Baiyin diguo / Empire Of Silver

Öncelikle filmin görselliğini takdir etmek istiyorum. Gerek görsellik, gerek sahne tasarımı, gerekse kostümler oldukça başarılı. Zaten bu tarz dönem filmlerinde bu noktalara çok dikkat edildiğini biliyoruz. Film zaten bu özelliklerinden dolayıda bir çok ödüle aday oldu ancak sanıyorum alamadı hiç birini. Eh dönemin filmleri de oldukça başarılıydı.

Filmin bir eksik yanı varsa hikayenin işlenememiş olması. 113 dakikalık film aslında süre bakımından normal olmasına rağmen film izlerken yer yer sıkıyor. Buna hikayenin dağınıklığı sebebiyet vermiş. İlk dakikalarından itibaren izleyiciyi yoran bir olayı anlama çabası bir süre sonra dikkatlerin dağılmasına sebep oluyor. Yan hikayeler anlatımda yan hikaye olmaktan çıkmış mevcut hikayeyi de zorluyor. Bu trafikte filmin ilk dakikaları anlaşılmaz bir şekilde geçiyor.

Olaylar 1899’da geçiyor. Genç bir adamın babasından kalan  bankayı yönetme sürecini anlatıyor. Genç aslında babasını sevmeyen biridir. İş başa düşene kadar da banka işlerine hiç bulaşmamıştır. İşlere uzak olma sebebi ise aslında babasına olan kinidir. Genç kendi hayatını yaşamaya çabalar ancak başlarına gelen olaylar ve kadar onu bu durumdan uzaklara iter.

Yanlarında çalıştırdıkları banka müdürünün yolsuzluk yapması sebebi ile kötü üne ve sekteye uğrayan banka, savaş sebebi ile yağmalanmalar  ve tuzaklara düşürülür. Tabi kağıt paranın devreye girmesi, daha sonra da iptal edilmesi işi iyice zora sokar. Yaşlı adamın ise tüm oğulları çeşitli sebeplerden devre dışı kalmış o da kala kala kendisine hayırsız oğlu kalmıştır.

Tabi ikisi arasındaki husumetinde ne olduğunu film anlatır bize. Genç oğlan İngilizce öğretmenine aşık olur ve aşk yaşarlar. Ancak baba buna izin vermez. Onun oğulları için planı güçlerini birleştireceği kişilerle evlendirmektedir. Bu ilişkiyi reddetmekle kalmaz öğretmenle de evlenir.

Karışık bir konuya sahip demiştim. Ben sıkılmam izlerim derseniz buyurun. Ancak görsellik bile bir yerde tatmin etmiyor. Oyunculuklar ile oldukça başarılı zaten baş rolde, Aaron Kwok var.

Yönetmen: Christina Yao

Senaryo: Christina Yao, Cheng Yi (kitap)

Oyuncular:


Aaron Kwok

Lantian Chang
Eunuch

Zhicheng Ding
Manager Qui

Lei Hao

Shih Chieh King
Manager Liu

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1362045/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?