Attack The Block

 

 

Yazıya başlamadan önce filmi Türkçe dublajlı izlemede gafletinde bulunduğumu belirtmek isterim. Filmi Türkçe dublajlı izlemem bir şeyi daha kanıtladı ki, bizim dublajlarımız çok boktan. Tabi özel paralar harcanarak yapılan özel dublajlara bir şey demiyorum. Ama eğer dvd piyasasına düşmüş, Türkçe dublajlı bir filmse mümkün olduğunca basit bir çeviri ile duygusuz, anlamsız bir seslendirme ile filmden hiç bir zevk almadan izlemek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu sebeptendir ki tercihim orjinal sesli film olmuştur. Ancak dublaj konusunda ilerleyemediğimizi görmek ise ayrı bir acı.

 

 

Gelelim filme. Film çok beklenti ile izlenecek bir film değil. Film bana The Faculty‘i anımsattı. Ancak ortak tek okta ise uzaylı istilası ve gençlerin yer alması. Tabi Attack The Block, The Faculty gibi sağlam bir kurguya sahip değil. Daha çok durum değerlendiren, kötünün bile kahraman olabileceğini anlatan, gençlerimize sadece güven ve onları hor görmememiz gerektiğini anlatan basit bir film.

 

Filmde son dönem İngiliz gençlik dizilerindeki atmosferi fazlasıyla seziyorsunuz. Sanıyorum İngiliz gençliğinin gittiği nokta bu ki sürekli film ve dizilerde bu karakterlerle karşılaşıyoruz. Film kafa yormadan eğlenceli vakit geçirtirken çokta mesaj verme kaygısı taşımıyor. Yani karşımızda düz basit bir film var. Filmden eğer mesaj çıkarmaya çalışırsak, büyük şehirler ve büyük siteler yardımıyla nasılda birbirimize yabancılaştığımızı da listeye ekleyebiliriz.

 

 

Çok haneli bir sitede sitenin haşarı çocukları hem aksiyon olsun hemde hayatlarını idame ettirmek için ufak tefek soydun işleri yaparlar. Bu küçük çetenin lideri ise Moses’tir. Moses ve ekibi bir gün Sam adında genç bir kadını soyarlar. Bu sebepten dolayı poliste peşlerine takılır. Moses yine aynı sitede oturan, uyuşturucu üreticisi ve satıcısının da gözüne girmeye çalışır. Bir akşam uyuşturucu üreticisinin yanından çıktıklarında, gök yüzünden bir arabanın üstüne bir şey düştüğünü fark ederler. Moses ve diğerleri bu yaratığı yakalamaya çalışır ve bunun bir uzaylı olduğunu görürler. Moses bu uzaylının üstünden para kazanacağını düşünerek, onu sitede en güvenli yer olan, esrar yetiştiricisinin yanına bırakır.

 

Bu sırada gök yüzünden düşen uzaylıların sayısı artmıştır. Moses ve ekibi uzaylı avlamak için dışarıya çıkarlar. Ancak görürler ki bu uzaylı diğeri gibi değildir. Daha ürkütücü ve daha büyüktürler. Avcı durumdayken av durumuna düşerler. Saklanmak için ise siteye girerler. burada görürler ki Sam’da orada oturmaktadır. Hayatta kalmak için ise birbirlerine yardım ederler. Bu arada uzaylıların Moses’in peşinde olduğunu öğrenirler.

 

 

Film baştan sona kadar aksiyon içeriyor. Uzaylılar fosforlu dişli siyah ayılara benzese de biz daha nelerini gördük deyip bunu es geçebiliyoruz. Uzaylıların neden geldiklerini öğreniyoruz ama nasıl yolculuk yaptıkları hakkında film bize çok şey sunmuyor. Baştada belirttiğim gibi, neden sorgulamak yerine, o an yaşanan olayları özetleyen bir film olmuş Attack The Block. Müzikler ve oyunculuklar başarılı ve filmin süresi boyunca hiç sıkılmıyorsunuz. Özellikle izlenecek bir film değil ama izlendiği taktirde de eğlenceli vakit geçirtecek bir film.

 

Yönetmen – Senaryo: Joe Cornish

 

Oyuncular:

John Boyega
Moses
Jodie Whittaker
Sam
Alex Esmail
Pest
Franz Drameh
Dennis
Leeon Jones
Jerome
Simon Howard
Biggz

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1478964/

http://attacktheblock.com/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: