Bana Masal Anlatma

Sevdiğim bir isim olan Burak Aksak’ın ilk sinema deneyimi ile karşı karşıyayız. Bu hem sinema filmi hem de yönetmen olarak kendisinin ilk deneyimi. Şimdi nasıl cümleler kurarak başlasam bilemedim anlatmaya. Filmi beğendiğimi belirtmeliyim. Hatta son dönemde gözerimden yaşlar gelerek izlediğim tek film. Ancak bu filmin çok iyi olduğu anlamına da gelmiyor. Gözüme batan çok fazla eksiklik vardı.

Öncelikle bu filmde şunu gördük. Yönetmen olmak ayrı bir şey, senarist olmak ayrı. Film yönetim açısından başarısızdı. Aynı şekilde çekim teknikleri, kurgu da çok başarılıydı diyemeyeceğim. Tüm bunlarla birlikte hikayede de çıkmazlar vardı. Bir çok şey havada kaldı. Evet Burak Aksak’ın bir sitili var ve bu filmde o sitilin devamı, ancak bolca kelime sarfeden ve uzun uzun senaryolar yazan biri için bu hikaye çok kısa olmuş, sanıyorum bu sebepten dolayı da bir çok şey havada kalmış. Bir çok karakerin ve yan hikayenin varoluş amacını anlamış değilim. Bir örnek isterseniz, mesela Jilet’in hikayesi.

Tabi yan hikayelerle birlikte ana hikayede de eksikler mevcut. Filmi izlerken sürekli bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsunuz. Diyaloglar olay örgüsü fazla kopuk. Bir çok yerde eksik diyaloglar hikayenin algılanması ile ilgili sorunlar yaşatıyordu. Komedinin yükseldiği sahnelerin aralarında bağlantı olsun diye sönük diyaloglar atılmıştı.

Yönetim olarak başarılı bulmadığımı söylemiştim. İki Burak Aksak adı geçen yapıma baktığımızda işleniş ve anlatım Leyla İle Mecnun’da aynı olmasına rağmen Leyla İle Mecnun’un yönetim farkı açıkça kendini belli ediyor. Bana Masal Anlatma’da yönetim konusnda sınıfta kalıyor.

Çok fazla düz ve gereksiz yakın plan gördüm. Bu film ile birlikte Burak Aksak karakterlerinin birbirinden çok etkilendiğinide belirtmeliyim. Tutmuş karakterlerim var ordan yürüyeyim diye düşünmüş sanıyorum.

Senaryo bir bütün olarak bize çok farklı bir şey sunmuyor. Zengin oğlan fakir kız hikayesi karşımızda. Hikayeye atılan gerçek aşk tanımlaması eşliğinde olan biten yine bize yansıtılmış. Son dönem gördüğümüz eski mahalle dayanışması ortamı yine resmedilmiş. Tabi herkesin özlemlediği şeyin üstüne gitmek çokta kötü bir şey değil. Genel olarak baktığımda hikaye de kurgu da pamuk ipliğine bağlı olarak karşmıza çıkıyor.

Peki filmi iyi yapan yani bir izleyici olarak tatmin eden oyunculuklar. Gerçekten tüm oyuncular karakterlerini benimsemiş ve ona göre oynamış. Bir tane sırıtan karakter yoktu filmde. Bu filme birlikte Burak Aksak’ın nasıl bir gözlem yeteneğine sahip olduğunu gördük. Bu yeteneği de iyi kullanarak insanların neye güleceğini analiz etmiş ve ana arter komik kısımlarda da bunu kullanmış.

Hikayemiz ise şöyle; Rıza Suriçinde yaşamakta ve burada dolmuş şoförlüğü yapmaktadır. Babasınn ölümünden sonra Rıza mahallelinin elinde doğmuş onlar tarafından çok sevilmektedir. Sıradan bir hayatı vardır Rıza’nın. Üniversiteli bir kıza aşıktır ama ona bir türlü açılamaz. Günün birinde sevdiği kız son durağa kadar gelir. Rıza’da ona açılmak ister ama tabi yapamaz. Kız Rıza ile kampüs dergisi için röportaj yapmak ister. Rıza kabul eder ropörtaji ama Rıza’dan çok mahalleli ile sohbet eder.

Rıza için her şey güzel giderken kızın nişanlısı olduğunu öğrenir ve yıkılır. Surların dibinde dolanırken birden bir gariplik olur ve bir kız koşarak gelir. Rıza ona yardım etmek için gider. Karşısında ise Ayperi adında güzel bir kız görür. yapacak bir şey bulamaz ve onu eve getirir. Ayperi’nin hikayesi de, Rıza’nın küçükken babasından dinlediği bir hikaye ile aynıdır. Yani Ayperi bir masaldan çıkmıştır. Rıza ayperiye karşı bir şeyler hissetmeye onun gözüne girmeye çalışırken, bir de mahalleye göz dikmiş müteahhitlerle uğraşmak zorunda kalır.

Özetlemek gerekirse, izlerken çok eğleneceğiniz bir film Bana Masal Anlatma. Ancak teknik açıdan baktığınızda kesinlikle sınıfta kalacaktır. Keşke Burak Aksak filmi kendi çekmemiş olsaydı. Eminim ki her şeyiyle çok daha iyi bir film çıklardı karşımıza. Umuyorum ki devamı daha iyi olacaktır.

Senaryo – Yönetmen: Burak Aksak

Oyuncular:

Yılmaz Erdoğan
Hande Doğandemir
Ayperi
Cengiz Bozkurt
Nafi
Gürkan Uygun
Jilet
Gökçe Bahadır
Neriman
Burcu Biricik
Ezgi
Fatih Artman
Riza
Sadi Celil Cengiz
Haktan
Tarık Ünlüoglu
Timur
Erdal Tosun
Devrim Yakut
Selma
Cihan Ercan
Kubilay
Ercan Yazgan
Hasmet

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt4195278/

http://www.sinematurk.com/film/58560-bana-masal-anlatma/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: