Babil Kitaplığı – Chesterton – Apollonun Gözü (The Three Horsemen of Apocalipse, The Queer Feet, The Honour of Israel, Gow The Duel of Dr. Hirsch)

Gilbert Keith Chesterton’un beş kısa ve güzel hikayesi kitapta bulunmakta. Bunlardan ilki Mahşerin Üç Atlısı; Bir idam fermani ve onun iptali için gönderilen üç ulak askerin başından geçenleri, ikinci hikaye olan Tuhaf Ayak Sesleri ise lüks bir lokantadaki garip hırsızlık olayını anlatmakta. Üçüncü hikaye İsrael Gow’un Onuru dinler ve mistisizmi üzerine. Dördüncü ve kitaba adını veren Apollon’un Gözü ise sahte bir dini yayan sahte bir peygamberin para için işlediği cinayeti ve ardından ortaya çıkan gerçek yüzünü, beşinci ve son hikaye Dr. Hirsch’in Düellosu çetin bir düelloyu anlatmakta.

Açıkçası Apollon’un Gözü dışında dikkatimi çeken bir hikaye olmadı ve nedense hikayeleri zor okudum. Sanıyorum Gilbert Keith Chesterton pek bana göre değil ya da çeviride bir gariplik vardı.

Arka Kapak

“Bizler gençken, dostum, dünya çok yaşlıydı…” diye yazar Gilbert Keith Chesterton. Gerçekten de, 1874 yılında doğan Chesterton’ın ilk gençlik yılları sembolizm ile dekadanlığın umutsuz ve karanlık yıllarına rastlar. Bu boşluktan onu, Walt Whitman’ın güçlü sesi ile Pasifiklerde bir adada ölmekte ve ‘yağmur altında öten bir kuş gibi şarkı söylemekte olan’ Stevenson’ın sesi kurtarır. G. K. Chesterton gibi iyiliksever ve kibar bir insanın, aynı zamanda olayların dehşetini de duyumsayan anlaşılmaz biri olduğunu iddia etmek şaşırtıcı olabilir; ama yapıtları, kendi istemi dışında da olsa, bunu doğrular niteliktedir. Şöyle ki; bahçedeki bitkileri zincire vurulmuş hayvanlarla, mermeri ay ışığıyla, altını donmuş ateşle, geceyi dünyadan çok daha büyük bir buluttan ve gözlerden oluşan bir canavarla kıyaslar. Bir Kafka ya da Poe olabilirdi; ama o, cesaretle mutlluğu seçti ya da bulmuş göründü.
Yazın sanatı mutluluk biçimlerinden biridir; belki de hiçbir yazar bana Chesterton’ın yaşattığı kadar mutlu saatler yaşatmamıştır.
-Jorge Luis Borges-

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
141 s. — 3. Hamur– Ciltsiz — 12 x 22 cm
Ankara, 1998
ISBN : 9757501441009
141 s., 1. Basım
Yayın Evi: Dost Kitabevi Yayınları
Çeviren : Çiçek Öztek


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?