Arizona Dream

Her güne bir film kuşağında sürekli niyetlenip bir şekilde yarım kalan filmlerim arasından (ki onlarca var) seçtiğim Arizona Dream var. Bu film de nasıl tanıtılır, özetlenirse?

Arizona Dream

Yönetmeninden tutunda, oyuncularına, müzikleri yapana kadar her birinin mükemmel olduğunu düşünün. İşte bu filmlerden birisi Arizona Dream. Emir Kusturica yazmış (başkaları da var) yönetmiş, başrollerde ise şu şatafatlı kadro var. Johnny Depp, Jerry Lewis, Faye Dunaway, Lili Taylor vs. vs. Filmin müziklerini ise her zaman olduğu gibi Goran Bregovic yapmış.
Konuyu kısaca özetlersek (öncelikle bakayım başla siteler ne demiş aklıma yatan bulursam çalarım:) ) ;

Ünlü Yugoslav yönetmen Emir Kustirca‘nin ülkesinde savaş en kanlı dönemindeyken Amerika’da çektiği, bu yüzden büyük tepki toplayan “Arizona Rüyası” filmi, oldukça uçuk ve kimi zaman da kontrolsüz bir yapım. Hayalleri olan ve balıklarla diyalog kurmaktan hoşlanan genç Axel (Johnny Depp) , bir akrabasının (Jerry Lewis) kendisine önerdiği iş için Arizona’ya gidiyor ve burada iki kadınla tanışıyor. Elanie (Faye Dunaway) ne yapacağı belli olmayan, yarı-deli ve güzel bir kadın. Kızı Grace (Lili Taylor) ise daha mantıklı gibi gözükse de sürekli intiharı düşünüyor ve gerçek anlamda mutsuz. Zaman geçtikçe Elanie’den uzaklaşan ve Grace’le yakınlaşan Axel’in en büyük hayali ise ‘uçmak’… Aya doğru yol alan ambulanslar, uçan sandalyeler ve çölde yaşayan balıklar gibi çarpıcı ve fantastik imgelerle süslü “Arizona Rüyası”, yönetmenin en apolitik ve çılgın filmlerinden. sinema.com

düşlerin insan hayatındaki önemini ve değerini en başarılı şekilde işleyen, hayat denen çıkmazda ne yapmakta olduğunuzu ve ne yapmak istediğinizi bir kez daha hatırlatan, istediğinizi yapıyor olsanız da her şeyin saniyeler içerisinde yitebileceğini kafaya dank ettiren, izlerken lili taylor‘a aşık olmamanın çok zor olduğu, dünyanın en güzel intihar girişimi ve intihar sahnesini en uygun müzikle sunan nefis film . . . bir defa izledikten sonra özleyip tekrar izleme isteği doğuran ender filmlerden . . . tüm filmlerin üstüne koyuyorum, aynen lithium her zaman dünyanın en güzel şarkısı olacağı gibi, bu da dünyanın en güzel filmi olacak, bence . . .
ha, bu arada:
aşkın bundan daha tehlikeli olduğu da görüldü; {iki}sinden sadece biri tarafınca görülmüş/görülmekte olsa da . . . hayat ve gerçek deneyimler tüm filmlerden daha etkili ve acıdır . . . önemli olan bakmak istemektir . . .(bona fide, 20.09.2001 23:07 ~ 26.09.2001 00:13)

#671533

eksisozluk

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: