Avengers: Age of Ultron

Şimdi, Avengers çizgi romanlarını okumuş biri değilim. Tabi bu durumda da Age of Ultron hakkında ahkam kesecek bilgiye de sahip değilim. Zaten şu son filmlerden sonra Türkiye’ye çizgi romanları gelmeye başladı. Eskiden nerede bulacaktınız çizgi roman. Fi tarihinde gazeteler Tenten, Teksas, Tommisk, Swing gibi çizgi romanlar verirlerdi de öyle okurdur. Gazeteler de bu işten çekilince bunları temin edecek yer kalmadı pek.

Şimdi ben bu yazıya neden böyle başladım. Bir seri okumayanı olarak Avengers: Age of Ultron filmi olaylara bodoslama dalıyor. Filmi izlerken The Avengers ile arasında bir bölüm vardı da ben mi kaçırdım diye tereddütte kaldım. Film ne olup bittiği konusunda senaryo olarak hiç bir açıklamada bulunmuyor. Bu sebepten dolayı bende senaryoyu pek değerlendirmeyeceğim ama olması gereken şu ki, siz bir uyarlama yapıyorsanız bunu okumayanlar içinde yapıp bir bilgilendirme yapmalısınız.

Senaryo haricinde, aksiyonu iyiydi filmin. Ancak sahneler arası çok büyük kopukluklar vardı. Bunun hissedilmesinin en büyük sebebi de bence senaryoydu. Tabi birde filmde o kadar çok süper kahraman vardı ki hikaye ana hatlarıyla kime odaklanacağını unutmuştu. Bir onu göster bir buna bak derken tam anlamıyla görüntüler birbirine karışmıştı. Bu bağlamda ben izlerken çok zevk almadığımı söylemeliyim.

Filmin aksiyonu iyiydi dedim. Evet, başlıyor aksiyon, bitiyor aksiyon, lakin şöyle bir sorun var. Aksiyonların tümü bize hiç bir şey katmıyor. Her sahne bir başka filmden gördüğümüz, karelerle dolu. Bu da bizim tüm süper kahramanlarımızı sıradanlaştırıyor.

Bence filmin en büyük handikaplarından biri de bir sürü süper kahramanın karşısında bir tane kötünün yer alması ve bu kötü neredeyse hepsini bozguna uğratıyor. Evet bu olabilir mümkün ama bu kadar güçlü bir kötünün de filmde hakkında bilgi verilemesi süper kahramanları göstereceğiz diye es geçilmesi bence pek olmamış.

Özetlemek gerekirse, ben filmi sadece para kazanmak amaçlı gördüm. Evet izlettirdi kafa yormadı ama beklediğim keyfi de alamadım. Umarım seri sonraki filmlerinde daha da toplar kendini.

Yönetmen: Joss Whedon

Senaryo: Joss WhedonStan Lee (çizgi roman), Jack Kirby (çizgi roman)

Oyuncular:

Robert Downey Jr.
Tony Stark / Iron Man
Chris Hemsworth
Thor
Mark Ruffalo
Bruce Banner / Hulk
Chris Evans
Steve Rogers / Captain America
Scarlett Johansson
Natasha Romanoff / Black Widow
Jeremy Renner
Clint Barton / Hawkeye
James Spader
Ultron
Samuel L. Jackson
Nick Fury

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2395427/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: