Aşk Yeniden

Kore dizisi merakımı takip edenler bilir. Yine tam bir Kore dizisi arayışına girmiştim ki Aşk Yeniden’in fragmanları dönmeye başladı. Fox bu işi yapıyor bu dizinin de Kore uyarlaması olma ihtimali var dedim. Beklemeye koyuldum. Öyle ki fragmanlar Kore dizisini aratmıyordu. Tabi diziyi izleme fikri oluşması sebeplerinden biri de fragmanlardaki müzikleriydi. Sayısı azdı ama özgün dizi müzikleri güzeldi. Nitekim dizi başladı ben de izlemeye koyuldum. Sonuçta bıraktığım dizi de çok. Bunu da bir süre sonra bırakabilirdim.

Dizi iyi başladı. Hikaye nispeten klasiğe kaysa da karakterlerin klasiği eleştirir tavırları hoşuma gitmişti. Karakterler iyi oluşturulmuştu. Çok uç gıcık karakterler de vardı, çok sakin sevimli karakterler de. Oyunculuklar iyiydi. Bilhassa son bölümlerde de Buğra Gülsoy‘un oyunculuğu oldukça tatmin edici ve iyiydi. Gizi bir yerde Türk milletinin yoksun olduğu mimik olayında tavan yapmıştı.

Hikaye fena bir şekilde ilerlemezken, en büyük artılarından biri de Türk dizi sektörünü ele geçirmiş aşiret, kan davası, sürekli acı, ağlama, keder olaylarından uzak olmasıydı. Evet nispeten bunlar da vardı ama hepsi dozundaydı. Zaman zaman bazı bölümler oldukça yükselirken, bazı bölümler oldukça soluk kalıyordu. Ben bunun tek sebebinin dizinin süresi olduğunu düşünüyorum. Her zaman dedim memlekette yapılan filmlerin süresi bir buçuk saati geçmezken yapılan diziler neden iki saat anlamış değilim. Bu dizinin süresi de 110 dakika. Yani az değil.

Zaten her yerde bulabileceğiniz bir şekilde bende hikayeyi özetleyeyim.

Zeynep, dik başlı bir kızdır. Balıkçı olan babasının kendisine sürekli müdahale etmesinden de sıkılmıştır. O sırada sevgilisi Ertan ile birlikte Amerika’ya kaçarlar. Burada başlarda günlerini gün ederler ancak Zeynep hamile kalınca, Ertan çocuğu istemediğini söyler. Zeynep çocuğu doğurmak istediğini söyleyince Ertan onu terk eder. Zeynep elinde çocuk Amerika’da sekiz ay dayanabilir ve geri dönme kararı alır.

Fatih ise zengin bir ailenin çocuğudur. O da annesinin baskılarına dayanamamış ve Amerika’ya okumak için kaçmıştır. Burada bir sevgilisi olmuştur. Fatih kıza evlenme teklifi ettiğinde, kız onu terk eder. Şaşıran Fatih ne yapacağını bilemez. Eğitimi de bittiğinde o da Türkiye’ye döner.

Zeynep ile Fatih uçakta bir şekilde tanışır. İkisi de bir şekilde kendileri hakkında bilgi verirler. Uçak inip herkes evine gidecekken Fatih, Zeynep’in yolunu keser ve ona bir teklifte bulunur. İkisi evliymiş gibi yapacaklardır. Bu şekilde Fatih annesinin, Zeynep’te babasının baskısından kurtulacaktır. Daha sonra da gerçeği söyleyeceklerdir. Bu başlarda ikisine de mantıklı gelir.

Tabi ikisi içinde her şey bu kadar kolay olmaz. Zeynep, Fatih’in annesinden, Fatih’te Zeynep’in babasından çok çeker. Tüm bunlara göğüs gererler. Derken bir sürü eğlenceli, hüzünlü olay yaşanır. Oyunla başlayan bu sahte evlilik yerini yavaş yavaş gerçek aşka bırakmaya başlar. Tabi bu sadece ana karakterlerimizin aşkıdır, bir de yan karakter aşkları var dizide.

Dizi bir çok kez bozar dedim ama sürekli köşeden döndü. Sezon finali de 18. bölümde oldu. Hikaye nasıl şekillendi bilmem ama sona doğru yaşanan olayların birbirinin tekrarı olması benim canımı sıktı. Sanki daha farklı bir konu bulunabilirmiş. Eğer bir zaman sıçraması olmazsa dizide yine dramla açılacağı kesin oldu. Karakterlerin kurtulacağını biliyoruz ama nasıl kurtulacaklar bakalım.

Özetlemek gerekirse, keyif alarak izlediğim Türk dizilerinden biri oldu bu sezon için. Öyle çok kafa kurcalamayan sadece izlenip kafa dağıtan eğlenceli bir dizi. Biraz daha dramdan kurtulsa yada daha az tutulsa bence süper olur. İzleyin derim.

Yönetmen: Ersoy Güler

Senaryo: Ersoy Güler, Ramazan Demirli, Gülbike Sonay Üte Ayık

Oyuncular:

Özge Özpirinçci
Zeynep Taşkın
Buğra Gülsoy
Fatih Şekercizade
Tamer Levent
Şevket Taşkın
Tülin Oral
Gülsüm Şekercizade
Lale Başar
Mukaddes Şekercizade
Nilay Deniz
Selin Şekercizade

Linkler:

http://www.askyeniden.tv.tr/

https://tr.wikipedia.org/wiki/A%C5%9Fk_Yeniden_(dizi)

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?