Arsen Lüpen İstanbul’da : Cingöz Recai 1 – Server Bedi / Peyami Safa

 

 

Şimdi bu kitaba nasıl başlamalıdır düşünceler içerisindeyim. Arsen Lüpen’i tanımayan yoktur. Tabi Cingöz Recai’yi de (yeni nesil ne kadar tanıyor bilmiyorum açıkçası). Alkım’da serinin fiyatlarının düştüğünü görünce (1 TL) dayanamayıp olan kitapları aldım. Peyami Safa’nın kendi adı ile yazdığı tüm kitapları okumuştum ancak bu isimle kaleme aldığı kitaplar dan (ki buna Cingöz Recai serisi de dahil), pek fazla okumamıştım. Kısmen bu güneymiş.

 

Gelelim kitaba. Giriş cümlesini “Olaylar… olaylar…” diye başlatsam eminim gereksiz cümle kurmuş olmama. Kitabın ilk satırlarında sonunun ne olacağının belli olmadığı bir hikayenin içerisine dalıyorsunuz. Dünyanın en tanınmış hırsızı Arsen Lüpen Türkiye’ye geliyor. Bu da yetmezmiş gibi tam o sırada genç bir kız duvara diri diri gömülüyor. Mesleğinden ayrılmış ancak kendini polislikten kurtaramamış Mehmet Rıza kızı daha gün ağarmadan kısa süre zarfında buluyor ancak kız dayanamayarak ölmüş. Kızın kimliğini tespit ediyor. Öyle ki kısın evinde, kardeşi de delirmiş. Mehmet Rıza katili tespit etmeye çalışıyor. Acaba Arsen Lüpen olabilir mi diye.

 

Bu arada Arsen Lüpen tüm polis teşkilatı ile alay ederek, herkesin gözü önünde akıllıca bir oyunla bir gerdanlık soyuyor. Tüm bu olan bitene seyirci kalmak istemeyen Cingöz Recai ise olaya kendisini dahil etmek için araştırmalara başlıyor. Mehmet Rıza ile bağlantıya geçiyor. Bu sırada Mehmet Rıza bu iki hırsızla uğraşırken bir bir başka suçluyla da uğraşmak zorunda kalıyor. Birde işin içerisinde uyuşturucu tacirliği var.

 

Akıllıca bir kurgu var kitapta. Ne olacak diye merak ediyorsunuz. Hatta finale doğru olan biten karşısında sesli tepki vermekten de alı koyamıyorsunuz kendinizi. Eğer okumadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. En azından kitap o dönemin İstanbul’unun aynası oluyor ve ne kadar çok şeyin değiştiğine tanık oluyoruz. İnsan ister istemez “gelişiyor muyuz, özgürleşiyor muyuz?1 diye soruyor kendine.

 

Kitap Arkası

Cingöz Recai, Avrupa’da bile tanınmış bir Türk Robin Hood’u… Kurnaz, zeki, yakışıklı ve girdiği aşırı risklerle alışılmışın dışında bir hırsız karakteri…

 

Mehmet Rıza ise, Cingöz Recai’yi yakalamak için gece gündüz uğraşan cefakar bir polis komiseri…

 

Hırsız-polis arasında oynanan o bilinen kovalamaca, Cingöz Recai’nin Mehmet Rıza ile dostça bir ilişki kurmak için olmadık tehlikelere girmesiyle bambaşka bir şekle bürünüyor.

 

Hikayeler, kimi zaman bir başka Türk komiserinin, kimi zamansa Arsen Lüpen’in ya da Sherlock Holmes’ün varlıklarıyla renkleniyor.

 

Yayın Yılı: 2009
296 sayfa
3. Hm. Kağıt
13,5×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9944148481
Yayın Evi:Alkım

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: