Bai she chuan shuo

Baş rolde ‘yi gördüğümüz ve yönetmen koltuğunda ‘in oturduğu 2011 yapımı fantastik aksiyon filmi Bai she chuan shuo. Film eski bir Çin efsanesinden uyarlama. Zaten efsanelere olan merakım filmi bir an önce izlemem için sebep oluşturuyordu. Bai she chuan shuo’dan da aslında memnun kaldığımı söyleyebilirim. Ancak sadece hikaye bağlamında.

Çünkü filmde olması gereken en önemli şey dramdı ve bu filmde kesinlikle o yoktu. Bir aşk hikayesini anlatıyorsanız bu her ne kadar aksiyon doluda olsa o bu konuya ayrıntılı değinmeli onun etkisini seyirciye geçirmelisiniz bu filmde bunu görmüyoruz. Film sırtını özel efektlere ve cgiye vermiş ve bazı şeyleri de göz ardı etmiş.

Genel olarak efektleri beğenmeme rağmen bazı aksiyon sahnelerinde çok fazla göze battıklarını doğallıktan çıktıklarını söylemeliyim. Bu da filmin en rahatsız edici unsuruydu. Bunun yanı sıra ciddi bir hikayedeki eğlenceli karakterler filmin atmosferine ayrı bir tat katıyordu. İzlerken filmin 100 dakikalık süresi bile size kısa geliyor.

Xu Xian bitkilerden ilaç yapıp insanlara yardım eden bir gençtir. Günün birinde dağda şifalı ot toplarken yılan iblisleri tarafından izlenir. Beyaz Yılan, Xu Xian’a aşık olur. Bu sırada Beyaz Yılan’ın kardeşi Yeşil Yılan eğlence amacıyla, dağa tırmanan Xu Xian ve arkadaşlarını korkutur. Xu Xian kayarak dağdan göle düşer. Beyaz Yılan ise kadın kılığına girerek Xu Xian’ı öper ve ona hayat nefesinden verir. Xu Xian hayata döner ve hayalinde gördüğü sandığı kıza aşık olur.

Beyaz Yılan kardeşi ile birlikte şehre iner ve burada Xu Xian’ı bulur. Xu Xian onun hayatını kurtaran kişi olduğunu anlayınca beraber olurlar. Aileden isteme faslı geçince de evlenirler. Bu arada Usta Fahai, yardımcısı Neng Ren ile birlikte iblisleri yakalayarak onları hapsetmektedir. Bu şekilde insanlara zarar vermelerinin önüne geçmektedirler. Neng Ren etrafta dolanırken Yeşil Yılan’a rastlar. Onun bir iblis olduğunu anlayamadığındana dolayı arkadaş olurlar.

Kasabada yarasa iblislerin saldırısından dolayı salgın yayılmıştır. Xu Xian insanları kurtarmak için ilaç yapmaya çalışmaktadır. O kadar çok çalışır ki artık yorgun düşmeye başlamıştır. Beyaz Yılan onun hazırladığı ilaçlara hayat nefesinden verir. Bu şekilde insanlar kurtulur ama Usta Fahai işin içinde bir iblis parmağı olduğunu anlar. Beyaz Yılanı bulur ve onu şehirden uzaklaşması için uyarır. bu arada Neng Ren, yarasa iblisler tarafından ısırılmış ve dönüşüme uğramıştır.

Beyaz Yılan, Xu Xian’ı bırakmak istemez ve bu şekilde olaylar gelişir. Tabi filmde daha fazla ayrıntı var ancak izlemek isteyenler için sonunu söyleyip sürprizi bozmayayım. Aslında filmin süresi daha da uzatılabilirmiş. Özetlemek gerekirse izlenimi keyifli bir film Bai she chuan shuo. Eksikleri var ama keyifli vakit geçirtiyor. Sanıyorum zaten buna odaklanmış.

Yönetmen: 

Senaryo: Cheung Tan , Kan Cheung Tsang , Hon Szeto Chuek

Oyuncular:

Usta Fahai
Beyaz Yılan
Xu Xian
Yeşil Yılan
Neng Ren

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1857913/

http://www.baishechuanshuo.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?