Azazil: Düğüm

Yönetmen Özgür Bakar‘ın Ammar: Cin Tarikatı‘ndan beş ay kadar kısa bir süre sonra vizyona soktuğu ikinci filmi Azazil Düğüm. Bu kadar kısa sürede film olur mu demeyin bakın oluyor. Oluyor olmasına da nasıl oluyor orasıda ayrı bir konu.

Efendim Azazil Düğüm’un reklamı çok yapıldı. Grek reklamlar gerek oyuncuların katıldıkları programlarda yaptıkları yorumlar merakımı aşırı derecede cezbetti. Öyle ki Türkiye’nin en iyi korku filmi olduğuna dair iddialarda vardı. Tabi bunların iddiadan başka bir şey değildi. O da ayrı bir konu. Bazen düşünüyorumda insanlarda para bol sanırım yada sektörde çalışan çok olunca ucuza film çekilebiliyor artık. Sonuçta cep telefonu ve aksiyon kameralarıyla çekilen örnekleri var değil mi? Film çekmek için ne gerekli? Kamera, oyuncu, senaryo… Fazlasına gerek yok. Zaten her şeyi deneyen Amerika ve Avrıpa sineması bizimde aynı şeyleri taklik etmemize forsat veriyor.

Taklit diyorum Azazil Düğüm’ün The Exorcist‘ten pek bir farkını göremedim. Hikaye bu doğrultuda ilerliyor ve Türk Korku Sinemasının olmazsa olmazı cin süsüde filme eklenmiş. Tabi elde bu kadar hazır malzeme olunca beş ayda film çekmek çokta zor değil.

Film korku sahnelerinde klişeleşmiş sahnelerden ibaret. Tabi bu durumda sizin bırakın korkmayı gerilmenize bile fırsat sağlamıyor. Hikaye ve karakter gelişimelri oldukça basit. Daha ilk dakikalarda ne olduğunu ne oalcağını kestirebiliyorsunuz. Hikayenin basit olması izleme zevkini zaten kaçırırken oyunculuklarda tatmin edici değil. Bol çığlık, garip ses efekleri içerisinde filmi izledik. Nispeten film makyaj ve efek konusunda diğerinden daha başarılıydı.

Sinem hem annesini hem de babasını kaybetmiş akabinde teyzesi ve eniştesinin yanına yerleşmiş onlarla birlikte yaşamaktadır. Teyzesi ile eniştesi arasıdna da soğukluk vardır. Teyzesi de Sinem’e garip bir ilgi östermektedir. Üniversitede okuyan Sinem’in birde Akın adında sevgilisi vardır. İlişkileri güzel bir şekilde edevam etmektedir. Bir gün iki sevgili arabada giderken bir köpeğe çarparlar. Bu dakikadan sonra Sinem geceleri kabuslar görmeye başlar. Bu kabuslar yavaş yavaş verçek olmaya başlar. Sinem hastaneye götürülür ancak bunun hiç bir etkisi olmaz. Akın daha önce okullarında konferansa gelen bir metafizik uzmanına gider. Adam Sinemi inceler ve içine cin girdiği fikrini alır akabinde cini çıkarmaya çalışırlar.

Film bu tempoda giderken yine bir flash backla Sinem’in neden bu hale düştüğünün açıklaması yapılır. Sanıyorum tahmin etmişsinizdir.

Özetlemek gerekirse, Azazil Düğüm çok şey vaat etmeyen, uyarlama diyebileceğimiz bir yapım. Boş vaktiniz var ise veya Türk korku sinemasını ne olusa olsun takip ederim diyorsanız buyurun izleyin derim. Yoksa pek bulaşmaya gelmez.

Yönetmen: Özgür Bakar

Senaryo: Özgür BakarAlper Kıvılcım

Oyuncular:

Murat Ercanlı Rahman Hoca
Cansu Diktaş Sinem
Tolga Akman Akın
Nurten İnan Teyze
Zafer Altun Enişte
Tamay Kılıç Anne

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1379182/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?