Babil Kitaplığı – Rus Öyküleri

Babil Kitaplığı Serisinin 21. kitabı olan Rus Öyküleri, Rus edebiyatının önemli isimlerinin hikayelerinden derlenmiş. Yine kitap Jorge Luis Borges’in ön sözü ile bizi karşılıyor. İçinde ise Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Lev Nikolayeviç Tolstoy, Leonid Andreyev gibi büyük isimlerin eserleri var. Ben  Leonid Andreyev’i ilk kez bu kitapta okudum. Bu hikayesi itibari ile pek tarzım olmadığını söyleyebilirim.

Kitapta üç yazara ait üç eser var. Bunlar ise şöyle:

Timsah – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Dostoyevski bu hikayesinde devletin bir kademesinde memur olan ve Avrupa’ya gitmek için yanıp tutuşan bir adamın başından geçenleri anlatıyor. Adam ne yazık ki gösterisine gittiği bir timsah tarafından yutulur. Aslında yutulmamış timsahın içine girmiş orada yaşamaktadır. Bu şekilde çok para kazanabileceğini yeni iş sektörleri açabileceğini savunur. Dostoyevski bu hikayesinde yine para kazanma, işi, çalışma konularına değinmiş. Keyifle okudum.

Lazarus – Lev Nikolayeviç Tolstoy: Tolstoy ölüm ve ölümden sonrasını incelemiş Lazarus’ta. Lazarus ölmüş fakat gömüldükten üç gün sonra dirilerek geri dönmüştür. Herkes merakla diğer tarafı sorar ama o sessizliğini bozmaz. Bir süre sonra insanlar onu dışlamaya başlar ve yalnız kalır. Baktığı kişilere korkunç tecrübeler yaşatmaktadır. Onun bu hikayesini duyan heykel tıraşlar, devlet adamları onu görmek ister. Hikaye bunları anlatır. Keyifle okuduğum ikinci hikayeydi.

İvan İlyiç’in Ölümü – Leonid Andreyev: İvan İlyiç başaırlı denebilecek bir hakimdir. Ancak bir gün amansız bir hastalığa kapılır. Organları yer değiştirmektedir. Hikaye ilk olarak İvan İlyiç’in ölümü sonrası ailesini baz alırken ikinci bölümde İvan İlyiç’in hastayken çektiklerini anlatmakta. Anlatım ne kadar başarılı olsa da açıkçası bu hikaye benim ilgimi pek çekmedi. Belki ilgimi çekmediği için parça parça okudum, belki de parça parça okuduğum için ilginç gelmedi.

Kitap Arkası

Alaycı biçimde yüceltilmiş kılı kırk yaran bürokrasi, Timsah’taki sonu gelmez düşlemin özlü temasıdır. Öykününü yereyi, kâbusa varn bir düştür ama ince alaylı vurgusu ve başkişilerinin kırılganlığı ve önemsizliği sayesinde kat kat uçurumun derinliklerinde yitip gitmez.

Dünya mefhumumuzu kişisel bir olgu gibi biçimlendirebilecek olan hayranlık uyandırıcı Lazarus, kendi billuru içinde Andreyev’in acı dolu yazgısını yansıtır. Son iki metindeki düşsellik, başlangıçtan beri aşikârdır; Lev Tolstoy’un öyküsü İvan İlyiç’in Ölümü’nde kaçınılmaz, şaşkınlık uyandırıcı ve doğaüstü açınlama en sonda çıkagelir, tıpkı bir ruhun son deneyimi gibi.

Jorge Luis Borges

Türkçe
174 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 12 x 20 cm
Ankara, 2004, 1. Basım
ISBN : 9789752981249
Önsöz : Jorge Luis Borges
Çeviri : Mehmet Özgül
Yayın Evi : Dost Kitabevi


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?