Arthur Christmas

 

Yeni yıl arifelerinde çocukların Noel ruhuna sahip çıkmaları için yapılan animasyonlardan biri de Arthur Christmas. Bu bağlam da bu animasyon için çocuk animasyonu diyebiliriz. Ancak hala var olduğu savunulan Noel Baba’nın günümüze uyup teknolojiyi kullanması biraz ilginçti. Filmde Noel Baba Kuzey Kutbu’nda ki çok gizli yerleşkesinde çocukların istedikleri oyuncakları kendisi üretirken bunlardan herhangi bir ücret talep etmiyor. Bunu biraz daha günümüze uyarlarsak bu filmi izleyen çocuk Noel Baba’dan hediye bekleyecek. Hediye gelmemesi ile birlikte üzülecek çocukları avutacak ise, aileler olacak. Bu da tüketim topluma ekstra bir artı getirecek. Tabi tüketmeyi çocuklarımıza küçük yaşta öğretmemiz gerek.

Neyse filmin ana fikri bu şekilde saptırılabilir elbet ancak ben bu animasyondaki ana fikri de çözmüş değilim. Şu mudur? Her ne olursa olsun Noel Baba iyidir ve çocukları hediyesiz bırakmaz.

 Animasyon eğlenceli diyebilirim. Ancak hikayede ve işleyişlerde tutarsızlıklar var. Koskocaman gemiler ülkeler arası rahatlıkla gezip, hiç kimse tarafından görülemiyor, hiç bir radar onları tespit edemiyor ama, bizim ahşaptan ve geyiklerden oluşan arabamız radara yakalanıyor hatta bir uzay gemisi sanılıyor. Tabi bir çocuğun bunu akıl etmesi düşünülemez. O sebepten dolayı bizde çocuk gibi filmi izliyoruz.

Ortalama bir animasyon Arthur Christmas. Türkçe’ye Hediye Operasyonu olarak çevrilmiş. Filmin ismiyle alakalı olmamasına rağmen, güzel uymuş bir ad. Yer yer komik ve fena göndermelerde de bulunmamış. Ama bu sahneleri çıkardığımızda da biraz sıkıcı bir animasyon. Belki de gülme beklentimiz yüksek olduğu içindir. Filmin en eğlenceli kişisi ise Noel Dede. Noel Dede demekte bir sakınca olmaz sanırım, çünkü ona uyan en iyi tabir o.

Arthur Noel Baba’nın küçük oğlu ve varisidir. Çocukların gönderdiği mektupları olur ve hediye ayarlamalarında onlara yardım eder. Son olarak küçük bir kızın bisiklet isteğini okur. Noel Baba’nın büyük oğlu ise, üretimden dağıtıma kadar her şeyi, üslenmiş tam bir teknoloji manyağıdır. Tüm bu dağıtım işleri mükemmel teknolojik gereçler kullanılarak yapılır.

O sene için de hediye dağıtımı yapılmıştır. Noel Baba son konuşmasını yapar ve odasına çekilir. Ancak cüceler yerleri toplarken bir hediyenin düştüğünü ve hediyenin ulaşmadığını söylerler. Herkes toplanır. Milyonlarca hediyeden sadece biri ulaşmamıştır. Bu büyük oğla göre aslında büyük başarıdır. Ancak Arthur bunu istemez. Sabah uyandığında çocuğun yaşayacağı hayal kırıklığını düşünür. Dedesi ile birlikte eski geyikleri ve kızağı alarak hediyeyi vermek için yola koyulurlar. Tabi bu kızakla adres bulmak zordur. Hedeflerini şaşırırlar.

 Tabi bu gezinme sırasında birde ortalığı karıştırırlar. İnsanlar onu uzaklı olarak görür ve hükumetler uzaylı aramaya uzaylı avına çıkarlar. Şimdi hem onlardan korunmak hem de hediyeyi yetiştirmek zorundadırlar. Tabi birde Noel Baba’nın emekli olup, varislerine görevi bırakması durumu vardır ki bu da iki oğul arasında çekişmeye sebep olmuştur.

Geniş aile formatında yaşayan Santa ailesinde anne olmasına rağmen kız çocuk yoktur. Neden yoktur aklıma gelen bir başka konudur. Kısaca özetlemek gerekirse, çocuklar için yapılmış, yer yer eğlenceli her animasyonda olduğunu gibi klasik hiyerarşiye sahip boş zamanlarda izleyip eğlenilebilecek bir yapım. Özellikle izlenmesine gerek yok kanımca.

Yönetmen: Sarah SmithBarry Cook

Senaryo: Peter BaynhamSarah Smith

Seslendirenler:

James McAvoy
Arthur
Hugh Laurie
Steve
Bill Nighy
Grandsanta
Jim Broadbent
Santa
Imelda Staunton
Mrs. Santa
Ashley Jensen
Bryony

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1430607/

http://www.arthurchristmas.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?