Asayiş Berkemal Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları 1844 1905 / Nail Öztürk

İBB Kültür Yayınları tarafından yayınlanmış olan kitap dönemin yazışmaları ve bazı olaylarını kaleme almış. Her ne kadar ben kitabı o dönemin suç kayıtlarıymış niyetiyle elime alsam da kitap daha çok Polis Teşkilatının kurulması ve yapılanması ile ilgili belgelere yer vermiş. Kitapta günümüz Türkçesi yanı sıra Osmanlıcanın Latin alfabesine çevrilmiş hali ile küçük orijinal metinleri de bulabiliyorsunuz.

Kitap hakkında fazla lafa gerek yok meraklısı için iyi bir kitap ama akademik düzeyde bir biraz yetersiz kalıyor. Yine de bazı kapılar açmak konusunda başarılı olabilir.

Kitap Açıklaması

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren güvenlik ve huzur ortamının temini devletin üzerinde durduğu en önemli konulardan biridir. Topraklarında subaşılar yasakçılar asesler yeniçeriler falakacılar cebeciler topçular bostancılar kollukçular bekçiler gibi çeşitli gruplarla asayişi ve huzur sağlamayı amaçlayan Osmanlı Devleti bu unsurlarıyla iç güvenlik sorununu çözüme ulaştırmıştır. Osmanlı Devleti’nde özellikle yeniçeriler başkent İstanbul’un güvenliğinden sorumluydu. Yeniçeri Ocağı’nın kapatılmasından sonra Asakir i Mansûre ve Asakir i Redife birlikleri İstanbul ve taşranın güvenliğini sağlama görevlerini de yürütmeye başlamışlardır. Daha sonra İstanbul şehrinin güvenlik işleri Tophane i Amire Müşirliği ‘ne ve buraya bağlı askeri birliklere bırakıldı.1844 tarihinde polis Nizamnamesi hazırlanmasıyla Polis Nezareti adı verilen bu teşkilat sadece İstanbul şehri sınırları içinde görevlendirildi. Bugünkü polis teşkilatımızın temeli de 16 Mart 1845 tarihinde atılmış oldu. Asayiş Berkemal Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları 1844 1920 kitabımızda Polis Teşkilatının kuruluşu ile alakalı çok sayıda arşiv belgesinin yanında dönemin şartlarına göre yapılan olay yeri inceleme çalışmalarını bulabilirsiniz.

Nail Öztürk
Barkod : 9786054595372
Boyut : 165-245
Sayfa Sayısı : 195
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2013-7
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?