çağrıldığı düğünün sahibidir. Kızını evlendirmektedir. Aynı zamanda Bahattin’in et lokantasını da almak istemektedir. Yadigar’dan hoşlanmaktadır. Bu sebepten dolayı Civan ile pek anlaşamazlar. İpek isminde bir kızı vardır ve Yaren ile iyi arkadaştırlar.

Defne: Mahir’in arkadaşıdır. Zamanında bazı psikolojik sorunlar yaşamıştır. Ali ile Mahir sayesinde tanışır. Defne, Ali’nin kız arkadaşı rolünü oynayacak ve Ceylan’ı kandıracaktır. Ancak işler yavaş yavaş değişir ve Ali’ye aşık olur. İşleri biraz karıştırır ve Ali ile evlenme konumuna kadar gelir.

Görkem: Civan’ın karısı Yelda’nın İtalta’dan arkadaşıdır. Türkiye’ye dönme kararı alır ve bir İtalyan restoranı açar. Burada Civan’a teklif götürür. Civan işi kabul eder. Bir süre sonra Civan’Dan hoşlanmaya başlar.

Kasım: Yunus’un aşkı Sude’nin dedesidir. Çok nazik biridir. Elmas’tan hoşlanmaktadır.

Karakterleri bu şekilde yazınca sanki daha anlaşılır oldu gibime geldi bana. Ama hikayede oldukça kafa kurcalayıcı noktalar var. Üsütünde çok durmuyorum ama son bölümde İtalya’ya gitme meselesinde Yadigar için çıkan vize beni çok şaşırttı. Biz çalışmamıza rağmen alamıyoruz o vizeyi. Teknik açıdan bazı devam sorunları var dizide ama dediğim gibi takmıyorum film gibi çekilen dizilerde bu olayı.

Diziye yeni bir olay gelmeli bence akış değişmeli. Sürekli tekrar eden kon bir süre sonra izleyici kaybetmesine neden olacaktır.

Yönetmen: Hatice Memiş, Güzide Balcı 

Senaryo: Selin Tunç

Oyuncular:

Ugur Yücel
 Bahattin
Binnur Kaya
 Hüsne
Gökçe Bahadir
 Yadigar
Caner Cindoruk
 Civan
Gamze Karaduman
 Arife
Feriha Ecem Çalik
 Ceylan
Ayça Damgaci
 Hatçik
Bilge Sen
 Elmas
Hikmet Körmükçü
 Saliha
Mutlu Güney
 Cemal
Tülay Bursa
 Behiye
Mert Kurdal
 Ali
Ferit Aktug
 Mahir
Uğur Serhan
 Battal
Melis Mutluç
 Yaren
Mesut Özkeçeci
 Şahin
Tuğçe Tanış
 Defne
Özge Özpirinçci
 Görkem
Atilla Pekdemir
 Kasım

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3315852/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aram%C4%B1zda_Kals%C4%B1n

One comment

  1. Bu sene içerisinde dizi bitti. Her ne kadar sön dönem kendini tekrar etmeye başladıysa ve fakslı bir şey sumuyorsa da Hüsne, Arife – Mahir, bilhassa da Battal’ı izlemek keyifliydi. Tabi dizinin zamanından önce bitmesinin tek sebebi reyting. Neyse öyle küt diye değil de usulunce herkes mutlu olarak bitti dizi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: