Atatürkçü Düşünce Derneği Ne İş Yapar?

Ciddi ciddi düşünmeye başladım Radikal’in aşağıdaki haberini okuyunca…
Türkiye’de erişimi yasaklanan paylaşım sitesi YouTube’un ardından, Atatürk’ün kişilik haklarına ve manevi şahsiyetine ağır hakaretler içerdiği öne sürülen bir site nedeniyle arama motoru Google da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya

Atatürkçü Düşünce Derneği, Google’da “Kemalizmin karın ağrısı” yazılarak ulaşılan sitede, Atatürk’e ağır hakaretler içeren ifadelerin yer aldığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’na suç duyurusunda bulundu.
Arama motoru yöneticilerinin cezalandırılması ve Google’ın Türkiye’de erişime kapatılması istenen dilekçede, “Kemalizmin karın ağrısı” yazılarak ulaşılabilen ana başlıklarda, Türkiye’nin kurucusu Atatürk’e kişilik hakları dahil, her alanda hakaret edildiği kaydedildi.
Söz konusu yayınların kimler tarafından siteye konulduğunun tespit edilemediği belirtilen dilekçede, “Ancak sayfanın sonuna sitenin Google tarafından desteklendiği yazılmıştır.
Atatürk’ü Koruma Kanunu başta olmak üzere, TCK ve ilgili maddelere aykırı olarak yayın yapan sitenin sorumlularının tespit edilerek, cezalandırılması ve bu sitenin de acilen yayınlarının durdurulması ve kapatılmasını talep ediyoruz” denildi.
Paylaşım sitesi “YouTube”a erişim de, Atatürk’e hakaret içeren görüntüler bulunduğu gerekçesiyle süresiz olarak yasaklanmıştı. Ankara Basın Savcılığı, Atatürk’e hakaret içeren görüntülerin sadece Türkiye veri tabanında kaldırıldığı gerekçesiyle erişime izin vermemişti.

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=930810&Date=12.04.2009&CategoryID=77

Kanımca bu adamalrın işi gücü yok acaba ne türetsek aratsakta hakaret içelikli şeyler bulsak diye düşünüyorlar. Yıllardır internet kullanıcısıyım hiç aklıma gelmedi “kemalizmin karın ağrısı ne?” diye arama yapmak. Bırakın kemalizmi “falancanın karın ağrısı ne diye de bir arama yapmadım. Nerde geliyor bunlar akıllarına biilemiyorum. Dil kurumu gibi bir kurum kurmuş olsalar gerek ki böyle cümleler türetebiliyorlar.
Eğer bu cümleleri düşünüp aratabiliyorlarsa bence kendileri de suç işliyordur. 
Yasak getirmek o şeyi kabul edilir kılmaz. Bu şekildeki tavırlarından dolayı tepki topladıklarının farkına varmaları gerek. 
Düşünüyorum da adını zikrettikleri Ulu Önder bu yasaklara karşı nasıl yaklaşırdı… Şimdi şu satırları okusa düşünceleri ne olurdu acaba?
Milletine özgürlük veren bir ulu önder adına yapılan yasaklar… Ben anlamıyorum… Anlayan varsa anlatsın… Öyleki ilericiyiz deyip Ulu Önderin adını ağzına alan kişiler, bu sitelerin Google tarafından desteklendiğini belirtmişler. Demek ki hala Google’ın yapısını öğrenememişler. Google beni de destekliyor. Düşünün bakalım ben kimim Google kim?
ADD biraz daha kendine çeki düzen vermeli. Atatürk’ü yasakcı zihniyetin ardına sığındırıp insanalrı ondan uzaklaştımamalı aksine akılcı ve çekici ve Ulu Önderin erçek çağdaş yüzünü göstererek onu herkese sevdirmeli…

2 Comments

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: