Argo

85. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kurgu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Film ödüllerini kazanmış olan filmin yönetmen koltuğunda  bulunmakta. Hikaye 1979 yılında İran İslam Devrimi esnasında Tahran’da meydana gelen rehine krizi olayını anlatmakta. Olaylar patlak verdiğinde  ABD büyükelçiliği halk tarafından basılır. Burada bulunan 6 ABD’li diplomat Kanada Büyükelçiliğine sığınır. Film bu altı kişinin Tahrandan kaçırılışını anlatmaktadır.

Film 2007 yılında CIA  operasyon sorumlusu olan Tony Mendez’in yazdığı “The Master of Disguise”isimli kitap ve Joshuah Berman’ın konu hakkında Wired isimli dergide yazdığı “The Great Escape” isimli makale ile halka duyurulmuştur. Film ise bu eserler baz alınarak beyaz perdeye taşınmış.

Filmin oyuncu kadrosu oldukça iyi. Her biri de rolün hakkını vermişler ama öyle çok iyi performanslar göremedim. Bilhassa son çıkıştaki İranlı askerler oldukça iyi ve keyifliydi. Yine de en iyi film ödülünü alır mıydı tereddütteyim. Sonuçta standart televizyon filmi olsa bile konu gereği ister istemez film dikkat çekiyor ve kendini izlettiriyor. Tabi Amerika’nın başarısı söz konusuyken filmin Oscar almaması da olanaksız gibi. Filmin dönem itibari ile İran-ABD ilişkilerinin gergin olduğu ana getirilmesi de manidar. Bu Amerikalılar her şeyi meşru göstermekte başarılılar.

Genel olarak filmin ana hikayeye bağı olduğunu düşünüyorum. Ancak belgeleri yok etmek uğruna kendilerini ele veren insanlar için ne yapılıp yapılmadığı konusu muallakta. Sanki CIA dahil herkes bu altı kişinin kurtarılmasına odaklanmış geri kalan insanlara ne oldu hiç bir açıklama yok. Tabi şimdi merak ediyorsan aç oku diyebilirsiniz ama sanki filmde bunun verilmesi gerekirmiş gibi geldi bana.

Altı diplomat Kanada Konsolosluğuna sığındıktan sonra ABD hükumeti onları kurtarmak için türlü türlü planlar geliştirir. Yürümek, bisikletle kaçmak bunların arasındadır ancak hiç biri mantıklı gelmez. Operasyondan sorumlu olan Tony Mendez yeni bir fikirle ortaya çıkar. Bir film ekibi kuracaktır bunları 6 kişi girmiş gibi gösterecek ve daha sonra hep beraber ayrılacaklardır.

Öncelikle bu iş için onay alamaz. Biraz üstelendikten sonra devlet bu işe onay verilir. Tony Mendez makgöz bir arkadaşı yardımıyla bir yapımcıyla tanışır. Durumu açıklar. Küçük ekip bir yapım şirketi kurar. Bilim kurgu senaryosu seçerler. Uzaylılar mistik doğu ülkesinde bulunmaktadırlar. Senaryonun telif hakkı alınır. Büyük bir reklam kampanyası düzenlenir, kokteyller verilir. Bütün dünya bu filmi yani “Argo”yu konuşmaktadır.

Tony Mendez Kanadalı film yapımcısı yardımcısı olarak Tahran’a gider. Burada hükumete film çekimi için hükumete başvuruda bulunur. Altı diplomatada görevler dağıtır. Yönetmen, kameraman vs… Bir kaç yerde hükmet görevlileri ile çekim mekanları ararlar ve dönüş günü denk gelir. Tony Mendez hazırladığı sahte giriş evraklarını altı kişiye dağıtır. Bu sırada ABD hükumeti de operasyondan desteğini çekmeye hazırlanır. Hükumetin tüm uyarılarına rağmen Tony Mendez planını uygulamaya kararlıdır ve bu altı diplomatı kurtarmaya çalışır. Tabi işler kolay olmayacaktır.

Belirttiğim gibi film hikayesi sebebi ile zaten insanı merak içinde bırakıyor. Bu arada film her na kadar Amerikalıların başarısı gibi gözükse de o teknoloji ile İranlıların kısa süre içerisinde kişileri teşhis etmesi başarılı. Bunun için çocukları kullanmaları da oldukça güzel.

Film Oscar alır mı tereddütlerim olsa da, izlenilebilir bir film. İzleyiciyi sıkmıyor ve süresi boyunca izleyeni stres içinde bırakıyor. Atmosfer iyi yakalanmış. Standart bir Amerikan filmi edasında hatta aynı düzlemde ilerliyor. Fazlası var eksiği yok. İzlenilebilir bir film Argo.

Yönetmen: 

Senaryo: Chris TerrioTony Mendez (roman), Joshuah Bearman (makale)

Oyuncular:

Tony Mendez
Jack O’Donnell
Lester Siegel
John Chambers
Ken Taylor
Bob Anders
Cora Lijek
Joe Stafford

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1024648/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: